A torockói kézműves számára a visszatérő vendégek mindennél többet jelentenek
Fotó: Bede Laura
A festői szépségű Torockó az év minden szakában vonzza a turistákat, a május eleji meleg idő pedig a Fehér megyei település központjában található vendéglátóegységek teraszait is megtöltötte a hétvégén. Bár a lángos és kürtőskalács illata is vonzott, végül mégis a kézműves lekvárokat felsorakoztató faházikóba tértünk be, ahol Czupor Nárcisz Ildikó ismertette a házi készítésű dzsemeket, szörpöket, likőröket, zöldségkrémeket. Az édesanyjától átvett vállalkozást fiával közösen működteti, 45 fajta terméket kínálva, torockószentgyörgyi üzemükben pedig a hagyományokat az új, cukor- és tartósítószermentes igényekkel ötvözik.
2024. május 07., 10:092024. május 07., 10:09
Közel húsz éve foglalkozik ízkészítéssel Czupor Nárcisz Ildikó, aki már 45 fajta terméket kínál a torockói üzletébe betérőknek. Az Europa Nostra-díjas Fehér megyei település központjában található faházikót az édesanyja és nagymamája által készített szőttesek és kézimunkák díszítik, a polcokon pedig magyar és román feliratú, igényes csomagolású dzsemek, szörpök, likőrök, zöldségkrémek sorakoznak. Hétvégi látogatásunk során sárgabarackíz után érdeklődtünk, a torockói kézműves pedig készségesen ismertette két, ebből a gyümölcsből készült termékét: a tartósítószermentes, több barackot tartalmazó, 25 lejes lekvárt, illetve a tartósítószeres, hosszabb szavatossági idejű és egyben olcsóbb, 15 lejes dzsemet.
A turisták gyakran betérnek a Fehér megyei falu központjában található házikóba
Fotó: Bede Laura
Az árakat és a bőséges kínálatot szemlélve megkérdeztük eladónktól, hogy megéri-e manapság ízkészítéssel foglalkozni, válasza pedig felkeltette érdeklődésünket vállalkozásának indulása iránt. Mint mondta, milliomos nem lesz a lekvárfőzésből, de milliárdokat érnek a visszatérő vendégek.
aki az édesanyjától átvett vállalkozást most a fiával közösen működteti.
Czupor Nárcisz Ildikó szeretne olyan értékű termékeket kínálni, amelyek bárki számára megfizethetőek
Fotó: Bede Laura
A torockószentgyörgyi családi telken kialakított üzemben kezdetben csipkebogyólekvárt készítettek, majd erdei gyümölcsökből főztek ízt, mostanra pedig már 45 fajta terméket árusítanak, és a kínálatot tovább szeretnék bővíteni. „Ha a vevők többször emlegetnek egy bizonyos terméket, idővel megpróbáljuk a polcra juttatni. Most főként a cukormentes ízek, szörpök iránt nőtt meg a kereslet, mert egyre több a diabéteszes” – magyarázta a kézműves, kitérve a hozzávalókra is. Mint kifejtette, a dzsemekkel ellentétben a lekvárok egyáltalán nem tartalmaznak tartósítószert, utóbbihoz kis mennyiségű cukrot és gyümölcspektint használnak főzéskor. A szavatossági idejük ezáltal öt évről kettőre csökken, viszont egészségesebbnek tekintik a lekvárokat.
Az üzletet családi örökségű szőttesek és kézimunkák díszítik
Fotó: Bede Laura
„Mást nem is szeretnénk gépesíteni. Bár így nehezebb a munka, nem vész el a hagyományos jellege” – jegyezte meg a kézműves lekvárkészítő. A hozzávalók beszerzésével kapcsolatban kifejtette, ami megterem Torockó területén, megpróbálják maguk vagy segítséggel begyűjteni, többek közt fenyőrügyet, gombát, csipkebogyót. A többi alapanyagot pedig a környékbeli kistermelőktől vásárolják, a nagyáruházak által nyújtott importárut kerülik.
A torockói üzletben 45 fajta termék közül választhatnak a látogatók
Fotó: Bede Laura
„Szívesen főznénk biotermékből, de amíg egy kilogramm erdei málna 35 lejbe kerül, annyit kellene elkérjünk egy üveg lekvárért, hogy lehet, az átlagkeresetű ember nem tudná megengedni magának. Szeretnénk minél tovább olyan értékű terméket kínálni, amelyhez bárki hozzáférhet.
Hamarosan cukormentes szörpökkel bővül a kínálat
Fotó: Bede Laura
Ugyanakkor a dzsemekkel összehasonítva sokkal nagyobb kereslet mutatkozik a drágább, de több gyümölcsöt tartalmazó, tartósítószermentes lekvárok iránt. Szintén sokan érdeklődnek a cukormentes szörpök iránt, amely még nem szerepel a kínálatban, de Czupor Nárcisz Ildikó idén ezzel is szeretne kísérletezni.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
„Ránk számíthatsz!” az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – jelentette be Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke.
Két szászrégeni banda tagjai verekedtek össze szombaton a szászrégeni strandon. Az eseményről nem számolt be a Maros megyei rendőr-főkapitányság, ám miután egy helyi román lap részletesen írt a történtekről, kedden több személyt őrizetbe vettek.
Mintegy 400 rendőr és csendőr keresi a 37 éves Emil Gânj Maros megyei férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta a házat barátnőjére, aki a tűzvészben életét vesztette. A férfi felkutatása egész éjjel folytatódott.
Az Erdélyi-szigethegységben lévő Vârtop üdülőfaluban táborozó diákok egy csoportját szállították kórházba kedd éjjel ételmérgezés gyanújával.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
szóljon hozzá!