A Com’ON Kolozsvár projektben résztvevők többek között szabadtéri sporttevékenységeket szerveztek
Fotó: Com’ON Kolozsvár
Számos interaktív eseményt szerveznek a fiatalok október–novemberben a kincses városiak számára a Com’ON Kolozsvár ’20 keretében.
2020. október 28., 16:262020. október 28., 16:26
Véradó akcióban, virtuális műhelymunkákon, retorikaversenyen, alkotói kurzuson vehetnek részt a kincses városiak november 15-ig a Com’ON Kolozsvár keretében, a város területén és online platformokon.
A legtöbb szavazatot (250) elnyert eMedicine for Youth nevű csapat kezdeményezése 8 és 19 év közötti kolozsvári általános és középiskolás diákoknak szól. A fiatalok online egészségügyi oktatásban részesülnek, amelyet a kolozsvári Iuliu Hațieganu Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói tartanak – tájékoztatták szerkesztőségünket a szervezők.
A nyertes pályázatok többek között olyan témákkal foglalkoznak, mint a kamaszok és fiatalok számára a szelektív hulladékgyűjtés vagy mentális egészséggel kapcsolatos információk terjesztése. Véradásra is javasoltak kezdeményezéseket, továbbá egy csoport filozófiai műhelymunkákat szervez gyermekek és kamaszok számára. A kolozsvári lakosoknak szórakozást és kikapcsolódást kínálnak olyan kezdeményezések révén is, mint a görkorcsolyapálya ideiglenes elhelyezése vagy vezetett séták az erdőben. A javasolt kezdeményezések a vállalkozástól kezdve a jótékonyságig, az ökológiától az online zaklatás elleni küzdelemig a legkülönfélébbek és a legötletesebbek.
A várakozás nem volt hiábavaló: a kezdeményezések fele már megvalósult vagy folyamatban van, és az események számos, minden korosztályból álló résztvevőt gyűjtöttek össze, akiknek sikerült mosolyt csalni az arcára, és új tapasztalatokkal gazdagítani őket” – fogalmazott Larisa Dumitroaea, a Com’ON Kolozsvár projekt menedzsere.
Hozzátette, a jelenlegi helyzet természetesen számukra is gondokat okoz, de úgy gondolja, nagyon szerencsések, hiszen csapatuk optimista és nyitott, valamint megértő kezdeményezőik vannak. Mint kifejtette, a konkrét kérdések megoldásától kezdve az egyes kezdeményezések online átültetéséig mindannyian részt vesznek abban, hogy jó és biztonságos időtöltést nyújtsanak a kolozsvári közösség számára.
A tevékenységek egy része már lezajlott: egyes fiatalok szabadtéri napot szerveztek jógával, festéssel vagy zsonglőrködéssel, mások a Fellegváron indítottak szabadtéri telefonos fotóműhelyt. Voltak olyan akciók is, amelyek során Kolozsvár különböző parkjaiban a fiatalok mobiltelefon vagy különféle alkalmazások használatával kalauzolták az időseket, egy másik csoport pedig aerobikbemutatókat tartott a járókelők számára.
A Com’ON Kolozsvár ’20-on regisztrált kezdeményezéseket 191, 14–35 év közötti fiatal javasolta. Azok átlagéletkora, akik ötleteiket a kolozsvári kiadáson regisztrálták 22 év. Miután a beküldött ötleteket technikailag igazolták, majd széles körben népszerűsítették, az érdeklődők beléphettek a www.comoncluj.ro oldalra, ahol kiválasztották kedvenceiket. Körülbelül 3000 szavazatot regisztráltak több mint 1500 kolozsvári lakostól.
A Com’ON Kolozsvár 2020-as kiadását a PONT Csoport bonyolítja le. A 2009-ben alakult szervezet társadalmi innovációs és részvételi folyamatokat támogat elsősorban vállalkozásfejlesztés és kultúra területén, különös hangsúlyt fektetve az ifjúságra és az információs technológiák hatékony felhasználására. A részvételi folyamat alapjait a Kolozsvár 2015 Európa Ifjúsági Fővárosa program keretében fektették le.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
szóljon hozzá!