Farsangolók Illés szekerén

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Hargita megye tizenhárom településéről érkezett több mint nyolcszázötven hagyományőrző búcsúztatta a farsangot és telet a hét végén Gyergyóremetén.

Jánossy Alíz

2011. március 07., 09:242011. március 07., 09:24

A Hargita megyében 19. alkalommal megrendezett, idén Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Kulturális Központ, Gyergyóremete önkormányzata, a Fráter György Általános Iskola, a Balás Gábor Művelődési Ház, a „Tolvajos” Remetei Ifjúsági Szervezet, az Együtt a Jövőnkért Egyesület és a Gyergyói Fotóklub által szervezett rendezvényre székely ruhás és különféle farsangi jelmezbe öltözött hagyományőrzők érkeztek Alsósófalváról, Csíkborzsováról, Csíkcsicsóból, Csíkszentsimonból, Csíkmenaságból, Csíkszentdomokosról, Csíkszentkirályról, Kászonaltízről, Gyergyóditróból, Gyergyószárhegyről, Szentegyházáról és Csobotfalváról a házigazda Gyergyóremete csapata mellé.

„Megvannak a saját, több évszázados szokásaink, amiket nagyapáinktól örököltünk, és amiket gyermekeinknek adunk tovább” – hangoztatta az emelkedett hangulatú rendezvény megnyitóján Bende Sándor megyei tanácsos, arra utalva, hogy az utóbbi évtizedekben számos, a székelység hagyományaitól idegen szokást próbáltak meghonosítani. Laczkó Albert Elemér polgármester pedig az összetartozás fontosságára hívta fel a figyelmet, mondván: „fedezzük fel, hogy testvérek vagyunk, és eszerint éljünk, ne csak ma, hanem a későbbiek során is”.

Az ünnepélyes megnyitó után az eseményre összegyűlt hagyományőrzők víg muzsikaszó kíséretében a község utcáin haladtak végig. A farsangtemetés központi figuráját Illés-szekéren hordozták körül a faluban, kíséretében pedig felvonult a farsangtemetés valamennyi jellegzetes figurája: a kutyafogó, a táncoló kecske, a janicsár, török basa, menyasszony és vőlegény, de ott volt a sorban a gyereke apját kereső megesett asszony, a csókot osztogató cigány, a halált szimbolizáló kaszás, a szilvapálinkán nevelt dühös bika, sőt az „Isten szolgája” is, aki esetenként Bibliának álcázott flaskából fogyasztotta a „szenteltvizet” vagy éppenséggel a Playboyból hirdette az igét.

Az idegenből érkezett hagyományőrzőket a gyergyóremeteiek a helyszíneken fánkkal, főtt krumplival, hagymával, szalonnával, túróval és itallal kínálták meg, a közös ebédre pedig hatalmas adag töltöttkáposztát: közel négyezer tölteléket készítettek a helybéli aszszonyok. A gyergyóremetei farsangbúcsúztató stafétáját Alsósófalva csapata vette át, jövőre tehát a Sóvidéken búcsúztatják a farsangot.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 07., szombat

Kezdettől hitt magában és zenéjében a tizenkét éves Bagossy Brothers Company

Az elődök példáján sok mindent megvalósított az elmúlt 12 évben a gyergyószentmiklósi Bagossy Brothers Company, játszott már minden színpadon, minden idősávban, most pedig arra próbál rájönni, hogyan válhat „örökzöld” együttessé.

Kezdettől hitt magában és zenéjében a tizenkét éves Bagossy Brothers Company
2025. június 06., péntek

Ki írta a Bibliát? Mesterséges intelligenciával kutatják az Ószövetség szövegeinek szerzőit és keletkezési rétegeit

Mesterséges intelligenciával kutatják a Biblia szerzőségét Izraelben, az Ószövetség szövegeinek szerzőit és keletkezési rétegeit – jelentette pénteken a The Times of Israel című angol nyelvű izraeli hírportál.

Ki írta a Bibliát? Mesterséges intelligenciával kutatják az Ószövetség szövegeinek szerzőit és keletkezési rétegeit
2025. június 06., péntek

Ízek a világ körül: afrikai pörkölt

Az afrikai pörkölt egy gyűjtőfogalom, amely többféle afrikai régióból származó, gazdag, húsos egytálételeket takar – hasonló a magyar pörkölthöz abban, hogy lassan főzik, szaftos, és gyakran tálalják valamilyen körettel.

Ízek a világ körül: afrikai pörkölt
Ízek a világ körül: afrikai pörkölt
2025. június 06., péntek

Ízek a világ körül: afrikai pörkölt

2025. június 02., hétfő

Nicușor Dan a román légierő egyik Spartan típusú gépével utazott Vilniusba

Államfőként első külföldi látogatására utazott hétfőn Nicușor Dan, aki a BoardingPass információ szerint egy Alenia C-27J Spartan katonai szállító repülőgéppel kelt útra a Bukaresti Kilencek (B9) csúcstalálkozójára.

Nicușor Dan a román légierő egyik Spartan típusú gépével utazott Vilniusba
2025. május 31., szombat

Mit ne tegyünk soha a csomagtartóba? – Van, amitől ugorhat a jogosítvány vagy az autót is lefoglalhatják

Mutatjuk, mit tilos szállítani személygépkocsink csomagtartójában, és mit kockáztatnak azok, akik fittyet hánynak a szabályokra.

Mit ne tegyünk soha a csomagtartóba? – Van, amitől ugorhat a jogosítvány vagy az autót is lefoglalhatják
2025. május 29., csütörtök

Színes programok az egész családnak a Kolozsvári Majálison

Egész napos programokkal, koncertekkel és színpadi előadásokkal várja a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR) az érdeklődőket június 1-én a Kolozsvári Majális ingyenes rendezvényére, a Colina Parkba.

Színes programok az egész családnak a Kolozsvári Majálison
2025. május 28., szerda

Jazzdallamokkal kezdődik a nyár Kolozsváron

Jazzdallamoktól lesz hangos június első hétvégéje Kolozsváron, ugyanis a Hója-erdő melletti Romulus Vuia Néprajzi Park skanzenje ad otthont a Jazz in the Park fesztiválnak.

Jazzdallamokkal kezdődik a nyár Kolozsváron
2025. május 26., hétfő

Mérföldkő a csíksomlyói koncert a Bagossy Brothers Company pályafutásában

Újfajta zenei élménnyel készül meglepni székelyföldi közönségét a Bagossy Brothers Company, amely Csillag az égen című műsorával lép színpadra a csíksomlyói Nyeregben. A produkcióról Tatár Attila, a formáció gitárosa, énekese beszélt a Krónikának.

Mérföldkő a csíksomlyói koncert a Bagossy Brothers Company pályafutásában
2025. május 24., szombat

Közösen népszerűsítik a városi kertészkedést Temesváron és Szegeden

A városi kertészkedést népszerűsítő oktatási és szemléletformáló programot indított a szegedi Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület a temesvári Szórvány Alapítvánnyal együttműködve, uniós támogatással.

Közösen népszerűsítik a városi kertészkedést Temesváron és Szegeden
2025. május 23., péntek

„A fonyódi Sellő büfétől a Sziget nagyszínpadáig”: feloszlik az Erdélyben is népszerű Margaret Island

Feloszlik a Margaret Island, az elmúlt tíz év egyik legnépszerűbb magyar zenekara. A csapat közösségi oldalán jelentette be, hogy október 2-án a Budapest Parkban tartja búcsúkoncertjét.

„A fonyódi Sellő büfétől a Sziget nagyszínpadáig”: feloszlik az Erdélyben is népszerű Margaret Island