A mézautomatából bármikor kiszolgálhatják magukat az érdeklődők
Fotó: mierenaturalaboda.ro
Becsületkasszával működő, önkiszolgáló mézes szekrényt helyezett üzembe a hét elején Szatmárnémetiben Boda László, aki feleségével közösen tartja fenn több mint 100 éves múltra visszatekintő méhészetüket. A partiumi termelő egyedi kezdeményezéséről, az elmúlt évek kihívásairól, a méz minőségének fontosságáról nyilatkozott a Krónikának.
2025. január 19., 18:342025. január 19., 18:34
Több mint 100 éves múltra tekint vissza a Boda Méhészet, amelynek alapjait Boda László dédnagyapja, József tette le az 1900-as évek elején. A méhészet, a méz készítésének szeretete apáról fiúra öröklődött, a család tagjai a Hargita lábánál építettek fel állandó telephelyként méhes házat, majd a méhészet gyalogkaptárokkal bővült, amelyekkel az ország különböző területeire vándoroltak.
Feleségének, Tündének köszönhetően pedig 2012-ben méheivel együtt Szatmárnémetibe költözött. Azóta együtt tartják fenn méhészetüket, amelyet folyamatosan fejlesztenek.
Boda László feleségével, Tündével működteti méhészetüket
Fotó: mierenaturalaboda.ro
Legutóbbi kezdeményezésük egy becsületkasszával működő, önkiszolgáló mézes szekrény, amelyet január 13-án helyeztek használatba a partiumi megyeszékhelyen. Boda László a Krónika megkeresésére elmondta, az ötletet az adta, hogy a tavasztól őszig tartó szezonban a nap legnagyobb részében nem tartózkodnak otthon, hogy kiszolgálják ügyfeleiket, ezért
„A kávéautomatákhoz hasonló berendezések egyrészt nagyon drágák, másrészt az előzetes fizetéshez szükséges a jogi forma, s mivel én csak termelői engedéllyel rendelkezem, létrehoztam egy olyan szekrényt, amely becsületkasszával működik” – magyarázta a méhész.
A kód beütése után kinyílik az ajtó és máris lehet válogatni a mézekből
Fotó: mierenaturalaboda.ro
Mint kifejtette, a szekrény zárva van, és akkor nyílik ki, ha beütjük a kódot, amelyet könnyűszerrel megkapunk üzenetben vagy a QR-kód beszkennelése után. Ezt követően kiszolgálhatjuk magunkat, minden termék árát feltüntették, és a készpénzt a szekrénybe rögzített kis postaládába tehetjük. Ugyanakkor háromféle online fizetési lehetőséget is kínálnak:
„Ha pedig valaki nem fizet, egészségére váljék. Viszont szerintem ha már valaki annyi bizalmat tanúsít irántam, hogy a termékeimet fogyasztaná, akkor ez a minimum viszonzás részemről” – fogalmazott a termelő, aki a hét elején állította üzembe a Mahatma Gandhi út 3. szám alatti berendezést a szatmári megyeszékhelyen.
Boda László kölcsönös bizalommal viszonozná a termékei iránti érdeklődést
Fotó: mierenaturalaboda.ro
A méhész örömmel osztotta meg lapunkkal eddigi pozitív tapasztalatait, ugyanis rövid idő alatt mutatkozott érdeklődés az új vásárlási forma iránt, sőt
A szekrényben a teljes aktuális kínálat megtalálható: akác-, repce- és vegyes virágméz, propolisztinktúra, méhviasz, és néhány olyan különlegesség, mint a gyömbér és kurkuma, illetve kakaó és mogyoró mézzel összekeverve, továbbá fahéjas méz.
A mézek nem tartalmaznak semmilyen hozzáadott anyagot
Fotó: mierenaturalaboda.ro
A fiatal házaspár kizárólag saját termelésű, minőségi termékeket kínál, amelyeket Szatmár megyében vándor méhészettel hoz létre. Boda László hangsúlyozta, hogy mézük nem tartalmaz semmilyen hozzáadott anyagot, mint a cukor, sem más, egészségre káros édesítő szereket. Csak a méhek által természetes módon gyűjtött, megfelelően érlelt méz pergetését végzik.
Az egyik, hogy sokan a megkristályosodott mézet újra- vagy túlmelegítik a folyékony állag érdekében, viszont ezzel tönkreteszik, és az édesítő hatásán kívül már nem sok haszna lesz, gyakorlatilag „drága cukorrá” válik. A másik, minőségre rossz hatással levő tényező lehet, hogy mivel kezelik a méheket betegségek ellen. „Igyekszünk a lehető legnagyobb mértékben elkerülni ezeket a vegyszereket, helyettük alternatív természetes szerves savakat használunk” – mutatott rá a méhész.
Évről-évre nehezebb a méhészettel foglalkozni
Fotó: mierenaturalaboda.ro
Arra a kérdésünkre, hogyan értékeli az elmúlt évet, milyen kihívásokkal néztek szembe, azt felelte, alapvetően nagyon optimista ember, de a valóság az, hogy évről-évre nehezebb a méhészettel foglalkozni.
Ennek ellenére Boda László pozitívan tekint a jövőbe, bízik benne, hogy a kis szekrény által még több ember megismeri termékeiket, ugyanakkor alternatív jövedelemforrásra tudnak szert tenni. „A méhészetben már az elmúlt két évben a gazdasági válság miatt fő szempont a termelékenység növelése. Minél jobban optimalizáljuk, csökkentsük le a költségeket, hatékonyabban termeljünk, és a minőségen, ahol csak lehet, javítsunk” – hangsúlyozta a méhész, hozzátéve, hogy az Erdődhegyen található főtelephelyükön körülbelül 200 méhcsalád él, az állomány egy része pedig Szatmárnémeti 20-30 kilométeres körzetében vándorol.
Méhcsaládonként 25 lejjel támogatja a romániai méhészeket a kormány egy új kormányrendelet értelmében. A Krónikának nyilatkozó szakember, falugazdász szerint a jelképes összeg semmit nem old meg a méhészek egyre súlyosbodó értékesítési gondjai közül.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!