Közösségi élmény a kolozsvári Pataréten

•  Fotó: Facebook/Made in Pata-Rat

Fotó: Facebook/Made in Pata-Rat

A tehetség kibontakozására, a személyes kapcsolatok alakulására nyújt lehetőséget a Made in Patarét műhely, amely 2015-ben jött létre a Kolozsvár perifériáján lévő cigánytelepen. 

Bede Laura

2018. február 23., 08:162018. február 23., 08:16

Egyre több gyerek veszt részt a Kolozs megyei Pataréten található műhelyben szervezett foglalkozásokon.

A 2015 októberében indult Made in Patarét projektről Visky Zsolt ötletgazda számolt be a Krónikának.

Mint kifejtette, a műhely a Pataréten már évek óta különböző programokat szervező, ZODY nevű holland missziós szervezettel együttműködésben jött létre, feleségével pedig a philadelphiai székhelyű SERGE nonprofit missziós szervezet tagjaiként kapcsolódtak be a munkába. „A feleségemmel elkezdtünk járni a holland szervezet programjaira,

Idézet
idővel megismertük a gyerekeket, és akkor fogalmazódott meg bennem az a gondolat, hogy jó lenne létrehozni egy műhelyt Pataréten. A felségem dizájn szakot végzett, így ő varrni tanította a lányokat, én pedig barkácsolni a fiúkat”

– fogalmazott a marosvásárhelyi születésű, Kolozsváron élő Visky Zsolt.

Hozzátette, az első műhelyfoglalkozásra rengetegen eljöttek, nagy tolongás volt, és el kellett teljen pár hónap, amíg rájöttek, hogy ki az, akit tényleg érdekel ez a tevékenység. „Ha azt akarjuk, hogy ez egy működő folyamat legyen, akkor legtöbb három-három gyerekkel tudunk foglalkozni egy műhelyprogramon, ahol főként kamaszkorúak szoktak részt venni, 12–16 év közöttiek. Az mindenképp jó jel, hogy ők egyrészt élvezik ezt az akciót, másrészt érzik, hogy hosszú távon lehet tétje annak, hogy együtt dolgozunk, és ez sikerélménnyel járhat” – magyarázta a projekt kezdeményezője.

Mint kifejtette, olyan dolgokat terveznek és készítenek – lehetőség szerint újrahasznosított anyagokból –, amelyeken öröm együtt dolgozni, illetve elég egyediek és minőségiek ahhoz, hogy idővel eladhatók legyenek, így a műhely hosszú távon akár pénzkereseti alternatívává is válhat egy olyan térségben, ahol az elsődleges kereseti lehetőséget a szemétdomb jelenti.

„Az eladott tárgyakból befolyó összeget mindig munkaarányosan szétosztjuk azok között, akik dolgoztak az adott terméken, valamint körülbelül tíz százalékát félretesszük, és abból majd vásárolunk egy új szerszámot vagy ételt. De ez inkább szimbolikus, hogy a gyerekek érezzék, hogy ennek az összegnek egy részét visszafordítjuk a műhelybe. Az eddig készített asztalokat általában 300–500 lejért adtuk el, de mivel még nincs jogi hátterünk, ezért adományként fogadjuk el a pénzt” – részletezte az ötletgazda.

•  Fotó: Facebook/Made in Pata-Rat Galéria

Fotó: Facebook/Made in Pata-Rat

Visky Zsolt szerint a gyerekek, amikor csak tudnak, eljönnek a szombati foglalkozásokra, amelyek általában hatórásak. „Próbáljuk úgy megszervezni ezeket a programokat, hogy egyfajta közösségi élmény legyen a pataréti gyerekek számára. Amióta elkezdtünk velük foglalkozni, érezhető, hogy próbálnak egy csapattá válni, ami nem egyszerű, mert itt is észlelhető a rivalizálás. Hosszú távú célként azt tűztük ki, hogy hetente többször találkozzunk, minél többet dolgozzunk, amíg akár egy kis vállalkozás létrejön” – magyarázta.

Visky Zsolt a melegétel-osztási programról is beszámolt lapunknak, melyre minden hétvégén fel lehet iratkozni, az érdeklődők otthon is elkészíthetik az ételt, amit a szervezők kivisznek a műhelyhez.

Mint kifejtette, a kezdeményezőknek és a gyerekek számára is nagy dolog, hogy valaki főz nekik, időt áldoz erre. „A város számukra egy olyan entitás, ami kitaszítja őket, és azok az emberek, akik főznek nekik, úgymond képviselik a várost, ezáltal elfogadják vagy befogadják őket. Ha valaki vállalkozik erre a feladatra, de anyagi segítségre van szüksége, akkor mi szívesen kifizetjük a hozzávalókat” – fogalmazott Visky Zsolt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Kultúrát visz a Beszterce-Naszód megyei szórványba az Ifjúsági Karaván

Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.

Kultúrát visz a Beszterce-Naszód megyei szórványba az Ifjúsági Karaván
2025. július 15., kedd

Nicușor Dan fapadossal vitte milánói kiruccanásra a kislányát

Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.

Nicușor Dan fapadossal vitte milánói kiruccanásra a kislányát
2025. július 14., hétfő

Újabb kutatások: a feltámadásra utaló jelek fedezhetőek fel a torinói leplen

Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.

Újabb kutatások: a feltámadásra utaló jelek fedezhetőek fel a torinói leplen
2025. július 14., hétfő

Naponta 100 kilónyi kézzel írt levél érkezik Leó pápának

Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.

Naponta 100 kilónyi kézzel írt levél érkezik Leó pápának
2025. július 12., szombat

Szentjánosbogarak eltűnőfélben: mi veszélyezteti a fajt, és mit tehetünk a fénylő rovarok megóvása érdekében?

A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.

Szentjánosbogarak eltűnőfélben: mi veszélyezteti a fajt, és mit tehetünk a fénylő rovarok megóvása érdekében?
2025. július 10., csütörtök

Mémfőszereplő lett a rejtélyes fekete párduc

Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.

Mémfőszereplő lett a rejtélyes fekete párduc
Mémfőszereplő lett a rejtélyes fekete párduc
2025. július 10., csütörtök

Mémfőszereplő lett a rejtélyes fekete párduc

2025. július 10., csütörtök

Kolozsváron lép fel a világ legismertebb cirkusztársulata

Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.

Kolozsváron lép fel a világ legismertebb cirkusztársulata
2025. július 09., szerda

Mutatványosok minden földrészről - Utcazene-fesztivált tartanak Szatmárnémetiben

Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.

Mutatványosok minden földrészről - Utcazene-fesztivált tartanak Szatmárnémetiben
2025. július 07., hétfő

Családias hangulatban alkottak és fedezték fel a tájegység értékeit a kalotaszegi tábor résztvevői

Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.

Családias hangulatban alkottak és fedezték fel a tájegység értékeit a kalotaszegi tábor résztvevői
2025. július 07., hétfő

„Nagyon jól érzem magam” – A K2 6550 méteren levő 2-es táborából üzent Varga Csaba (Videó)

Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.

„Nagyon jól érzem magam” – A K2 6550 méteren levő 2-es táborából üzent Varga Csaba (Videó)