A torockói kézműves számára a visszatérő vendégek mindennél többet jelentenek
Fotó: Bede Laura
A festői szépségű Torockó az év minden szakában vonzza a turistákat, a május eleji meleg idő pedig a Fehér megyei település központjában található vendéglátóegységek teraszait is megtöltötte a hétvégén. Bár a lángos és kürtőskalács illata is vonzott, végül mégis a kézműves lekvárokat felsorakoztató faházikóba tértünk be, ahol Czupor Nárcisz Ildikó ismertette a házi készítésű dzsemeket, szörpöket, likőröket, zöldségkrémeket. Az édesanyjától átvett vállalkozást fiával közösen működteti, 45 fajta terméket kínálva, torockószentgyörgyi üzemükben pedig a hagyományokat az új, cukor- és tartósítószermentes igényekkel ötvözik.
2024. május 07., 10:092024. május 07., 10:09
Közel húsz éve foglalkozik ízkészítéssel Czupor Nárcisz Ildikó, aki már 45 fajta terméket kínál a torockói üzletébe betérőknek. Az Europa Nostra-díjas Fehér megyei település központjában található faházikót az édesanyja és nagymamája által készített szőttesek és kézimunkák díszítik, a polcokon pedig magyar és román feliratú, igényes csomagolású dzsemek, szörpök, likőrök, zöldségkrémek sorakoznak. Hétvégi látogatásunk során sárgabarackíz után érdeklődtünk, a torockói kézműves pedig készségesen ismertette két, ebből a gyümölcsből készült termékét: a tartósítószermentes, több barackot tartalmazó, 25 lejes lekvárt, illetve a tartósítószeres, hosszabb szavatossági idejű és egyben olcsóbb, 15 lejes dzsemet.
A turisták gyakran betérnek a Fehér megyei falu központjában található házikóba
Fotó: Bede Laura
Az árakat és a bőséges kínálatot szemlélve megkérdeztük eladónktól, hogy megéri-e manapság ízkészítéssel foglalkozni, válasza pedig felkeltette érdeklődésünket vállalkozásának indulása iránt. Mint mondta, milliomos nem lesz a lekvárfőzésből, de milliárdokat érnek a visszatérő vendégek.
aki az édesanyjától átvett vállalkozást most a fiával közösen működteti.
Czupor Nárcisz Ildikó szeretne olyan értékű termékeket kínálni, amelyek bárki számára megfizethetőek
Fotó: Bede Laura
A torockószentgyörgyi családi telken kialakított üzemben kezdetben csipkebogyólekvárt készítettek, majd erdei gyümölcsökből főztek ízt, mostanra pedig már 45 fajta terméket árusítanak, és a kínálatot tovább szeretnék bővíteni. „Ha a vevők többször emlegetnek egy bizonyos terméket, idővel megpróbáljuk a polcra juttatni. Most főként a cukormentes ízek, szörpök iránt nőtt meg a kereslet, mert egyre több a diabéteszes” – magyarázta a kézműves, kitérve a hozzávalókra is. Mint kifejtette, a dzsemekkel ellentétben a lekvárok egyáltalán nem tartalmaznak tartósítószert, utóbbihoz kis mennyiségű cukrot és gyümölcspektint használnak főzéskor. A szavatossági idejük ezáltal öt évről kettőre csökken, viszont egészségesebbnek tekintik a lekvárokat.
Az üzletet családi örökségű szőttesek és kézimunkák díszítik
Fotó: Bede Laura
„Mást nem is szeretnénk gépesíteni. Bár így nehezebb a munka, nem vész el a hagyományos jellege” – jegyezte meg a kézműves lekvárkészítő. A hozzávalók beszerzésével kapcsolatban kifejtette, ami megterem Torockó területén, megpróbálják maguk vagy segítséggel begyűjteni, többek közt fenyőrügyet, gombát, csipkebogyót. A többi alapanyagot pedig a környékbeli kistermelőktől vásárolják, a nagyáruházak által nyújtott importárut kerülik.
A torockói üzletben 45 fajta termék közül választhatnak a látogatók
Fotó: Bede Laura
„Szívesen főznénk biotermékből, de amíg egy kilogramm erdei málna 35 lejbe kerül, annyit kellene elkérjünk egy üveg lekvárért, hogy lehet, az átlagkeresetű ember nem tudná megengedni magának. Szeretnénk minél tovább olyan értékű terméket kínálni, amelyhez bárki hozzáférhet.
Hamarosan cukormentes szörpökkel bővül a kínálat
Fotó: Bede Laura
Ugyanakkor a dzsemekkel összehasonítva sokkal nagyobb kereslet mutatkozik a drágább, de több gyümölcsöt tartalmazó, tartósítószermentes lekvárok iránt. Szintén sokan érdeklődnek a cukormentes szörpök iránt, amely még nem szerepel a kínálatban, de Czupor Nárcisz Ildikó idén ezzel is szeretne kísérletezni.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Bár a kormány oktatási válságkezelő intézkedéseit még nem hirdették ki hivatalosan, a pedagógustársadalomban és az iskolákban már most érezhető a bizonytalanság.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
Több mint egy kilogramm kokaint fedeztek fel a román határrendészek egy Nagylakon keresztül az országba érkező autóban elrejtve.
Több Hargita megyei településen szünetel az áramszolgáltatás a viharos időjárás miatt – számolt be szerda délután a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Hosszú évek halogatásai és ígéretek után végre megoldódik a kolozsvári filharmónia székhelyének gondja, ősztől az új zeneakadémia épületébe költözik – közölte Facebook-oldalán szerdán Vákár István, a Kolozs megyei tanács alelnöke.
szóljon hozzá!