Fotó: A szerző felvétele
A marosvásárhelyi feltalálók évről évre visszhangos sikereket érnek el a nemzetközi feltalálói versenyeken. Legutóbb – októberben – Kínából tértek haza érmekkel, oklevelekkel. Persze a résztvevők nem világhírességek, a találmányaikat még nem szabadalmazták Romániában, és multinacionális cégek sem harcolnak egymással, hogy horribilis összegért megvásárolják találmányaik kiaknázásának a jogát. Bár ki tudja?
Párolgáscsökkentő adalék
Vasile Bălan az utóbbi években kitartó vállalkozóként dolgozott, jól menő, közepes méretű élelmiszerüzletet tart fenn Marosvásárhely egyik legforgalmasabb lakótelepén. Rengeteg nem mindennapi ötlete van, és azokat rendre meg is fogalmazza, papírra veti, és a feltalálók országos, illetve nemzetközi versenyein sorra be is mutatja. Igaz, szabadalma még egy sincs, de ez nem akadályozza meg őt abban, hogy újabbnál újabb meghökkentő találmányokat ötöljön ki. „Idén a Feltalálók és Új Technológiák Nemzetközi Fesztiválján, a kínai Szucsou városban olyan eljárással vettem részt, amely minden körülmények között biztosítja, hogy a vízi erőművek gyűjtőtavaiban mindig meglegyen a szükséges vízmennyiség” – magyarázta Bălan úr. „Köztudott, hogy amikor sokat esik, a tavak feltelnek, túlcsordulnak. Amikor aztán szárazság van, nagyon csökken a vízszint. Kidolgoztam egy módszert, amely 60 százalékkal csökkenti a párolgást. Bizonyos anyaggal be kell vonni a víztükröt” – fejtette ki. Idén helyezte letétbe találmányát az Országos Márka- és Védjegyhivatalnál (OSIM), és a 2008-as nemzetközi találmányfesztivál aranyérmét kapta meg.
Abszurd ötlet: a gumicsizmából élelem
Vasile Bălan állítja: idén egy másik találmányának is nagy nemzetközi visszhangja volt. Meghökkentő gondolatnak tűnik, de a találmány lényege az, hogy gumiból emberi fogyasztásra alkalmas húst lehet nyerni. „Bármilyen gumi lehet a nyersanyag, akár a tönkrement autógumikat is újra lehet hasznosítani.” Bălan úr elképedésemet látva elismerte, hogy első hallásra abszurdnak tűnik az ötlet, de megmagyarázta, miről van szó. Felfedezését ahhoz hasonlította, ahogyan a kínaiak annakidején rájöhettek arra, hogy a selyemhernyó szövésre alkalmas szálat képes „termelni”. A kínaiak fogyasztották a hernyókat, és egy alkalommal a gubóikat forró vízbe dobták. Rájöttek, hogy a gubóról a szálat szépen le lehet gombolyítani. „Én is ugyanígy jártam a gumicsizmámmal – mesélte Vasile Bălan. – Észrevettem, hogy valamilyen élőlény dézsmálja a csizmámat. Ezt az élőlényt – egy fajta lepkét – ipari menynyiségben lehet tenyészteni, s amikor eléri a hernyóállapotot, akkor meg lehet állítani a fejlődési folyamatot. Ekkor szépen fel lehet etetni a hernyókat halakkal, csirkékkel, amelyek aztán emberi táplálékul szolgálnak.” A gumi így visszakerül a biológiai körforgásba. „Úgy tűnik, hogy ez a rovar imádja a gumit, hazánkban is honos, és általában az egész világon elterjedt” – mondta el a feltaláló, aki a találmányát tavaly helyezte el az OSIM-nál. 2007-ben találmánya több díjat nyert: egy belgrádi versenyen a legrangosabb aranyérmet kapta meg érte, Taipeiben, egy nemzetközi versenyen szintén díjazták. Hogy találmányából haszna is származzon, Bălan úr mezőgazdasági területet vásárolt Görgényszentimre térségében, és meg szeretné valósítani az elképzelését. „Ha ilyen formában nem kerül vissza a gumi a természetes, biológiai folyamatba, akkor csak 400 év múlva bomlik le, és addig környezetszennyező tényezőnek számít” – világított rá találmánya környezetvédelmi vetületére.
Sáskák és sivatagok
A vásárhelyi feltaláló egy másik találmánya arra vonatkozik, hogy miként lehetne megkötni a sivatagos övezetekben a talajt, a homokot. Ezt az eljárást szeretné majd felajánlani azoknak az országoknak, ahol kiterjedt sivatagok találhatók, de Romániában is vannak már olyan övezetek, amelyek a sivatagosodás útjára léptek. További találmánya a sáskák ökológiai úton való megsemmisítésére vonatkozik: az eljárás nem vegyszeres támadás, hanem a sáskák testének a lehűtésén alapszik. „Romániában nincs sok bajunk a sáskákkal, de a világ egyes övezeteiben hatalmas károkat okoznak a sáskarajok. Akkor támadnak, amikor a testük megtelik energiával. Mivel nincs vér a testükben, energiával sem rendelkeznek. Akárcsak a méhek, a sáskák sem képesek repülni hidegben – csakis délelőtt 9-10 után tudnak útra kelni. Amikor éjjel a talajon tartózkodnak, hideget kell rájuk bocsátani. Ezt az eljárást a trópusokon éjjel nagyon jól lehet alkalmazni a sáskák ellen, mert a hőmérséklet amúgy is igen alacsony: ekkor kell rájuk bocsátani a hideg levegőt” – mondta el a feltaláló. Vasile Bălan egyébként közgazdász, és bár újításait, ötleteit eddig még nem szabadalmazták, kitartóan reméli, hogy mindegyik megvalósítható, és a nemzetgazdaságnak, sőt az egész világnak haszna származna széles körű alkalmazásukból.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.