A kéményseprők munkáját ma már modern technológia, mérőműszerek, kamerák segítik
Fotó: Barabás Ákos
A kéményseprők, akikhez babonák is kötődnek, a települések szinte misztikus homályba burkolódzó figurái: felismerhetetlenségig koszosak, kormosak, és ma már szinte semmit sem tudunk a szakmájukról. Kondrád József sepsiszentgyörgyi kéményseprőt, építkezési vállalkozót, szakiskolai oktatót faggattuk a szakmáról.
2022. március 27., 17:082022. március 27., 17:08
Bár Erdély több településén a háztartások jelentős hányadában saját hőközpont, esetleg távfűtés van, minden évben ősztől tavaszig fel-feltűnik egy-egy kormos kéményseprő felszerelését, koszos keféit cipelve. A sepsiszentgyörgyi Kondrád József édesapjával járja a várost, a környező falvakat, és tisztítja a házak kéményeit.
A Krónikának elmondta, véletlenszerűen választotta ezt a ma már ritkaságszámba menő szakmát. Kondrád József apja nyomdokaiba lépve közel húsz éve foglalkozik elsősorban magánházak építésével, és tulajdonképpen így szembesült azzal, hogy kevés az engedéllyel rendelkező kéményseprő a térségben. Felidézte, hogy Sepsiszentgyörgyön sokáig „Laci bácsi” volt a város kéményseprője, akit mindenki ismert, de halála után senki nem vette át a helyét.
Modern mérőműszerek a seprűk, kefék mellé
Kondrádékhoz több olyan kérés is érkezett azoktól a cégektől, amelyek a gázvezetékek, kályhák ellenőrzésével, a periodikus engedélyek megadásával foglalkoznak, hogy jó lenne ezt a hiányt pótolni. „Sokaknál van még gázzal működő csempe, esetenként olyan kazán, ami a kéménybe van bekötve, és ezekre a helyekre a »gázasokkal« együtt nekünk is kell mennünk megmérni a kéményben a nyomást, illetve takarítani, amikor ők ellenőrizni mennek. Ilyenkor mi is jegyzőkönyvet írunk, amit leadnak Brassóban a hivatalos dokumentáció részeként” – részletezte a szakember. Hozzátette,
Azt is elmesélte, hogy a kéményseprés nem egy jól fizető szakma, de nekik így, hogy az építkezés keretében ezzel is foglalkoznak, anyagilag viszonylag megéri. Egy ház elkészültekor nem kell külön céget, szakembert hívni a felfalazott kémény engedélyeztetésére, hanem megadhatják ők a hivatalos dokumentumot.
Másfelől Kondrádéknak már jól kialakult klienskörük van, Kézdivásárhelyre és Kovásznára is hívják őket, illetve gyakran a környékbeli iskolákban, óvodákban is igénybe veszik szolgáltatásaikat.
Kondrád József elmondta,
A fával fűtő háztartások esetében már többen igénylik a kéménytakarítást, bár ez nem feltétlenül annak tudható be, hogy az emberek felelősségteljesebbek, hanem annak, hogy egy esetleges tűzvész esetén a biztosító nem téríti meg a kárt abban az esetben, ha a kémény nem volt hivatalosan tisztítva, ellenőrizve – magyarázta a kéményseprő.
Elengedhetetlen a kémények takarítása
„Sokan hívnak olyankor, amikor már annyira el van dugulva a kémény, hogy golyót kell leereszteni fentről. Van, aki akkor hív, amikor már a ház megtelt füsttel. Addig tüzelnek, amíg kimegy a füst a kéményen, az nem érdekli őket, hogy araszos korom van benne” – fejtette ki. Hozzátette, tapasztalatai szerint
A szakember hangsúlyozta, fontos lenne tudatosítani, hogy a lerakódott korom nagyon veszélyes, hiszen, ha valami miatt „begyúl”, akkor azt kioltani sem lehet, a tűzoltók is kénytelenek megvárni, amíg kiég.
Tűzvész esetén a biztosító nem téríti meg a kárt abban az esetben, ha a kémény nem volt hivatalosan tisztítva, ellenőrizve
Fotó: Bodnár Arthur
Kondrád József azt is elmesélte, hogy a szakmának vannak kevésbé kellemes részei is, ami nem is csak az jelenti, hogy egy igencsak piszkos munka, hanem, hogy gyakran veszélyes „mászkálással” jár: ahol a padlásrész be van építve manzárdhelyiségnek, ott ki kell mászni a tetőre, és mivel az emberek többnyire télen hívják őket, a tető gyakran jeges, havas, csúszós.
Annak kapcsán, hogy az általuk ismert térségben nő vagy csökken azok száma, akik fával fűtenek, a szakember elmondta, hogy azt tapasztalja, hogy
Például, amikor néhány éve drágult a gáz, sokan a gázzal működő csempéket visszaalakították fatüzelésűvé, míg most, hogy a fa is drágult, sokan újra gázzal fűtenének.
A hivatásos kéményseprőket Kéményseprők, Kémény- és kályharakók Országos Egyesülete tömöríti (Asociația Hornarilor, Constructorilor de Coșuri de Fum și Șeminee), akik hivatalos képzéseket is szerveznek azok számára, akik el szeretnék sajátítani a kéményseprő szakma fortélyait. Az egyesület honlapján megtalálhatóak azok a cégek, vállalkozások, amelyek hivatalos úton végeznek ellenőrzéseket, kéménytakarítást.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!