Hivatalosan is megünneplik Romániában november 19-én a férfiak napját, valamint március 8-án a nők napját – az erre vonatkozó törvényt szerdán fogadta el a képviselőház.
2016. február 03., 17:252016. február 03., 17:25
2016. február 04., 12:592016. február 04., 12:59
A honatyák érvelése szerint a két ünnep hivatalos megtartásával lehetőség nyílik a nemek közti kapcsolatok javítására, ugyanakkor a pozitív férfimodellt szeretnék népszerűsíteni. A törvényt 204-en támogatták, 16 képviselő ellene szavazott, 63-an pedig tartózkodtak, így már csak Klaus Johannis államfőnek kell kihirdetnie.
A törvénytervezetet mintegy félévvel ezelőtt kezdeményezte Biró Rozália RMDSZ-es szenátor és több liberális honatya. „Abból a mentalitásból indulva ki, amely elméleti síkon országszerte elfogadja a nők és férfiak közötti esélyegyenlőséget, a gyakorlatban viszont ritkán hajlandó módosítani a helyzeten (a döntéshozatali szinten való részvételbe és a bérezés terén is komoly különbségek tapasztalhatóak a férfiak javára), szükségesnek láttam törvényben rögzíteni e két nap hivatalos ünnepét\" – hangsúlyozta Biró Rozália. Elmondta, a törvény kezdeményezői arra is gondoltak, hogy az ünneplés mellett e két nap alkalmat nyújthat arra is, hogy a nyilvános térben hangsúlyosabb teret nyerjen a gender-kérdés.
A jogszabály lehetővé teszi, hogy a közigazgatási hatóságok nyilvános rendezvényekkel hívják fel a figyelmet a két nap fontosságára, valamint hogy a román közszolgálati rádió- és televíziótársaság a nők és férfiak jogairól szóló műsorokat sugározzon.
A képviselőház esélyegyenlőségi bizottságának jelentése szerint a törvény célja, hogy megszüntesse a férfiakkal és nőkkel szembeni diszkriminációt, tudatosítsa az emberekben a családdal és az azon kívül töltött élet közti egyensúly fontosságát. A bizottság tagjai arra is felhívták a figyelmet, hogy a nők napja nem összetévesztendő az anyák napjával, ahogy a férfiaké sem az apák napjával.
Molnár Zsolt RMDSZ-es képviselő úgy fogalmazott, a törvény szimbólumértékű. „Modern kultúránkban léteznek a férfiakat érintő sajátos problémák és betegségek. Újabban sok szó esik elnőiesedett szakmákról is, úgyhogy meglátásom szerint a férfiak napja jó alkalom lesz arra, hogy szó essen ezekről a dolgokról” – mondta Molnár Zsolt.
Mircea Dolha PNL-es képviselő úgy fogalmazott, támogatják a törvényt, mivel a férfiak és nők közti kapcsolaton javítani kell. A törvénytervezet indoklásában az olvasható, hogy ha a férfiak és nők közti esélyegyenlőségről beszélünk, elmondható, hogy kevesen tudják: a férfiak napját a világ 60 országában megünneplik november 19-én.
A napot először Trinidad és Tobagóban tartották meg 1999-ben az ENSZ kezdeményezésére, ehhez később számos szervezet csatlakozott az Egyesült Államokból, Európából, Ázsiából, Afrikából és Ausztráliából is. Magyarországon 2009-től szerveznek a nemzetközi férfinaphoz köthető rendezvényeket.
A kezdeményezők indoklása szerint a férfiak nemzetközi napja megtartásának célja, hogy ne csak a filmsztárok és híres sportolók kerüljenek a figyelem középpontjába, hanem a hétköznapi emberek is, akik szerény, becsületes életet élnek. Azzal is érveltek, hogy beszélni kell a férfiak egészségéről, szociális, fizikai, szellemi, lelki jólétéről, hogy megszüntethető legyen a szociális juttatások terén velük szemben tapasztalható diszkrimináció.
A Wikipédia szerint a nemzetközi férfinap célja, hogy a fiúk és férfiak egészségére hívja fel a figyelmet és hangsúlyozza a nemek közötti egyenlőséget, valamint hogy kiemelje a férfiak szerepét a közösség, a család, a házasság és gyereknevelés kiteljesítésében. A nemzetközi férfinap lehetőséget teremt arra, hogy jóakaratú emberek a világ minden pontján elismerjék és ünnepeljék a hozzájuk tartozó férfiakat. Az elmúlt tíz évben különféle módon tartottak nemzetközi férfinapot, többek között nyilvános szemináriumok, iskolai rendezvények, rádió- és tévéprogramok formájában szerte a világon, de ünnepelték templomokban, kiállításokon, békés felvonulásokon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
Életének 116. évében elhunyt Inah Canabarro Lucas brazil apáca, akit a Guinness Világrekordok a világ legidősebb embereként tartott számon.
Többéves hagyományt követve idén is a szejkefürdői majális keretében nyitja meg kapuit a Hargita megyei településen található borvízmúzeum.
A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira.
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.
szóljon hozzá!