A Munch Magyarországról indult
Fotó: Munch.hu
Immár Romániában is elérhető Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb, ételpazarlást megelőzni kívánó mobiltelefonos alkalmazása, a Munch, melyet Magyarországon fejlesztettek ki, és azóta Csehországban és Szlovákiában is működik.
2024. március 30., 15:432024. március 30., 15:43
A platformon keresztül vendéglátóhelyek és boltok kedvezményesen, 50-70 százalékos árengedménnyel értékesítik az el nem adott, de jó minőségű ételeket, így mindenki jól jár: miközben a vásárló spórol, az eladók is csökkentik a veszteségüket. Ráadásul az ételgazdálkodás is fenntarthatóbbá válik környezeti, társadalmi és gazdasági szempontból is. Ugyanis a megtermelt ételek egyharmadát nem eszi meg senki. Ám az app magyarországi honlapja szerint az általuk eddig megmentett több mint egymillió adag étellel körülbelül több 1600 tonna üvegházhatású gáz kibocsátását előzték meg.
Az applikáció segítségével a megrendelők lefoglalhatják a vendéglátóipari egységek által felkínált ételt, kifizetik, majd személyesen utánamehetnek. Az alkalmazás egyelőre csak bukaresti vendéglőket, üzleteket tartalmaz, de terjeszkedni fognak más romániai nagyvárosokban is.
„Nagy örömünkre szolgál, hogy a Munch koncepciót kifejleszthetjük egy olyan országban, amely ízletes ételeiről és vendégszeretetéről nevezetes” – nyilatkozta korábban a romániai terjeszkedésről Zwecker Bence alapító-vezérigazgató. A hivatalos rajtot rögzítő közleményben Kirill Perepelica társalapító úgy fogalmazott, romániai megjelenésük fontos lépés, amely jelentős hatást gyakorolhat a régióban. „Örülünk, hogy nyitottságra találtunk a helyi piacon és hogy hozzájárulhatunk az ételpazarlás visszaszorításához, miközben ízletes termékeket kínálunk elérhető áron ügyfeleinknek” – vázolta a terjeszkedésért felelős igazgató.
„A Munch közel áll a közösséghez, meggyőződésem, hogy sikertörténet vette kezdetét” – jelentette ki. A közleményben kitérnek az eredeti sikertörténet rajtjára is: 2020-ban négy egyetemista, akik egy budapesti garzonban laktak, kitalálta, hogy ki kellene fejleszteni egy ételpazarlást visszaszorítani kívánó mobilalkalmazást. Céljuk az volt, hogy megreformálják a magyarországi vendéglátást és egy új zöldkoncepciót hozzanak mind a cateringcégek, mind pedig az ügyfelek mindennapi életébe. Azóta nagy utat járt be a startup: több mint 1,5 millió letöltést ért meg az app és nemzetközi szinten mintegy 2,5 millió adag ételt „mentettek meg” rajta keresztül.
Jelenleg több mint 3500 partnercéggel dolgoznak együtt Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és immár Romániában is. 2022-ben a cég egyesült a cseh Nesnezeno nevű, hasonló profilú vállalkozással, mely jelentősen növelte a piaci részesedést. A Munch a tervek szerint Horvátországban, Szlovéniában, Görögországban, Bulgáriában és Szerbiában is megvetné a lábát.
Amint arról beszámoltunk, Romániában nem ez az első ételmentő mobilalkalmazás: tavaly novemberig már több mint 200 ezer rendelést adtak le Kolozsváron és Bukarestben egy, szintén az ételpazarlás csökkentése céljából létrehozott telefonos alkalmazáson keresztül. A Bonapp.eco nevű applikáció egy olyan startup, azaz innovatív induló vállalkozás, amelyet 2021 novemberében dobott piacra három külföldi ötletgazda Romániában. Az alapítók 1,4 millió eurós beruházás segítségével valósították meg az ötletet, idén pedig újabb jelentős befektetéssel fejlesztik startupjukat, hogy további romániai városokban, illetve a tervek szerint Magyarországon, Szerbiában, Bulgáriában, a Moldovai Köztársaságban és Görögországban is megvessék lábukat.
Már több mint 200 ezer rendelést adtak le Kolozsváron és Bukarestben egy, az ételpazarlás csökkentése céljából létrehozott telefonos alkalmazáson keresztül.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
A Dream Theater visszatér Romániába: a nagyszebeni ARTmania fesztiválon (2025. július 25–26.) a klasszikus felállásban, a legendás Mike Portnoy-val lépnek fel, aki a világ egyik legnagyobb dobosaként ismert.
Szarvasok küzdelme, azaz harc az elsőbbségért, gyönyörű, izgalmas természeti látványosság – így jellemezhetőek a Romsilva állami erdészet Arad megyei igazgatósága által közzétett képeken látható pillanatok.
Kárpát-medencét bejáró népzenei utazáson vehetnek részt az érdeklődők a héten, amikor is négyállomásos erdélyi koncertkörútra indul Pál István Szalonna és Bandája.
Megérkezett a Rejtő Jenő népszerű regényéből készülő, Piszkos Fred című animáció előzetese.
szóljon hozzá!