Ferkó Zoltán (középen) a kőhalmi református szórványdiákotthon diákjaival az erődtemplom rendbetétele után
Fotó: Ferkó Zoltán
Kóbor sorsán keresztül egy átfogó jelenséget, az elnéptelenedő kis falvak világát szeretné bemutatni Ferkó Zoltán, aki a Brassó megyei faluról készített dokumentumfilmet. A magyarországi alkotó a szociográfiai anyagról, a szórványlétről beszélt a Krónikának.
2020. május 17., 18:382020. május 17., 18:38
2020. május 17., 20:582020. május 17., 20:58
Személyes sorsokon keresztül mutatja be a szórványlétbe kényszerült magyarságnak a megmaradásért folytatott évszázados küzdelmét a Kóbor című dokumentumfilm. A Petőfi Sándor-program ösztöndíjasaként Ferkó Zoltán 2017–18-ban kilenc hónapot töltött a Brassó megyei faluban, és az ott szerzett élmények hatására készítette el a 25 perces alkotást.
– mondta el a Krónika érdeklődésére a magyarországi alkotó. Hozzátette, mindig jó érzéssel gondol vissza a Kóboron eltöltött időre, az emberekre, a falura, az erődtemplomra, a környező tájra, a Királyföld káprázatos városaira. Mint kifejtette, a beszélgetések során a helyiek fokozatosan megnyíltak, és őszintén elmondták emlékeiket, gyermekkori kóbori élményeiket és véleményüket a falu jövőjéről.
Úgy érzi, és a film iránti érdeklődés is megerősíti ebben, hogy
„Az általam jobban megismert Kóbor sorsán keresztül egy átfogó jelenséget szeretnék bemutatni, az elnéptelenedő kis falvak világát. Mindezt kibővítve azzal, hogy Kóbor esetében egy elszigetelt külhoni szórványtelepülésről van szó, amelyhez sajnos sok hasonló található még a Kárpát-medencében. Bár az ott lakó idősektől olykor azt hallani, hogy nincs már visszaút, én azt gondolom, hogy feltámadás ettől még lehet” – mutatott rá a film rendezője.
Hozzátette, ahogy az évekkel ezelőtt odaköltözött négygyermekes német, vagy a másfél évtizede ott lakó francia család kiválóan berendezte az életét Kóboron, úgy mi, magyarok is felkereshetjük az ott élő időseket, segíthetünk nekik bevinni a nehéz vödör vizet, megnézhetjük az erődtemplomot, és ki tudja, hátha kedvünk támad gyakrabban visszalátogatni, vagy hosszabb távon is ott maradni.
A dokumentumfilmet eddig 36 helyszínen vetítették élő közönség előtt Erdélyben, Magyarországon, Szlovákiában, Németországban, Kanadában és az Egyesült Államokban. A bemutatók között volt négy nemzetközi filmfesztivál is. Tavaszra is voltak már vetítések lebeszélve vagy egyeztetés alatt Svájcban, Franciaországban és Amerikában, azonban a járványhelyzet közbeszólt. Ezért
„Nem titok, hogy készülőben van a következő film, amely inkább road movie jellegű lesz, és a Királyföld Kóbor körüli részét mutatja majd be egy utazó szemével. Abban a reményben készítjük ezt a filmet, hogy még többeknek meghozzuk a kedvét ellátogatni Erdély e varázslatos, ám talán kevésbé ismert szegletébe” – részletezte Ferkó Zoltán, aki a falu történetéről, a helyi magyarság megmaradásának lehetőségéről is beszélt lapunknak.
Ferkó Zoltán
Fotó: petofiprogram.hu
Kóbor első írásos említése egy 1206-os keltezésű oklevélben található, ezzel a település az első a mai Brassó megyében. A 13. század elején valószínűleg szászok lakták. 1530 körül egy török rajtaütés következtében teljesen elnéptelenedett, ezután többek között Székelyderzsről érkezett közszékelyeknek köszönhetően kelt újra életre. A reformáció után a lutheránus szász Kőhalomszék egyetlen református községe volt, ez is mutatja a magyarság legalább fél évezredes múltját Kóboron.
Nevezetessége a szász mintára épült református erődtemplom, amely napjainkra sürgős felújításra szoruló állapotba került. Kóbor magyarságának megmaradása szempontjából egyaránt kulcsfontosságú az erődtemplom megmentése és ezáltal a község újjáélesztése, például a turizmus fellendítésével – vélte a volt ösztöndíjas.
Kóbor magyarságának megmaradása szempontjából kulcsfontosságú az erődtemplom megmentése
Fotó: Mészáros Tamás Márton
Szerinte jó megoldás lenne, ha felismerve a természetközeli élet szépségeit új lakók, magyar családok költöznének Kóborra. Rámutatott, a Dél-Erdélyben levő településen ma is rendkívül kedvező áron lehet ingatlant vásárolni. De ha állandó lakhatás céljára nem is, befektetésként vagy hétvégi háznak, nyaralónak mindenképpen megéri házat és telket vásárolni itt. Elhelyezkedése ideális helyszínné teszi Kóbort turisztikai vállalkozás indítására is. Szászfehéregyháza mindössze két falura van tőle, a két legközelebbi város, Fogaras és Kőhalom egyedülálló vára messze földön híres, de autóval két órán belül elérhető Kóborról Brassó, Nagyszeben, Segesvár és Medgyes is.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!