Fotó: Sekler Travel
Júliusban tartották a szentábrahámi gyógynövényes kert nyílt napjainak nyolcadik kiadását, ahol a fűszer- és gyógynövények mellett az érdeklődők a Csíki család, illetve a kúria történetével is megismerkedhettek. Az ünnep kapcsán Csíki Emese, a kert gondozója a gyógynövények felhasználásáról, feldolgozásáról és a kertben végzett munka öröméről számolt be a Krónikának.
2022. július 31., 19:082022. július 31., 19:08
2022. július 31., 19:172022. július 31., 19:17
Csodakert-ünnep elnevezéssel szervezték a szentábrahámi gyógynövényes kert nyílt napjainak idei, nyolcadik kiadását, amelyre a vezetett kertséta mellett a szervezők tematikus előadásokkal várták az érdeklődőket, és a Csíki család történetével is megismertették a közönséget. Csíki Emese, a Hargita megyei településen található kert tulajdonosa és gondozója a Krónikának elmondta, a nyílt napok ötlete 2012-ben merült fel, amikor – átörökölve elhunyt párjától a kert működtetését – azt tapasztalta, hogy egyre több kíváncsi turista és magyarországi gyógynövény szakos diák érkezik hozzá kertlátogatásra. Mint mondta, kezdetben idegenkedett, és csak fokozatosan kezdett megbarátkozni az egyre több érdeklődővel.
Most már számomra is fontos, hogy megmutassam a vevőimnek azt a termelési és feldolgozási folyamatot, amit végzünk, hiszen így válunk igazán hitelessé” – magyarázta a kert működtetője, aki szerint napjaink élelmiszerpiaca nagyon zűrzavaros, és nehéz hiteles információkat szerezni a termékekről.
Csíki Emese
Fotó: Németh Deák Endre
Kezdetben a nyílt nap a kerti sétából állt, amely során a házigazda a növények feldolgozásáról és gyógyhatásairól mesélt, mára azonban az egészségmegőrzés témájához kapcsolódó ismeretterjesztő előadásokat is hallhatnak az érdeklődők. Az évről évre bővülő rendezvény előkészítésében és lebonyolításában Csíki Emesének segítsége is akad.
„Azok az emberek, akikkel korábban együtt dolgoztam, folyamatosan visszajárnak. Legtöbben azért jönnek segíteni, mert szeretnek a Csodakertben lenni, és hasonló gondolkodású emberekkel találkozni. Mindenkinek van egy személyes motivációja” – mesélt a bensőséges hangulatú esemény szervezési folyamatáról, amelyben néhány éve magyarországi egyetemekről érkező gyakornokok is részt vesznek.
Elmondta, az idei kiadáson 470 érdeklődő vett részt, ez még az a szám, amely nem zavarja meg a kert csendjét és nyugalmát. „Azok a látogatók, akik egész nap vagy a rendezvény teljes ideje alatt itt vannak, nagyon erős energiákkal töltődnek fel, mert figyelünk arra, hogy hasznos információkat kapjanak az egészségük megőrzését illetően. A tudás mellett az is fontos szempont, hogy megérezzék a kert varázsát, nyugalmát és azt a hangulatot, amit az autentikus székely gazdaság, a vidék és a növények sokasága áraszt” – emelte ki.
Mint mondta, a hagyományos fesztiválhangulatot is szeretnék elkerülni, ugyanis ezeken a rendezvényeken az emberek rendszerint annyira lestrapálják magukat, hogy napokig kell kipihenniük a fáradalmakat: ide inkább feltöltődni, megnyugodni, kisimulni várják a résztvevőket.
A gyógyfüveik titkait ismerhetik meg azok, akik ellátogatnak a szentábrahámi gyógynövényes kertbe
Fotó: Németh Deák Endre
Nem véletlen, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a kert iránt, hiszen a Csíki-kúriához tartozó területen a gyümölcsfáktól kezdve a vadontermő és termesztett növényekig rengeteg faj megtalálható. Csíki Emese elmondta, hogy a Magyarországról érkező gyakornok diákok egyik feladata a kert feltérképezése volt, illetve a korábbi, 62 növényből álló adatbázist frissítették, és több mint 100 fajt számláltak az idei felmérésen.
„Magam is meglepődtem a számon, bár valahol sejtettem, hiszen egy húsz évvel ezelőtti felmérés során kolozsvári diákok arra az eredményre jutottak, hogy Székelyföldön egy négyzetméter területen 600 növényfaj fordul elő” – ismertette.
Említést tett a kertben található vadontermőkről is, amelyek a patak határolta félszigeten találhatók. Mint mondta, az itt meghagyott, vadontermő növényzet kiemelten fontos területe a biokertnek, hiszen itt található az a biodiverzitás és biztonságot nyújtó övezet, ahol a vad növényzet és állatvilág meg tud maradni. Ezekről a területekről rendszerint akác-, bodzavirágot, csalánt, medvehagymát, komlót és szederlevelet szoktak gyűjteni. A sorok között található gyomnövényeket, például a lándzsás útifüvet, a pásztortáskát, a fekete nadályt, a tormát és a különböző galajfajtákat szintén begyűjtik.
Fotó: Sekler Travel
Ezenkívül többféle gyógy- és fűszernövényt is termesztenek – amelyeket mind-mind felhasználnak termékeik előállításához –, de a kert hátsó felében még így is marad hely egy pompázatos damaszkuszi rózsaültetvénynek, ahol damaszkuszi, francia és japán rózsák illatoznak a nyári időszakban. Termesztik ugyanakkor a gyógynövények sorából elmaradhatatlan zsályát és különféle mentafajtákat, de a moldvai sárkányfű, az ánizs- és a sima izsóp is megtalálható az ültetvények közt. A fűszernövények közül többek között a metélőhagymát és fokhagymát, a sarjadékhagymát, a kaprot, petrezselymet és lestyánt lehet megtalálni a kertben. Ez utóbbi néhány a hagyományos zöldségeskertekben is gyakrabban fordul elő.
Ami a teafüveket illeti, a citromfüvet és a mentát látja inkább elterjedni, mivel ezeket aránylag könnyű termeszteni.
„Annyira gazdag a környezetünk élővilága, és olyan sok gyógynövény van a környékünkön, hogy nagyon fontos a begyűjtéssel is foglalkozni. Véleményem szerint a zsálya nélkülözhetetlen a háztáji gazdaságban, hiszen nagyon erős gyulladáscsökkentő szer: valamennyi felső légúti gyulladást lehet vele gyógyítani” – hívta fel a figyelmet a kert tulajdonosa.
Fotó: Németh Deák Endre
A begyűjtést és a feldolgozást illetően kiemelte, lényeges, hogy a növények tiszta forrásból származzanak, és ne legyenek szennyezettek. Meglátása szerint a konvencionális gazdaságból származó teakeverékek, amelyek növényeit évente kétszer is permetezik növényvédő szerekkel, egy „kémiai koktéllal” érnek fel, amelyből a forró vízben a hatóanyagok mellett valamennyi méreganyag is kiázik – ezek pedig rákos megbetegedéseket és allergiákat okoznak. „Aki zöldséget és gyógynövényt termeszt a kertjében, ne vegyszerezzen. Ha anélkül nem tudja megoldani, inkább ne csinálja egyáltalán, hiszen árt vele a földnek, a víznek, a levegőnek és nem utolsósorban magának is” – hangsúlyozta.
Fotó: Németh Deák Endre
Annak kapcsán, hogy a gyógynövényeket hogyan lehet a különböző betegségek kezelésében, illetve gyógyításában használni, Csíki Emese elmondta, hogy leginkább azokban az esetekben alkalmazható, amikor olyan akut betegség áll fenn, amit a hagyományos orvoslás nem tud gyógyítani, csak kordában tartani a gyógyszerekkel. Az olyan betegségek esetében, mint például a magas vérnyomás, a gyomorsav-túltengés, az érszűkület és -tágulat, az asztma vagy az ekcéma a gyógynövényes teák kúraszerű használata segíthet a felgyógyulásban.
„A természettel való munka egy embert faragó tevékenység, amely az erényeket hozza elő. Fontos, hogy kellő türelmed legyen, amíg az adott növény kicsírázik, megnő, kivirágzik és megszárad. A kert megtanított következetesnek és türelmesnek lenni, hálásnak lenni azért, amit kaptam” – mutatott rá a kerttel és gyógynövényekkel való munka szépségére Csíki Emese.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
szóljon hozzá!