Bori és Rebi fontosnak tartja szavaival, dalaival a jót megerősíteni, témájukat tekintve a fényről énekelni
Fotó: Rebi és Bori
Este lett és reggel című első közös albumját mutatja be Rebi és Bori január 14-én, vasárnap a kolozsvári Planetárium kávéházban. A kincses városi Macalik-testvérpár a zenéhez fűződő viszonyáról, a dalszövegek inspirációjáról és további terveiről beszélt a Krónikának.
2024. január 13., 18:452024. január 13., 18:45
– Testvérekként régóta együtt zenéltek, hamarosan pedig a nagyközönség is megismerheti alkotásaitokat. Mikor kezdtetek el komolyabban foglalkozni a zenéléssel?
– Már gyermekkorunknak szerves része volt a zene, családunkban azóta is gyakran előfordul, hogy hétköznapi vagy ünnepi eseményeken együtt dalolunk. Ezután Waldorf-oktatásban volt szerencsénk részesülni, és Rebi ilyen közegben inkább hallás után, játék és improvizáció alapúan tanult zenélni. Én (Macalik Bori – szerk. megj.) végigszenvedtem a délutáni zeneiskolát, de sosem voltam élteljesítő vagy szorgos gyakorló, szerencsére iskolánkban így is megkaptuk a szabad, közös zenélések tapasztalatát. Később a zenei magánórák kimaradoztak, és mint minden kiskamasz, eltévedtünk a trendi zenék, a pop világában, és legelőször ezeket énekelgettünk otthon saját kísérettel. Majd a sepsiszentgyörgyi dzsessz és improvizációs táborokban igaz szerelmesei lettünk a dzsessznek, és azóta ezen az úton haladunk. Rebi az elmúlt években egyedül, itthon, naponta több órát gyakorolva haladt a komplexebb dzsessz akkordok autodidakta felfedezése felé, először hallás után, majd tudatosan is megtanulva őket.
– Jelenleg milyen stílusban játszotok, illetve milyen témákat dolgoztok fel?
– Fő inspirációnk a dzsessz, annak vagyunk szerelmesei és azt hallgatjuk, bár tudjuk, hogy zeneileg még nem tartunk ott, de ezen az úton indultunk el. Sok más behatás is felfedezhető a zenénkben, mint a bossa nova, blues, R’n’B, neo soul.
A feldolgozott témákat tekintve elsődleges princípiumunk az, hogy a fényről énekeljünk, ahogy a hétköznapokban is fontosnak tartjuk szavainkkal a jót megerősíteni. Emellett létrejött néhány tapasztalat-feldolgozó, öngyógyító szöveg is. Nem szerettünk volna beskatulyázódni a „lányok szerelmes számokat írnak” dobozba, viszont ez is az élet része, így becsúszott egy-két ilyen dal is. Saját bőrünkön tapasztalva értettük csak igazán meg a költői én fogalmát: bár saját tapasztalatokat, érzelmeket dolgoztunk fel, a dal már egy tőlünk különálló „dolgot” ragadott meg, és ehhez még társult az inspiráció, „flow” állapota.
Rebi sokat gyakorolva haladt a komplexebb jazz akkordok autodidakta felfedezése felé
Fotó: Rebi és Bori
– Hogyan született meg az album ötlete, mennyi idő alatt jöttek létre a zeneművek?
– Az album ötlete szinte gyermeki álmodozásként indult, amikor Rebi egy táborban megírta az első számot (ami az albumra kifutós bossa címmel került fel). Ezt követően lépésenként haladtunk, mindig a legközelebbi fejlődési területet felfedezve. Írtunk egy-két dalt, vettünk egy kis mikrofont, megtanultunk azzal rögzíteni és a felvételeket megszerkeszteni, majd publikálni. Abban bíztunk, és a tapasztalat is ezt mutatja, hogy az internet világában végtelen tanulási lehetőség van, amiről általában megfeledkezünk, és csak fogyasztjuk a könnyű szórakozást.
Tavaly nyáron bezárkóztunk három hétre, és csak az alkotásnak áldoztuk az időnket. Ősszel suli és egyetem mellett fejeztük be, vettük újra adott esetben a számokat. A dalszerzés, ahogy már említettem viszonylag rövid folyamat is tud lenni, ha nagyon megszállja az embert az ihlet, de előtte és utána sok munka van még a szerzeményekkel. Például a hegyi ház című dalunk első szakasza, mint ahogy azt utólag egy hangfelvételről észrevettük, egy perc alatt, kész szöveggel született meg – bár tagadhatatlan, hogy valahol mélyen már régóta érett bennünk.
– Korábban volt már koncertetek, vagy a vasárnapi lesz a bemutatkozó fellépés?
– Közös zenéléseinknek eddig csak a nappalink volt a hallgatósága, kivéve a tavalyi kis karácsonyi koncertecskénket egy hangulatos kávézóban, valamint ősszel egy jótékonysági bálon is elénekeltük kedvcsinálónak egyik, akkor még kiadatlan dalunkat. Ezzel az albumos projekttel kezdtünk el másoknak is játszani ilyen felállásban, bár zenetanulóként voltak fellépéseink eddig is, de ezek teljesítmény hajhászása még mindig nem a mi stílusunk. Ezért is tervezzük a planis koncertet dzsesszhez illő jam session hangulatúra.
– Terveztek még a közeljövőben újabb dalokat megjelentetni, koncertezni?
– Most, hogy meglett a lemez, szeretnénk a közeljövőben minél szélesebb körben előadni a dalokat. Jelenleg teljes gőzzel készülünk a vasárnapi bemutató koncertre, emellett még felmerült, hogy hasonló címen ellátogassunk más erdélyi városokba is. Mivel Rebi most fog érettségizni, és felvételizni készül Budapestre dzsessz-ének irányba, nem tudom mennyi lehetőségünk lesz a továbbiakban együtt dolgozni. Az biztos, hogy ezzel a tanulási folyamattal megnyitottuk az alkotás kapuját, és még sok minden születhet ezáltal.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
A legfejlettebb technológiát az újságíró szakma legrégibb eszközével, a papírral párosította az Il Foglio című olasz napilap, amely a mesterséges intelligenciára bízta a nyomtatott kiadás megírását kísérletileg április 11-ig.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
szóljon hozzá!