Fotó: Facebook/Made in Pata-Rat
A tehetség kibontakozására, a személyes kapcsolatok alakulására nyújt lehetőséget a Made in Patarét műhely, amely 2015-ben jött létre a Kolozsvár perifériáján lévő cigánytelepen.
2018. február 23., 08:162018. február 23., 08:16
Egyre több gyerek veszt részt a Kolozs megyei Pataréten található műhelyben szervezett foglalkozásokon.
Mint kifejtette, a műhely a Pataréten már évek óta különböző programokat szervező, ZODY nevű holland missziós szervezettel együttműködésben jött létre, feleségével pedig a philadelphiai székhelyű SERGE nonprofit missziós szervezet tagjaiként kapcsolódtak be a munkába. „A feleségemmel elkezdtünk járni a holland szervezet programjaira,
– fogalmazott a marosvásárhelyi születésű, Kolozsváron élő Visky Zsolt.
Hozzátette, az első műhelyfoglalkozásra rengetegen eljöttek, nagy tolongás volt, és el kellett teljen pár hónap, amíg rájöttek, hogy ki az, akit tényleg érdekel ez a tevékenység. „Ha azt akarjuk, hogy ez egy működő folyamat legyen, akkor legtöbb három-három gyerekkel tudunk foglalkozni egy műhelyprogramon, ahol főként kamaszkorúak szoktak részt venni, 12–16 év közöttiek. Az mindenképp jó jel, hogy ők egyrészt élvezik ezt az akciót, másrészt érzik, hogy hosszú távon lehet tétje annak, hogy együtt dolgozunk, és ez sikerélménnyel járhat” – magyarázta a projekt kezdeményezője.
„Az eladott tárgyakból befolyó összeget mindig munkaarányosan szétosztjuk azok között, akik dolgoztak az adott terméken, valamint körülbelül tíz százalékát félretesszük, és abból majd vásárolunk egy új szerszámot vagy ételt. De ez inkább szimbolikus, hogy a gyerekek érezzék, hogy ennek az összegnek egy részét visszafordítjuk a műhelybe. Az eddig készített asztalokat általában 300–500 lejért adtuk el, de mivel még nincs jogi hátterünk, ezért adományként fogadjuk el a pénzt” – részletezte az ötletgazda.
Fotó: Facebook/Made in Pata-Rat
Visky Zsolt szerint a gyerekek, amikor csak tudnak, eljönnek a szombati foglalkozásokra, amelyek általában hatórásak. „Próbáljuk úgy megszervezni ezeket a programokat, hogy egyfajta közösségi élmény legyen a pataréti gyerekek számára. Amióta elkezdtünk velük foglalkozni, érezhető, hogy próbálnak egy csapattá válni, ami nem egyszerű, mert itt is észlelhető a rivalizálás. Hosszú távú célként azt tűztük ki, hogy hetente többször találkozzunk, minél többet dolgozzunk, amíg akár egy kis vállalkozás létrejön” – magyarázta.
Mint kifejtette, a kezdeményezőknek és a gyerekek számára is nagy dolog, hogy valaki főz nekik, időt áldoz erre. „A város számukra egy olyan entitás, ami kitaszítja őket, és azok az emberek, akik főznek nekik, úgymond képviselik a várost, ezáltal elfogadják vagy befogadják őket. Ha valaki vállalkozik erre a feladatra, de anyagi segítségre van szüksége, akkor mi szívesen kifizetjük a hozzávalókat” – fogalmazott Visky Zsolt.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
szóljon hozzá!