Popa Armand büszke a cseljabinszki meteoritdarabra
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A csillagászok nemcsak nézik, hanem olykor le is hozzák a csillagokat az égből – vallja Popa Armand, az aradi Galaxis Amatőr Csillagászklub tagja, akinek a gyűjteményében több meteorit is található. A Holdról és a Marsól is vannak kőzetei, a gyűjteménye legújabb tagja pedig az oroszországi Cseljabinszkban 2013. február 15-én lehullott meteor egy darabkája.
2024. március 24., 10:172024. március 24., 10:17
A közgazdász végzettségű Popa Armand egy aradi „zenészdinasztia” leszármazottja. Kereste már kenyerét főállású zenetanárként, banktisztviselőként, társasági zenészként, jelenleg pedig óraadó zenetanár a Csiky Gergely Főgimnáziumban, illetve magántanítványai is vannak. Hobbija és gyerekkori szenvedélye azonban a csillagászat, aminek nem öncélúan hódol, ugyanis amióta barátjával és kollégájával, a hangszerboltot működtető Torma Csabával új „fényt adtak” az aradi Galaxis Amatőr Csillagászklubnak,
Ilyenkor elmagyarázzák, merre, mit kell nézni az égbolton, hogyan kell beállítani egy-egy teleszkópot, hogyan azonosíthatók a csillagképek, bolygók, üstökösök. Óvodák és iskolák, szabadidős programok szervezői meghívásának is eleget tesznek, hogy előadást tartsanak az univerzum csodáiról.
De a csillagászok nemcsak nézik, hanem olykor le is hozzák a csillagokat az égből – utal Popa Armand a nem túl számos, de annál értékesebb meteorit-gyűjteményére. Ennek legújabb tagja az oroszországi Cseljabinszkban 2013. február 15-én lehullott meteor egy darabkája. „Minden meteor és meteoritdarab különleges, a cseljabinszki pedig azért, mert 2013 februárjában egy kora reggeli órában történt, amikor nagyon sok autó volt az utakon, és Oroszországban igen elterjedt a fedélzeti kamerák használata. Ennek köszönhetően rengeteg felvétel készült erről a meteorhullásról. Nagyon sok térfigyelő és biztonsági kamera is rögzítette, tehát több szögből, nagyon jól dokumentált volt, minden híradó leadta, sokan látták, mert ugye ez már a közösségi oldalak korszakában történt” – indokolta meg, hogy miért is lett oly’ felkapott a cseljabinszki eset.
Az aradi csillagász gyűjteménye
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Halálos áldozatot nem követelt a becsapódás, de sok személyi sérülést történt, mert amikor harminc kilométeres magasságban a város felett szétrobbant, a légnyomás nagyon sok ablakot betört, és a szilánkok sokakat megsebesítettek.
„Egy csillagnak látszó fényjelenség a meteor, s ami földet ér, az a meteorit. Persze elvárható egy csillagásztól, hogy a csillagos égbolt egy darabkája nála legyen” – mutatta büszkén a legújabb szerzeményt.
Amikor meteorithullás van, és valószínűsíthető, hogy földet érnek a törmelékek, a csillagászok elindulnak ezeket megkeresni. „A cseljabinszki annyira dokumentált volt, hogy konkrétan tudták, hová esett le, és elég nagy darabokat sikerült szerezni, amelyek utólag múzeumokba, tudományos intézményekbe kerültek, illetve egy része a kereskedelemben kötött ki, merthogy van ennek egy külön piaca. Minden csillagász szaküzletben lehet vásárolni meteoritmintákat” – magyarázta.
Ezek a kőzetdarabok felcímkézett dobozokban kaphatók, és tanúsítvány is jár hozzájuk. „Minden országban létezik egy meteortársaság, amelynek a tagjai hitelesíthetik ezeket. Magyarországon Kereszty Zsolt foglalkozik ezzel, s amelyiken az ő neve szerepel, és szakboltokban kapható, az biztosan eredeti darab” – oszlatta el a kételyeket a meteorit-tulajdonos. A Popa Armand birtokában lévő cseljabinszki minta körülbelül fél centiméter átmérőjű, 1-1,1 grammos súlyú és – nagyon ritka. „Nehéz beszerezni, a nagyobb darabok különösen drágák, mert igen értékes kőzetdarabokról van szó. Attól függ, milyen meteorit, de grammja az arany értékével vetekszik, sőt gyakran sokszorosan meghaladja annak az árát. Az eszmei értéke pedig felbecsülhetetlen, csillagászként ez maga a tökély!” – lelkendezett a büszke gyűjtő.
Ennek az az érdekessége, hogy vasmeteorit, tehát a mágnes fogja, és a többihez képest elég nagyocska. „Büszke vagyok a Mars- és a Hold-meteoritra. Ezek olyan kőzetdarabok, amelyek a Marsból és a Holdból csapódtak ki úgy, hogy egy meteor nekiütközött ezek felszínének, aminek a nyomán egy csomó kőzet kikerült az univerzumba, ott keringtek pár százezer évig, majd lehullottak a Földre” – ismertette az eredetüket.
Popa Armand szívesen és rendszeresen tart előadásokat diákoknak a csillagászatról. A hallgatóságot természetesen az elméletnél jobban érdeklik a kézzelfogható dolgok. „Hatodikos lehettem, amikor a földrajztanárunk behozott az egyik órára egy meteoritdarabkát, és engem annyira lenyűgözött, hogy azt hiszem, ez a szenvedélyem oda vezethető vissza – idézte fel Popa Armand. – Minden bemutatóra viszek meteoritokat, odaadom a gyerekek kezébe, sőt a Campo del Cieló-i darabot ki is vehetik a dobozból, megfogdoshatják. Örvendenek, hogy saját kezükben érezhetik az univerzumot.”
Kárpát-medencét bejáró népzenei utazáson vehetnek részt az érdeklődők a héten, amikor is négyállomásos erdélyi koncertkörútra indul Pál István Szalonna és Bandája.
Megérkezett a Rejtő Jenő népszerű regényéből készülő, Piszkos Fred című animáció előzetese.
Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.
Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.
Új epizódokkal jelentkezett október végén a Lélekutakon című népszerű pszichológiai sorozat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta irányításával.
A Harry Potter-filmekkel világhírűvé vált viadukt felújításán dolgoznak Skóciában.
A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
szóljon hozzá!