Váta Izabella fuvolaművész lelkének egy darabja mindig szülővárosában, Csíkszeredában marad
Fotó: Széchenyi István Egyetem
Váta Izabella csíkszeredai fuvolaművész a győri Széchenyi István Egyetemen végzett, jelenleg Budapesten és a nyugat-magyarországi városban oktat. Azt vallja, hogy a zenének gyógyító ereje van, olyan élményt nyújt, amelynek segítségével önmagunk megismeréséhez is közelebb kerülhetünk.
2022. február 06., 16:052022. február 06., 16:05
Ajándékként tekint a Győrben eltöltött egyetemi évekre a csíkszeredai Váta Izabella fuvolaművész, aki tavaly mesterképzéssel is kiegészítette zeneművészeti diplomáját a Széchenyi István Egyetemen. Vallja, hogy a zenének gyógyító ereje van, olyan élményt nyújt, amelynek segítségével önmagunk megismeréséhez is közelebb kerülhetünk, erre tanítja növendékeit is, átadva a fuvolázás valódi szeretetét – olvasható a győri Széchenyi István Egyetem lapunkhoz eljuttatott beszámolójában.
Váta Izabella kilencévesen kezdett el fuvolázni szülővárosában, Csíkszeredában, s mint mondta, időre volt szüksége, mire felnőtt a hangszeréhez, hiszen egy kisgyerek nem mindig éri el jobb kezével a billentyűket. Nem véletlen vagy esetleges választás volt ez az út részéről, hanem természetes és ösztönös, igazi egymásra találás. A zene iránt érzett stabil elköteleződés és szeretet folyamatosan erősödött benne, így a muzsikálás Széchenyi-egyetemi évei alatt, kiváló művésztanárok mellett észrevétlenül nőtte ki magát lelkében hivatásává.
Arra a kérdésre, hogy mit jelent számára a fuvola és a zenélés, Váta Izabella egyértelműen fogalmazott.
– fogalmaz Váta Izabella.
Hozzáteszi, valójában minden hangszer eszköz arra, hogy zenélhessünk. „De nem mindegy, hogy melyik hangszer az, amivel a zenész szerelembe esik, és együtt tudnak érzelmeket, történeteket, szépet, reményt, örömet, élményt, gondolkodni valót adni a hallgatóságnak. Kiskamasz koromban, ha valamilyen probléma, konfliktus ütötte fel a fejét, amitől szorongtam, ösztönösen mentem a fuvolámhoz, és elkezdtem játszani rajta, hiszen a zenélés megnyugtatott” – mondja a fiatal fuvolaművész.
Mint fogalmaz, ez mai napig így van, egy jó gyakorlás újra összerakja, feltölti, közelebb tudja vinni saját magához, hiszen a fuvolázás az önismeretben is segít. Egy hangszeres zenész életében kulcsfontosságú, hogy kik tanítják muzsikálni. Váta Izabella úgy gondolja, hogy a Széchenyi István Egyetemen Jóföldi Anett olyan művésztanár, aki a legjobban érti a szakmáját, és az emberi lélek rezdüléseire is érzékeny. Mindemellett Győr szépsége és varázsa is elragadó volt számára már első pillanattól fogva, az egyetemi évei alatt pedig egyre jobban szívéhez nőtt a város. Tavaly júniusban szerezte meg fuvolaművész diplomáját.
Mint fogalmazott, nem könnyű utat építeni, de a széchenyis diploma nagyon jó alapot és kezdőlöketet adott hozzá.
Váta Izabella a győri egyetemi évekre ajándékként tekint, mind szakmai, mind emberi szempontból. „Születtek itt erős barátságok: bizonyára nem mindegyik életre szóló, de olyan embereket is megismertem, akik nélkül nem igazán tudom elképzelni, hogy a jövőben ne tudjunk egymásról, ne legyünk kapcsolatban” – mondja a fuvolaművész. Hozzáteszi, a Művészeti Kar atmoszférája nagyon meghitt, családias, ez a légkör sokat segített abban, hogy a zárkózott személyisége kinyíljon, és igazán, őszintén önmagát tudja adni.
„Szakmai szempontból a különböző kamarazenei formációknak köszönhetem azt, hogy több olyan muzsikussal is zenélhettem, akikkel a későbbiekben is együtt tudunk majd működni” – mondja a fiatal művész. Váta Izabella jelenleg két helyen tanít fuvolát: Budapesten és Győrben. Számára a tanítás a zene gyógyító erejének átadásáról is szól.
„Érzékenynek kell lenni a növendékek minden rezdülésére, hogy a zene örömét ne váltsa fel bennük a feszengés és a szorongás. Nem mindenkiből lesz fuvolista, de mindenki megtalálhatja a fuvolázás helyét a saját életében. A zenélés olyan élményt nyújt, amivel a gyerekek önmagukat is jobban megismerhetik, és kifejezhetik saját érzéseiket, véleményüket, gondolataikat” – mondta. A székelyföldi fuvolaművész lelkének egy darabja mindig szülőotthonában, Csíkszeredában marad.
„Sokszor van honvágyam, de úgy hiszem, ha nem költöztem volna el, akkor soha nem jövök rá, hogy milyen nagy áldást kaptam Istentől, hogy oda születtem. Sokkal hamarabb észreveszem az otthonom csodáit, mint azelőtt, amikor minden nap körülvettek” – mondta el Váta Izabella. Az internetnek köszönhetően családjával is folyamatosan tartja a kapcsolatot, amikor pedig van rá lehetősége – általában az iskolai szünetekben – hazautazik. „Így nyáron több héten keresztül is tudok otthon töltekezni” – mesélte.
Erdélyi hallgatók a győri Széchenyi István Egyetemen
A győri Széchenyi István Egyetemen minőségi képzések mellett európai színvonalú hallgatói szolgáltatások és modern infrastruktúra támogatja a diákok szakmai sikereit. A hallgatók valódi nemzetközi környezetben tanulnak, hiszen a közösséget most már 65 ország fiataljai alkotják, köztük az Erdélyből érkezők, akik száma 2022-ben 140 főre duzzadt. Közülük legtöbben az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar, a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar és a Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar képzéseit választották, illetve körükben népszerűek az intézmény doktori iskolái is.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!