Románia fiataljai vezetik a bizalmi rangsort az EU-ban.
Fotó: Illusztráció: Shutterstock
Egy 2023-as felmérés szerint Románia fiataljai vezetik a bizalmi rangsort az EU-ban.
2025. január 18., 17:182025. január 18., 17:18
Egy 2023-as jelentés szerint az Európai Unió 16 éves és annál idősebb lakosai körében az emberek közötti bizalom átlagos értéke 5,8 volt egy 0-tól 10-ig terjedő skálán. A skála szélső értékei a teljes bizalom hiányától a teljes bizalomig terjedtek.
Az egyes tagállamok között figyelemre méltó különbségek mutatkoztak.
Ezek az adatok rávilágítanak arra, hogy az emberek közötti bizalom szintje erősen függhet az adott ország kulturális, gazdasági és társadalmi környezetétől, viszonyaitól.
Az adatok korosztályonkénti elemzése további érdekes mintákat tárt fel:
Érdekes módon néhány országban a különböző korcsoportok ugyanazt az átlagos bizalmi értéket jelentették, ami arra utalhat, hogy ott a bizalom szintje homogénebb a társadalomban.
A bizalom szintjének alakulása mögött számos tényező állhat.
Ezzel szemben azok az országok, ahol az átlagos bizalmi szint alacsonyabb – például Ciprus vagy Szlovénia –, gyakran küzdenek gazdasági kihívásokkal, politikai instabilitással vagy kulturális különbségekkel, amelyek gátolják a bizalom fejlődését.
A romániai adatok kapcsán az Eurostat nem részletezi a számok mögött álló okokat.
A 2023-as adatok az EU-ban élők közötti bizalom változatos képét festik. Bár az átlagos bizalmi szint 5,8, az országok és korcsoportok közötti eltérések rámutatnak a társadalmi kohézió és a bizalom erősítésének fontosságára. Ezek az eredmények hasznos alapot nyújtanak a döntéshozók számára, hogy célzott intézkedéseket dolgozzanak ki a társadalmi bizalom erősítésére, amely alapvető fontosságú a fenntartható és inkluzív társadalmak kialakításához.
Szamar Abú Elouf palesztin fotográfus gázai harcokban megsebesült, kilencéves fiút ábrázoló fényképe nyerte idén a World Press Photo legjobb sajtófotónak járó Év Fotója díját.
Húsvéti tojásíró maratont szervez a sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány. A Székely Nemzeti Múzeum szomszédságában található Míves Házban április 18-án, nagypénteken szervezendő 17 órás tojásíró éjszakára minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Az elcsendesedés, a Krisztus feltámadásának ünnepére való ráhangolódás jegyében szervezi meg idén is az Erdélyi Hagyományok Háza több erdélyi és partiumi templomban az Ég és Föld koncerteket.
Szociológiai felmérés készül a romániai felsőoktatásban tanuló magyar diákok életéről. Az Országos Magyar Diákszövetség kutatása azt térképezné fel, milyen problémákkal szembesülnek a hétköznapokban az egyetemi központokban tanuló egyetemi hallgatók.
Nem új keletű dolog, hanem életkori sajátosság, hogy a kamaszok számára előtérbe kerül a kinézet. Az online világ, a közösségi média negatívan befolyásolja a kamaszok énképét. A jelenségről Keresztesi Polixéna iskolapszichológus beszélt a Krónikának.
Több száz lakatot aggattak már a szerelmespárok kapcsolatuk felbonthatatlanságának jeleként az aradi belvárosban a Maros két partját összekötő gyalogoshíd korlátjára.
Kerékpározni tanítaná a gyerekeket a Kolozsvár Teker Egyesület. Kertész Levente elnök beszélt a Krónikának a kezdeményezésről, és arról, hogy a folyamatosan bővülő bicikliút-hálózat ellenére életveszélyes kerékpárral közlekedni a kincses városban.
Tizenkét évvel súlyos balesete után Michael Schumacher felesége segítségével aláírt egy versenyzői sisakot, amelyet jótékonysági célból fognak elárverezni Jackie Stewart 85. születésnapja alkalmából rendezett vasárnapi F1-es bemutató után.
A húsvét elengedhetetlen tartozéka a festett tojás, amely szinte minden erdélyi, székelyföldi, partiumi háztartásban ott díszeleg az ünnepi asztalon. A díszítési technikák, színek, motívumok azonban tájegységenként változóak.
A cukorbetegség egy eddig kevésbé ismert formáját, amely elsősorban alultáplált fiatalokat érint világszerte, most hivatalosan is elkülönített típusként ismerték el.
szóljon hozzá!