Fotó: Boros Erzsébet
Székelyföldi, gyimesi és Brassó környéki mintákkal díszített tojásokkal várják a feltámadás ünnepét a Fehér megyei Csombord faluban, ahol minden évben nagypénteken Boros Erzsébet népdalénekes, lelkészfeleség vezetésével közösen írnak tojásokat a falu asszonyai, leányai.
2022. április 15., 21:362022. április 15., 21:36
A Fehér megyei Csombordon is a húsvéti ünnepeket megelőző nagyböjt a testi és lelki felkészülés, az elmélyülés ideje. Boros Erzsébet tiszteletes asszony, a Kis-Küküllő menti faluban szolgáló Boros László református lelkipásztor felesége, népdalénekes és a csombordi Pipacs néptánccsoport vezetője a húsvéti előkészületekről, a településen még élő néphagyományokról beszélt a Krónikának.
Mint mondta, számukra virágvasárnappal kezdődik a húsvéti ünnepkör, amelynek részét képezi évek óta a nagypénteki közösségi tojásfestés is. „Már gyerekként is a családommal nagypénteken festettük a piros tojást. Így a szokásokhoz híven ezen a napon festem a tojásokat a család számára, melyet elfogyasztunk a húsvéti ünnepek alkalmával. Ezenkívül a nagyhéten is tojásokat írok népi díszítéssel, melyek dekorációként is szolgálnak az ünnepi asztalon, vagy kiállításra viszem őket” – mondta Boros Erzsébet.
„Nagypénteken 15–20 emberrel telik meg a ház. Eljönnek hozzánk, leülünk egy nagy asztal köré, a háttérben népzene szól, és közösen írjuk a tojásokat. Ilyenkor nagyon jókat beszélgetünk, és mindenki elégedetten, kicsit magába szállva, lélekben is felkészülve megy haza a szép piros tojásokkal” – részletezte a népdalénekes.
Hozzátette, a tojásírás Székelyföldön a legelterjedtebb. „Csombord nem Székelyföld, de attól vagyunk sokfélék és színes egyéniségek, hogy más tájegységek kultúráját is képesek vagyunk megtanulni” – fejtette ki a néptánccsoport vezetője.
Gyerekeknek, felnőtteknek, akik először próbálják a tojásírást, a gyimesi minták ajánlottak, ahol a tojásfelület hagyományosan négybe, nyolcba és tizenhatba osztott, így a többi mintához hasonlítva egyszerűbb felrajzolni, és nagyon szép lesz a végeredmény, mutatós tojások készülnek ezzel a mintával – magyarázta Boros Erzsébet.
A hagyományos tojásírás rejtélyeibe avat be a csombordi Boros Erzsébet népdalénekes
Fotó: Boros Erzsébet
A lelkészfeleség lépésről lépésre beavatott minket is a tojásírás fortélyaiba. Mint mondta, a natúr színű tojásra a forró viaszba bemártott írókával, kesicével kell felrajzolni a mintákat, majd 5–6 percig a tojásfestékben kell hagyni színeződni, majd kivenni és száradni hagyni. Ezt követően egy felmelegített ronggyal letörölni a viaszt, hogy a ráírt minta megmaradjon.
„Kétszínű tojást is készítünk általában. Miután megírjuk a tojást, piros festékbe tesszük, majd kivéve a festékből és megszárítva még egyszer beviaszoljuk azokat a részeket, ahol szeretnénk, hogy piros maradjon. Ezt követően betesszük kék festékbe, mert a piros, amikor érintkezik a kékkel, fekete színt ad ki. Miután megszáradt, piros, natúr és fekete színű lesz a tojás” – sorolta a lépéseket Boros Erzsébet.
Hozzátette, szerinte azért fontos ezt a tudást továbbadni, mert sokkal nagyobb érték, ha valaki a saját kezűleg készített tojásokkal várja a locsolókat, vendégeket.
Ahány oktatási intézmény, annyiféle szokás: a húsvétra való készülődés a legtöbb iskolában az oktatás szerves részét képezi, és valamennyi tanintézet sajátos módon közelíti meg az ünnepet.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
szóljon hozzá!