Film a székelyföldi csizmakészítésről – Fábián Andor rendező a Csizmás pandúrok, székely csizmadiák című friss alkotásról

A csizmakészítés fortélyaiba is betekintést nyújt a frissen elkészült dokumentumfilm •  Fotó: Farkas Antal

A csizmakészítés fortélyaiba is betekintést nyújt a frissen elkészült dokumentumfilm

Fotó: Farkas Antal

A székelyföldi csizmakészítés és csizmaviselet történetét mutatja be az a dokumentumfilm, amelyet kedden mutattak be online a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szervezésében. A film elkészítésének céljáról és mikéntjéről Fábián Andor rendezőt kérdeztük.

Bede Laura

2020. december 30., 20:512020. december 30., 20:51

2020. december 31., 18:392020. december 31., 18:39

A Csizmás pandúrok, székely csizmadiák című, a népi csizmaviseletről szóló dokumentumfilmet mutatták be online kedden a közösségi oldalon a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szervezésében.

A film a székelyföldi csizmakészítés és csizmaviselet múltját, jelenét dolgozza fel négy karakter szemszögéből. A Mesemondó, a Csizmadia, a Néptáncos és a Pásztor életútjának mentén rajzolódik ki a különféle csizmaviseletek szerepe a székelyek mindennapjaiban.

A csizmakészítés és csizmaviselet történetét Balázsi Dénes néprajzkutató, Katona Csaba csizmadiamester, Orendi István együttesvezető és Nagy Márton, illetve Nagy Etelka pásztor meséli el humoros anekdotákkal fűszerezve.

„Azért fontos néprajzi dokumentumfilmeket készíteni, mert a dokumentumfilm-készítés korszerű, modern módja a néprajzi értékek megőrzésének. A technológiai világ nem feltétlenül ellensége a kézzel készített termékek, néphagyományok ősi világának” – mondta el megkeresésünkre Fábián Andor filmrendező. Mint kifejtette, ennek egyik példája, amikor a különböző technikai felszerelések (kamera, mikrofon, világítás) használatával megvalósuló filmkészítés a hagyományőrzés, értékmentés eszközévé válik.

Eltűnőfélben levő mesterség

„A csizmakészítés régi népi mesterség, már a 15. századtól gazdagítja kultúránkat. Azonban ahogy azt Katona Csaba csizmadiamester is megfogalmazza: egy vagy két évtized múlva sajnos ki is hal a csizmakészítés hagyománya.

Idézet
Sajnos ma már egyre nehezebb fiatalokat találni, akiknek tovább lehetne adni a mesterség fortélyait”

– mutatott rá a rendező. Úgy fogalmazott, párhuzamként Leonardo DiCaprio amerikai színész, rendező dokumentumfilmjének, az Özönvíz előtt című alkotásnak egyik jelenete jut eszébe, ahol egy tizenhetedik századi könyv lapjain mutatnak meg olyan ma már nem létező életformákat, mint a tasmán tigrisé vagy a kvaggáé, a zebra egy kihalt alfajáé. Már nem tudták valós életterükben lefilmezni őket, mert nem lehet megtalálni ezeket a fajokat.

Idézet
Mi még időben vagyunk, most még le tudjuk filmezni a csizmadiákat; ha azonban 2040-ben akarnánk elkészíteni ezt a filmet, lehet, hogy mi is csak néprajzi szakkönyvek illusztrációjaként találnánk csizmadiát. Mivel eltűnőfélben lévő mesterségről van szó, aktuálisabb a téma, mint bármikor”

– mondta Fábián Andor. Kérdésünkre arról is beszélt, hogy a film elsődleges célja, hogy szórakoztató módon dokumentálja a csizmakészítés és a különböző csizmaviseletek hagyományát.

„Bár elsősorban a néprajzi érdekeltségű közönségnek szól, próbáltuk úgy elkészíteni a filmet, hogy a néprajzi témákban kevésbé jártas, fiatalabb közönség számára is izgalmas legyen. A tudományos, leíró jellegű megközelítés mellett alkalmaztunk klasszikus történetmesélői, dramaturgiai, forgatókönyvírói fogásokat is, így a csizmakészítés és a csizmaviselet bemutatása mellett a film dramaturgiája a négy szereplő életútjának találkoztatásában csúcsosodik ki” – fogalmazott a rendező.

Arról is beszélt, hogy

a néprajzkutató Balázsi Dénes, akinek édesapja annak idején maga is suszter volt, a filmben „a mesemondó” bőrébe bújik, személyes anekdotákkal, életrajzi vonatkozású történetekkel meséli el gyermekkori, csizmakészítéshez fűződő élményeit.

„Apámnak a türelmét bizonyítja: szerette, hogy mellette legyenek a gyermekek. És így nemcsak lekötött, munkát is adott, foglalkozott, mesélt, elmondta élete történetét, vagy éppen tanított, nevelt. A suszterműhely, a suszterasztal és a környéke nemcsak munkahely volt, hanem felnevelőhely, tehát élettér volt számunkra” – fogalmaz a néprajzkutató.

Régi mesterség, már a 15. századtól gazdagítja kultúránkat az impozáns lábbelik készítése •  Fotó: Farkas Antal Galéria

Régi mesterség, már a 15. századtól gazdagítja kultúránkat az impozáns lábbelik készítése

Fotó: Farkas Antal

Egy pár csizma egy véka búzáért

Katona Csaba csizmadiamester a szakma gyakorlati titkaiba avatta be a stábot. Megmutatta a varrógépet, aminek segítségével könnyedén egymáshoz lehet illeszteni különböző bőrdarabokat; bemutatta a „ráspolyozás” technikáját – a ráspoly nevű szerszámmal szokták simára reszelni a cipő talpát. Ő is édesapjától örökölte a mesterséget, neki is volt néhány gyermekkori történet a tarsolyában.

Idézet
Emlékszem, olyan idő is volt, amikor egy véka búzáért csináltak egy pár csizmát. Persze ez nem volt kifizetődő, de akkor jól jött, mert nem volt akkor amit a családnak megenni, a szárazság idejében. Így hát egy véka búzáért csináltak egy pár csizmát”

– emlékezett Katona Csaba csizmadiamester.

Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely vezetője a néptánc és a népi csizma összefüggéseiről beszélt. „A népi csizma használata a néptáncosok körében a legelterjedtebb. Bár próbákon kevésbé használják, a fellépéseknek elengedhetetlen kelléke. A népviselet szót úgy is értelmezem, hogy ez nemcsak egy ruhadarab, hanem olyan ruhadarab, amelyet felvéve viselkedni kell. És a csizma viselése biztos hogy más kiállást, más tartást követel meg, hiszen nem szandálban, félcipőben állunk” – mondta Orendi István együttesvezető.

Nagy Márton pásztor és felesége, Etelka számára a csizma a mindennapi viselet részét képezi. A csizma könnyebbé teszi a munkavégzés folyamatát, a gumicsizma ellenálló lábbeli a kemény terepeken, esős sáros időben is.

Idézet
Aki a mezőgazdaságban, pásztorkodással dolgozik, az a gumicsizmát nem fogja tudni elkerülni, akármilyen luxusvilág legyen. A mezőn pedig fog kelleni dolgozni, mert ha nem, éhen halunk”

– mondta a pásztor.

A film igyekszik rávilágítani arra, hogy bár kihalófélben lévő mesterség a csizmakészítés, a csizmahasználatra azonban a mai napig megvan az igény. „Ezért reméljük, hogy lesz még reneszánsza a népi mesterségeknek, és tíz-húsz év múlva is találunk még csizmadiát, aki szerepelni tud majd a jövő néprajzi dokumentumfilmjeiben” – mondta a rendező.

A film alkotói továbbá: Farkas Antal operatőr, Brók István zeneszerző-producer. Történelmi szakértőként a székelyudvarhelyi Haáz Rezső-múzeum munkatársa, Szász Hunor segítette a stáb munkáját. A film finanszírozója a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, szakmai partner volt a S’art’R Művészeti Közösség.

Divatcikké vált a lábbeli

Több évezredes múltra visszatekintően a lábbelikészítés legfontosabb nyersanyaga az állati bőr, melynek méretre szabását és összevarrását különböző korokban különböző szakosodású mesterek végezték. A Kárpát-medencei magyarságnál kezdetben a tímár, később a varga, majd a csizmadia állított elő lábbeliféléket, a 19. századtól a cipész foglalkozik lábbelikészítéssel és -javítással. A lábbeli szerepe az utóbbi évszázadban jelentősen megváltozott, míg régebben kifejezetten fogyasztási cikknek számított, az utóbbi időkben divatcikké vált – olvasható a Mesterségek.ro honlapon, amely a székelyföldi népi mesterségeket hivatott bemutatni. Az oldal felsorolja a Háromszéken dolgozó csizmakészítőket: Fazakas Ferenc (Sepsiszentgyörgy), Benedek György (Szentivánlaborfalva), Balázs József (Sepsiszentgyörgy), Peszternák László (Nagybacon), Vásárhelyi László (Sepsiszentgyörgy), Ilyés Péter (Erdőfüle), Szekeres Sándor István (Uzon). K. J.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 11., péntek

Ízek a világ körül: székelykáposzta

Különleges története van a székelykáposztának, amely nem is az erdélyi népcsoport finom fogásaként volt egykor ismert. Az étel megszületéséhez a legendák szerint Petőfi Sándornak is van köze.

Ízek a világ körül: székelykáposzta
Ízek a világ körül: székelykáposzta
2025. április 11., péntek

Ízek a világ körül: székelykáposzta

2025. április 10., csütörtök

Digitálisan újjászületve „kel életre” a Titanic óceán mélyén heverő roncsa, eddig ismeretlen részletekre derült fény (VIDEÓ)

A Titanic katasztrófájának 113. évfordulójára elképesztő újdonsággal készült a National Geographic: április 12-én bemutatják a Titanic: Digitális újjászületés című dokumentumfilmet.

Digitálisan újjászületve „kel életre” a Titanic óceán mélyén heverő roncsa, eddig ismeretlen részletekre derült fény (VIDEÓ)
2025. április 10., csütörtök

Nemcsak zeneileg, emberileg is fejlődnek a Péterffy Gyula-kórus tagjai

A magyar, valamint az európai és amerikai zenei örökség eklektikus dalait adja elő amerikai turné keretében a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium Péterffy Gyula-kórusa. Ördög Ödön karvezető a felkészülésről, a repertoárról beszélt.

Nemcsak zeneileg, emberileg is fejlődnek a Péterffy Gyula-kórus tagjai
2025. április 08., kedd

Montenegró hidat tervez a Kotori-öböl fölé

Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.

Montenegró hidat tervez a Kotori-öböl fölé
2025. április 08., kedd

Vizsgához kötik az internet használatát Belgiumban? Jól megtréfált mindenkit a belga központ

Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).

Vizsgához kötik az internet használatát Belgiumban? Jól megtréfált mindenkit a belga központ
2025. április 08., kedd

Gályahajó juhszegyből, hattyú marhalábszárból – Bíró László marosvásárhelyi hentes részt vett a párizsi mészáros-vb-n

A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.

Gályahajó juhszegyből, hattyú marhalábszárból – Bíró László marosvásárhelyi hentes részt vett a párizsi mészáros-vb-n
2025. április 07., hétfő

Évekig ajtótámaszként használták az egymillió euró értékű borostyánkövet

Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.

Évekig ajtótámaszként használták az egymillió euró értékű borostyánkövet
2025. április 05., szombat

Csipkerózsika-álmából ébred a vásárhelyi állatkert – Szánthó János igazgató tervekről, megvalósításokról  

Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.

Csipkerózsika-álmából ébred a vásárhelyi állatkert – Szánthó János igazgató tervekről, megvalósításokról   
2025. április 04., péntek

Letűnt kalapok: divattervező tart előadást Kolozsváron hét évszázad díszes fejfedőiről

A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.

Letűnt kalapok: divattervező tart előadást Kolozsváron hét évszázad díszes fejfedőiről
2025. április 04., péntek

Ízek a világ körül: taco

A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.

Ízek a világ körül: taco
Ízek a világ körül: taco
2025. április 04., péntek

Ízek a világ körül: taco