A Munch Magyarországról indult
Fotó: Munch.hu
Immár Romániában is elérhető Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb, ételpazarlást megelőzni kívánó mobiltelefonos alkalmazása, a Munch, melyet Magyarországon fejlesztettek ki, és azóta Csehországban és Szlovákiában is működik.
2024. március 30., 15:432024. március 30., 15:43
A platformon keresztül vendéglátóhelyek és boltok kedvezményesen, 50-70 százalékos árengedménnyel értékesítik az el nem adott, de jó minőségű ételeket, így mindenki jól jár: miközben a vásárló spórol, az eladók is csökkentik a veszteségüket. Ráadásul az ételgazdálkodás is fenntarthatóbbá válik környezeti, társadalmi és gazdasági szempontból is. Ugyanis a megtermelt ételek egyharmadát nem eszi meg senki. Ám az app magyarországi honlapja szerint az általuk eddig megmentett több mint egymillió adag étellel körülbelül több 1600 tonna üvegházhatású gáz kibocsátását előzték meg.
Az applikáció segítségével a megrendelők lefoglalhatják a vendéglátóipari egységek által felkínált ételt, kifizetik, majd személyesen utánamehetnek. Az alkalmazás egyelőre csak bukaresti vendéglőket, üzleteket tartalmaz, de terjeszkedni fognak más romániai nagyvárosokban is.
„Nagy örömünkre szolgál, hogy a Munch koncepciót kifejleszthetjük egy olyan országban, amely ízletes ételeiről és vendégszeretetéről nevezetes” – nyilatkozta korábban a romániai terjeszkedésről Zwecker Bence alapító-vezérigazgató. A hivatalos rajtot rögzítő közleményben Kirill Perepelica társalapító úgy fogalmazott, romániai megjelenésük fontos lépés, amely jelentős hatást gyakorolhat a régióban. „Örülünk, hogy nyitottságra találtunk a helyi piacon és hogy hozzájárulhatunk az ételpazarlás visszaszorításához, miközben ízletes termékeket kínálunk elérhető áron ügyfeleinknek” – vázolta a terjeszkedésért felelős igazgató.
„A Munch közel áll a közösséghez, meggyőződésem, hogy sikertörténet vette kezdetét” – jelentette ki. A közleményben kitérnek az eredeti sikertörténet rajtjára is: 2020-ban négy egyetemista, akik egy budapesti garzonban laktak, kitalálta, hogy ki kellene fejleszteni egy ételpazarlást visszaszorítani kívánó mobilalkalmazást. Céljuk az volt, hogy megreformálják a magyarországi vendéglátást és egy új zöldkoncepciót hozzanak mind a cateringcégek, mind pedig az ügyfelek mindennapi életébe. Azóta nagy utat járt be a startup: több mint 1,5 millió letöltést ért meg az app és nemzetközi szinten mintegy 2,5 millió adag ételt „mentettek meg” rajta keresztül.
Jelenleg több mint 3500 partnercéggel dolgoznak együtt Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és immár Romániában is. 2022-ben a cég egyesült a cseh Nesnezeno nevű, hasonló profilú vállalkozással, mely jelentősen növelte a piaci részesedést. A Munch a tervek szerint Horvátországban, Szlovéniában, Görögországban, Bulgáriában és Szerbiában is megvetné a lábát.
Amint arról beszámoltunk, Romániában nem ez az első ételmentő mobilalkalmazás: tavaly novemberig már több mint 200 ezer rendelést adtak le Kolozsváron és Bukarestben egy, szintén az ételpazarlás csökkentése céljából létrehozott telefonos alkalmazáson keresztül. A Bonapp.eco nevű applikáció egy olyan startup, azaz innovatív induló vállalkozás, amelyet 2021 novemberében dobott piacra három külföldi ötletgazda Romániában. Az alapítók 1,4 millió eurós beruházás segítségével valósították meg az ötletet, idén pedig újabb jelentős befektetéssel fejlesztik startupjukat, hogy további romániai városokban, illetve a tervek szerint Magyarországon, Szerbiában, Bulgáriában, a Moldovai Köztársaságban és Görögországban is megvessék lábukat.
Már több mint 200 ezer rendelést adtak le Kolozsváron és Bukarestben egy, az ételpazarlás csökkentése céljából létrehozott telefonos alkalmazáson keresztül.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
Szombaton kora délután részleges napfogyatkozás látható majd. A különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja el – a napfogyatkozás a Partiumban lesz megfigyelhető a legjobban, és Szatmárnémetiben tart a leghosszabb ideig.
Mozdonyok kicsinyített másai, több száz méter, élethű környezetben kanyargó sínpár várja a vonatmakettek szerelmeseit Kolozsváron. Az interaktív vonatmakett-kiállításra látogatóknak lehetőségük nyílik felfedezni egy aprólékosan felépített univerzumot.
Varga Csaba nagyváradi hegymászó az Annapurna csúcs felé tartva elérte az 5500–5600 méteres magasság között kialakított kettes tábort.
Több évnyi régészeti és építészeti kutatás, valamint helyreállítás után a hétvégén újra megnyílt a Tihanyi Királykripta. Magyarország egyetlen épségben fennmaradt Árpád-kori királyi temetkezőhelye található Tihanyban.
szóljon hozzá!