Fotó: Boros Erzsébet
Székelyföldi, gyimesi és Brassó környéki mintákkal díszített tojásokkal várják a feltámadás ünnepét a Fehér megyei Csombord faluban, ahol minden évben nagypénteken Boros Erzsébet népdalénekes, lelkészfeleség vezetésével közösen írnak tojásokat a falu asszonyai, leányai.
2022. április 15., 21:362022. április 15., 21:36
A Fehér megyei Csombordon is a húsvéti ünnepeket megelőző nagyböjt a testi és lelki felkészülés, az elmélyülés ideje. Boros Erzsébet tiszteletes asszony, a Kis-Küküllő menti faluban szolgáló Boros László református lelkipásztor felesége, népdalénekes és a csombordi Pipacs néptánccsoport vezetője a húsvéti előkészületekről, a településen még élő néphagyományokról beszélt a Krónikának.
Mint mondta, számukra virágvasárnappal kezdődik a húsvéti ünnepkör, amelynek részét képezi évek óta a nagypénteki közösségi tojásfestés is. „Már gyerekként is a családommal nagypénteken festettük a piros tojást. Így a szokásokhoz híven ezen a napon festem a tojásokat a család számára, melyet elfogyasztunk a húsvéti ünnepek alkalmával. Ezenkívül a nagyhéten is tojásokat írok népi díszítéssel, melyek dekorációként is szolgálnak az ünnepi asztalon, vagy kiállításra viszem őket” – mondta Boros Erzsébet.
„Nagypénteken 15–20 emberrel telik meg a ház. Eljönnek hozzánk, leülünk egy nagy asztal köré, a háttérben népzene szól, és közösen írjuk a tojásokat. Ilyenkor nagyon jókat beszélgetünk, és mindenki elégedetten, kicsit magába szállva, lélekben is felkészülve megy haza a szép piros tojásokkal” – részletezte a népdalénekes.
Hozzátette, a tojásírás Székelyföldön a legelterjedtebb. „Csombord nem Székelyföld, de attól vagyunk sokfélék és színes egyéniségek, hogy más tájegységek kultúráját is képesek vagyunk megtanulni” – fejtette ki a néptánccsoport vezetője.
Gyerekeknek, felnőtteknek, akik először próbálják a tojásírást, a gyimesi minták ajánlottak, ahol a tojásfelület hagyományosan négybe, nyolcba és tizenhatba osztott, így a többi mintához hasonlítva egyszerűbb felrajzolni, és nagyon szép lesz a végeredmény, mutatós tojások készülnek ezzel a mintával – magyarázta Boros Erzsébet.
A hagyományos tojásírás rejtélyeibe avat be a csombordi Boros Erzsébet népdalénekes
Fotó: Boros Erzsébet
A lelkészfeleség lépésről lépésre beavatott minket is a tojásírás fortélyaiba. Mint mondta, a natúr színű tojásra a forró viaszba bemártott írókával, kesicével kell felrajzolni a mintákat, majd 5–6 percig a tojásfestékben kell hagyni színeződni, majd kivenni és száradni hagyni. Ezt követően egy felmelegített ronggyal letörölni a viaszt, hogy a ráírt minta megmaradjon.
„Kétszínű tojást is készítünk általában. Miután megírjuk a tojást, piros festékbe tesszük, majd kivéve a festékből és megszárítva még egyszer beviaszoljuk azokat a részeket, ahol szeretnénk, hogy piros maradjon. Ezt követően betesszük kék festékbe, mert a piros, amikor érintkezik a kékkel, fekete színt ad ki. Miután megszáradt, piros, natúr és fekete színű lesz a tojás” – sorolta a lépéseket Boros Erzsébet.
Hozzátette, szerinte azért fontos ezt a tudást továbbadni, mert sokkal nagyobb érték, ha valaki a saját kezűleg készített tojásokkal várja a locsolókat, vendégeket.
Ahány oktatási intézmény, annyiféle szokás: a húsvétra való készülődés a legtöbb iskolában az oktatás szerves részét képezi, és valamennyi tanintézet sajátos módon közelíti meg az ünnepet.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
szóljon hozzá!