Az athéni olimpiai stadionban értek célba a maratonfutók, köztük Tonk Márton
Fotó: Facebook/Sapientia EMTE
Bakancslistás versenyen vett rész a hétvégén Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora, a kincses városban élő egyetemi oktató a görögországi maratonfutás egyediségéről és kihívásairól beszélt a Krónikának.
2023. november 14., 20:312023. november 14., 20:31
A sapientiás színekben induló professzor a maratoni versenyek klasszikusának számító Marathón-Athén futóverseny 42,2 kilométeres távját teljesítette vasárnap. Mint az egyetemi oktató lapunknak kifejtette, hozzá hasonlóan sok futónak szerepelhetett a bakancslistáján ennek a klasszikus távnak a teljesítése, ennek megfelelően a résztvevői szám is nagyon magas volt. „Mintegy 20 ezer fő vett részt a versenyen, hihetetlen volt, ilyet még nem tapasztaltam. Korábban már több maratont futottam, különböző helyeken, de az, hogy végeláthatatlan tömegben futnak az emberek, valóban egyedi tapasztalat volt” – fogalmazott a Krónika megkeresésére Tonk Márton.
Rámutatott, ha valaki olyan „romantikus illúzióban” ringatná magát, hogy a Marathón és Athén közötti távon antik műemlékeket és egyéb történelmi nevezetességeket lehet megcsodálni, az sajnos téved. A verseny egy négysávos sugárúton zajlik, de nyilván van egy néhány kilométeres tengerparti szakasza, valamint érinti a marathóni csata emlékművét is.
Emellett az is egyedi élmény, hogy történelmi helyen álltam rajthoz, megannyi futóbolonddal, ahogy én szoktam nevezni” – fogalmazott a marosvásárhelyi születésű filozófiatörténész, aki 4 óra 26 perc alatt teljesítette a távot.
A Sapientia rektora szerint a napsütés és a szintkülönbségek is nehezítették a futást
Fotó: Facebook/Sapientia EMTE
A görögországi maraton nehézségeivel kapcsolatban Tonk Márton elmondta, számított az erős napsütésre és szintkülönbségre, de mindig verseny közben derül ki, hogy milyen kihívásokkal kell szembenézni. „A verseny szinte teljes egészében napsütésben zajlott, s bár már nincsen nyár, 22-23 fok volt. Fogalmazzunk úgy, hogy van ennél kellemesebb hőmérséklet is egy maratoni távhoz. A másik nehézséget a 300-400 méteres szintkülönbség jelentette, ez elég sok energiát felemészt, nyilván olyan amatőr szinten, amilyenen magam is mozgok, és még sokan, akik ott voltak” – részletezte az egyetemi oktató.
Tonk Márton arról is beszámolt lapunknak, hogy körülbelül nyolc éve fut rendszeresen, és hét éve vett részt első maratonján Kolozsváron. „Azóta az életem része. Azt szoktam mondani a feleségemnek, hogy függőségi szindrómával rendelkezem: ha kétnaponta nem tudok kimenni futni, nem tesz jót nekem” – magyarázta a Sapientia rektora,
A hétköznap rövidebb, hétvégén hosszabb távokat futó professzor szerint a maratonra való felkészülésnél az edzések típusa a mérvadó, de persze ez egyéntől és a fiziológiától függ. Rámutatott, ő a a maratonok előtt 30 kilométer körüli távokat tesz meg egyszer-kétszer, valamint terepen edz. „Jó barátommal, filozófus kollégámmal, Demeter Márton Attila egyetemi oktatóval szoktam terepen futni a kolozsvári Bükkben, amíg be nem építik teljesen. Remélem, erre nem kerül sor, mert az egy kincs ekkora város mellett” – hangsúlyozta lapunknak Tonk Márton.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
Szombaton kora délután részleges napfogyatkozás látható majd. A különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja el – a napfogyatkozás a Partiumban lesz megfigyelhető a legjobban, és Szatmárnémetiben tart a leghosszabb ideig.
Mozdonyok kicsinyített másai, több száz méter, élethű környezetben kanyargó sínpár várja a vonatmakettek szerelmeseit Kolozsváron. Az interaktív vonatmakett-kiállításra látogatóknak lehetőségük nyílik felfedezni egy aprólékosan felépített univerzumot.
Varga Csaba nagyváradi hegymászó az Annapurna csúcs felé tartva elérte az 5500–5600 méteres magasság között kialakított kettes tábort.
szóljon hozzá!