A Góbé erdélyi körútja során Vásárhelyen, Kolozsváron, és a nagyszebeni Ars Hungarica fesztiválon is koncertezik
Fotó: Facebook/Góbé
Alkotásaival sokak számára befogadhatóvá teszi a népzenét, a Kárpát-medencében és szerte a világon bemutatja kultúránkat és dalkincsünket a budapesti Góbé. A november 9–12. között Erdélyben turnézó zenekar cimbalmosa, Egervári Mátyás az évek során változó zenei ízlésükről és eszköztárukról, a tagcserékről és ezek hatásáról, készülő lemezükről beszélt a Krónikának.
2023. október 28., 09:492023. október 28., 09:49
– A Góbé neve nem ismeretlen az erdélyi magyar közönség számára, az elmúlt években több alkalommal is felléptek városnapokon, fesztiválokon. Milyen érzéssel térnek most vissza?
– Szeretünk Erdélybe utazni, sokat is megyünk oda szerencsére, hála a lelkes szervezőknek. Egyrészt a népzenei kötődés miatt, hiszen nagyon sok dalunkban vannak erdélyi népdalok, másrészt, mert mindig szeretettel és kedvesen fogadnak bennünket. Gyönyörűek a helyszínek és jó fej a közönség, a fesztiválokon is tapasztaljuk a nyitottságot és vendégszeretetet a résztvevők és szervezők részéről egyaránt. Több helyre rendszeresen visszajárunk, nemcsak nagyobb rendezvényekre, de klubokba is.
– A budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola diákjaiból 2007-ben megalakult zenekar 2020-ban több tag- és ezáltal arculatváltáson is átesett. Ez hatással volt a formációra, befolyásolta az alkotási folyamatot?
– A Góbé számunkra önálló entitás, zenei világ, életérzés. Akik ezt akarják csinálni, azok a tagok, és ezáltal a zene is olyan lesz, amilyenné a tagok közössége formálja. A zenekar már korábban is átesett több tagcserén, és mindig változott valami, de ez rendben is van. Természetesen sokszor teljesen másmilyen zenét alkotunk már, mint korábban, de mi magunk is változtunk az évek folyamán, a zenei ízlésünk és eszköztárunk is alakult.
Mi úgy érezzük, lendületben vagyunk, fejlődünk, jókat is kihozunk egymásból, és számtalan ötletünk, projektünk pihen a fiókban kidolgozásra várva.
– Kodály Zoltán útmutatását követve már a kezdetektől azon dolgoznak, hogy „legyen a zene mindenkié”. Ehhez milyen eszközökhöz nyúltak, illetve ezek változtak-e az évek során?
– Először akkor nyúltunk új eszközhöz, amikor 2011-ben rájöttünk az A38 Talentométer versenyen, hogy autentikus népzenével elég körülményes érvényesülni a népszerűbb zenei színtereken vagy a „pop”/könnyűzenei szcénában. Úgy éreztük, szükség van arra, hogy modern zenei köntösbe bújtassuk a népdalokat, hogy azok is „visszatalálhassanak” hagyományaikhoz, akik ettől már távolabb helyezkednek el ilyen vagy olyan okból. Nemcsak többek számára lesz így befogadható a népzene, de a Kárpát-medencében és világszerte is így lehet nagyobb helyszíneken és nagyobb közönség előtt bemutatni kultúránkat és dalkincsünket.
Ami viszont változott, hogy a zenekar életének szervezésében igyekszünk inkább a könnyűzenei piac elvárásainak megfelelni, ez persze sok mindent jelent, a lényeg, hogy sokkal tudatosabban és szervezettebben állunk hozzá önmagunk menedzseléséhez. Ez is egyik kulcsa annak, hogy több emberhez juthasson el a zenénk, ezáltal a népzene, valamint hogy a színtér többi szereplőjének is tudjunk új perspektívát mutatni, esetleg új lehetőségeket teremteni.
Egervári Mátyás: a Góbé számunkra önálló entitás, zenei világ, életérzés
Fotó: Facebook/Góbé
– Milyen repertoárral készülnek a marosvásárhelyi, kolozsvári és nagyváradi koncertekre?
– Főként az Élem című lemezről játszunk, mivel ez a zenekar aktuális anyaga (2022-ben jelent meg), de néhány azóta megjelent új szám mellett a régi klasszikusok is felcsendülnek majd. Szeretjük feldobni a műsort a számok közötti átkötésekkel, zenei poénokkal is. Velünk tart a marosvásárhelyi bulin kívül mindenhova Szeder a triójával, több alkalommal pedig táncházat is tartunk, ezek az infók az események leírásában találhatók. Ja, és november 11-én a nagyszebeni Ars Hungaricán is koncertezünk, ott is várunk mindenkit szeretettel.
A budapesti formáció szereti feldobni a műsort a számok közötti átkötésekkel, zenei poénokkal
Fotó: Facebook/Góbé
– A Bartók 44 Duó (Fonó) című lemez 2022-ben elhozta a Fonogram-díjat. Jelenleg dolgoznak új lemezen vagy zeneműveken?
– Ez egy folyamatos munka, soha nincs vége – most is több új szám felvételein dolgozunk párhuzamosan. Már a gyárban van egy élő anyagunk a tavalyi Müpás koncertünkről (sok-sok vendéggel), az ígéret szerint még idén kézbe vehetjük a bakelitet, de persze online is megjelenik majd. Emellett van egy együttműködésünk Oscar Beerten belga hegedűssel, aki skandináv népzenével foglalkozik, vele tavaly kijött a Rebeka című számunk, de más is lapul a közös tarsolyunkban. A kollaborációk mellett önálló számokon is dolgozunk, nemsokára például egy számunkra új zenei stílusban is bemutatkozunk a közönségünk előtt... Az új lemezt a következő másfél-két éven belül tervezzük a közönség elé tárni.
– Akinek ezúttal nem lesz lehetősége részt venni az erdélyi turné valamelyik koncertjén, hol találkozhat legközelebb a Góbéval?
– November 16-án játszunk Tatán a Peron Klubban a kiváló Zajnal zenekarral, ráadásul elég különleges koncert lesz, mivel a közönség is velünk jöhet és átélheti az utazás, pakolás, beállás izgalmait az Osztálykirándulás nevű projekt keretében. Ötven fős busszal megyünk, mi és a közönség, így reméljük, hogy tényleg közelebb kerülhetünk egymáshoz, mi már nagyon várjuk! A tél inkább az alkotás időszaka szokott lenni, most sem lesz ez másképp, de egy nagyobb hangvételű budapesti koncert biztos, hogy lesz. Dátum hamarosan!
Az együttes nemsokára egy számukra új zenei stílusban is bemutatkozik közönségük előtt
Fotó: Facebook/Góbé
Jubilál az immár 20 éves Csűrszínház a Maros megyei Mikházán: péntektől vasárnapig színházi előadások, kiállítások, valami záróeseményként a népszerű Csík Zenekar koncertje várja a közönséget.
Megszűnik a gyergyószentmiklósi Teddy Queen zenekar – jelentették be a 2018-ban alakult formáció tagjai Facebook-oldalukon. A zenészek más felállásban folytatják.
A zenekar tagjai:
Várai Áron – ének, duda, furulya, ütőhangszerek
Rigó Márton – hegedű, brácsa, gitár, vokál
Vizeli Máté – brácsák, hegedű, koboz, gitár, vokál
Egervári Mátyás – cimbalom, dudák, furulya, fuvola, brácsatambura, tekerőlant, töröksíp
Czupi Áron – dob, ütőhangszerek, ének
Hegyi Zoltán – nagybőgő, basszusgitár
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
szóljon hozzá!