A Munch Magyarországról indult
Fotó: Munch.hu
Immár Romániában is elérhető Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb, ételpazarlást megelőzni kívánó mobiltelefonos alkalmazása, a Munch, melyet Magyarországon fejlesztettek ki, és azóta Csehországban és Szlovákiában is működik.
2024. március 30., 15:432024. március 30., 15:43
A platformon keresztül vendéglátóhelyek és boltok kedvezményesen, 50-70 százalékos árengedménnyel értékesítik az el nem adott, de jó minőségű ételeket, így mindenki jól jár: miközben a vásárló spórol, az eladók is csökkentik a veszteségüket. Ráadásul az ételgazdálkodás is fenntarthatóbbá válik környezeti, társadalmi és gazdasági szempontból is. Ugyanis a megtermelt ételek egyharmadát nem eszi meg senki. Ám az app magyarországi honlapja szerint az általuk eddig megmentett több mint egymillió adag étellel körülbelül több 1600 tonna üvegházhatású gáz kibocsátását előzték meg.
Az applikáció segítségével a megrendelők lefoglalhatják a vendéglátóipari egységek által felkínált ételt, kifizetik, majd személyesen utánamehetnek. Az alkalmazás egyelőre csak bukaresti vendéglőket, üzleteket tartalmaz, de terjeszkedni fognak más romániai nagyvárosokban is.
„Nagy örömünkre szolgál, hogy a Munch koncepciót kifejleszthetjük egy olyan országban, amely ízletes ételeiről és vendégszeretetéről nevezetes” – nyilatkozta korábban a romániai terjeszkedésről Zwecker Bence alapító-vezérigazgató. A hivatalos rajtot rögzítő közleményben Kirill Perepelica társalapító úgy fogalmazott, romániai megjelenésük fontos lépés, amely jelentős hatást gyakorolhat a régióban. „Örülünk, hogy nyitottságra találtunk a helyi piacon és hogy hozzájárulhatunk az ételpazarlás visszaszorításához, miközben ízletes termékeket kínálunk elérhető áron ügyfeleinknek” – vázolta a terjeszkedésért felelős igazgató.
„A Munch közel áll a közösséghez, meggyőződésem, hogy sikertörténet vette kezdetét” – jelentette ki. A közleményben kitérnek az eredeti sikertörténet rajtjára is: 2020-ban négy egyetemista, akik egy budapesti garzonban laktak, kitalálta, hogy ki kellene fejleszteni egy ételpazarlást visszaszorítani kívánó mobilalkalmazást. Céljuk az volt, hogy megreformálják a magyarországi vendéglátást és egy új zöldkoncepciót hozzanak mind a cateringcégek, mind pedig az ügyfelek mindennapi életébe. Azóta nagy utat járt be a startup: több mint 1,5 millió letöltést ért meg az app és nemzetközi szinten mintegy 2,5 millió adag ételt „mentettek meg” rajta keresztül.
Jelenleg több mint 3500 partnercéggel dolgoznak együtt Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és immár Romániában is. 2022-ben a cég egyesült a cseh Nesnezeno nevű, hasonló profilú vállalkozással, mely jelentősen növelte a piaci részesedést. A Munch a tervek szerint Horvátországban, Szlovéniában, Görögországban, Bulgáriában és Szerbiában is megvetné a lábát.
Amint arról beszámoltunk, Romániában nem ez az első ételmentő mobilalkalmazás: tavaly novemberig már több mint 200 ezer rendelést adtak le Kolozsváron és Bukarestben egy, szintén az ételpazarlás csökkentése céljából létrehozott telefonos alkalmazáson keresztül. A Bonapp.eco nevű applikáció egy olyan startup, azaz innovatív induló vállalkozás, amelyet 2021 novemberében dobott piacra három külföldi ötletgazda Romániában. Az alapítók 1,4 millió eurós beruházás segítségével valósították meg az ötletet, idén pedig újabb jelentős befektetéssel fejlesztik startupjukat, hogy további romániai városokban, illetve a tervek szerint Magyarországon, Szerbiában, Bulgáriában, a Moldovai Köztársaságban és Görögországban is megvessék lábukat.
Már több mint 200 ezer rendelést adtak le Kolozsváron és Bukarestben egy, az ételpazarlás csökkentése céljából létrehozott telefonos alkalmazáson keresztül.
Mobilkommunikáció zavarására alkalmas jelblokkolót használt a vizsgákon Romániában a jászvásári állatorvosi egyetem egyik oktatója a puskázás megakadályozására, de kitudódott, és fegyelmi eljárás indult ellene.
Balesetben meghalt Felix Baumgartner csütörtökön, az 56 éves osztrák extrémsportoló motoros siklóernyőjével zuhant le a kelet-olaszországi Porto Sant'Elpidióban – erősítette meg az olasz tűzoltóság.
A közösségi médiában terjedt el egy klip, amely szerint sokak számára csak álomnak beillő összegű havi jövedelemről számol be egy Romániában dolgozó indiai futár.
A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.
Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
szóljon hozzá!