A Munch Magyarországról indult
Fotó: Munch.hu
Immár Romániában is elérhető Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb, ételpazarlást megelőzni kívánó mobiltelefonos alkalmazása, a Munch, melyet Magyarországon fejlesztettek ki, és azóta Csehországban és Szlovákiában is működik.
2024. március 30., 15:432024. március 30., 15:43
A platformon keresztül vendéglátóhelyek és boltok kedvezményesen, 50-70 százalékos árengedménnyel értékesítik az el nem adott, de jó minőségű ételeket, így mindenki jól jár: miközben a vásárló spórol, az eladók is csökkentik a veszteségüket. Ráadásul az ételgazdálkodás is fenntarthatóbbá válik környezeti, társadalmi és gazdasági szempontból is. Ugyanis a megtermelt ételek egyharmadát nem eszi meg senki. Ám az app magyarországi honlapja szerint az általuk eddig megmentett több mint egymillió adag étellel körülbelül több 1600 tonna üvegházhatású gáz kibocsátását előzték meg.
Az applikáció segítségével a megrendelők lefoglalhatják a vendéglátóipari egységek által felkínált ételt, kifizetik, majd személyesen utánamehetnek. Az alkalmazás egyelőre csak bukaresti vendéglőket, üzleteket tartalmaz, de terjeszkedni fognak más romániai nagyvárosokban is.
„Nagy örömünkre szolgál, hogy a Munch koncepciót kifejleszthetjük egy olyan országban, amely ízletes ételeiről és vendégszeretetéről nevezetes” – nyilatkozta korábban a romániai terjeszkedésről Zwecker Bence alapító-vezérigazgató. A hivatalos rajtot rögzítő közleményben Kirill Perepelica társalapító úgy fogalmazott, romániai megjelenésük fontos lépés, amely jelentős hatást gyakorolhat a régióban. „Örülünk, hogy nyitottságra találtunk a helyi piacon és hogy hozzájárulhatunk az ételpazarlás visszaszorításához, miközben ízletes termékeket kínálunk elérhető áron ügyfeleinknek” – vázolta a terjeszkedésért felelős igazgató.
„A Munch közel áll a közösséghez, meggyőződésem, hogy sikertörténet vette kezdetét” – jelentette ki. A közleményben kitérnek az eredeti sikertörténet rajtjára is: 2020-ban négy egyetemista, akik egy budapesti garzonban laktak, kitalálta, hogy ki kellene fejleszteni egy ételpazarlást visszaszorítani kívánó mobilalkalmazást. Céljuk az volt, hogy megreformálják a magyarországi vendéglátást és egy új zöldkoncepciót hozzanak mind a cateringcégek, mind pedig az ügyfelek mindennapi életébe. Azóta nagy utat járt be a startup: több mint 1,5 millió letöltést ért meg az app és nemzetközi szinten mintegy 2,5 millió adag ételt „mentettek meg” rajta keresztül.
Jelenleg több mint 3500 partnercéggel dolgoznak együtt Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és immár Romániában is. 2022-ben a cég egyesült a cseh Nesnezeno nevű, hasonló profilú vállalkozással, mely jelentősen növelte a piaci részesedést. A Munch a tervek szerint Horvátországban, Szlovéniában, Görögországban, Bulgáriában és Szerbiában is megvetné a lábát.
Amint arról beszámoltunk, Romániában nem ez az első ételmentő mobilalkalmazás: tavaly novemberig már több mint 200 ezer rendelést adtak le Kolozsváron és Bukarestben egy, szintén az ételpazarlás csökkentése céljából létrehozott telefonos alkalmazáson keresztül. A Bonapp.eco nevű applikáció egy olyan startup, azaz innovatív induló vállalkozás, amelyet 2021 novemberében dobott piacra három külföldi ötletgazda Romániában. Az alapítók 1,4 millió eurós beruházás segítségével valósították meg az ötletet, idén pedig újabb jelentős befektetéssel fejlesztik startupjukat, hogy további romániai városokban, illetve a tervek szerint Magyarországon, Szerbiában, Bulgáriában, a Moldovai Köztársaságban és Görögországban is megvessék lábukat.
Már több mint 200 ezer rendelést adtak le Kolozsváron és Bukarestben egy, az ételpazarlás csökkentése céljából létrehozott telefonos alkalmazáson keresztül.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!