A Munch Magyarországról indult
Fotó: Munch.hu
Immár Romániában is elérhető Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb, ételpazarlást megelőzni kívánó mobiltelefonos alkalmazása, a Munch, melyet Magyarországon fejlesztettek ki, és azóta Csehországban és Szlovákiában is működik.
2024. március 30., 15:432024. március 30., 15:43
A platformon keresztül vendéglátóhelyek és boltok kedvezményesen, 50-70 százalékos árengedménnyel értékesítik az el nem adott, de jó minőségű ételeket, így mindenki jól jár: miközben a vásárló spórol, az eladók is csökkentik a veszteségüket. Ráadásul az ételgazdálkodás is fenntarthatóbbá válik környezeti, társadalmi és gazdasági szempontból is. Ugyanis a megtermelt ételek egyharmadát nem eszi meg senki. Ám az app magyarországi honlapja szerint az általuk eddig megmentett több mint egymillió adag étellel körülbelül több 1600 tonna üvegházhatású gáz kibocsátását előzték meg.
Az applikáció segítségével a megrendelők lefoglalhatják a vendéglátóipari egységek által felkínált ételt, kifizetik, majd személyesen utánamehetnek. Az alkalmazás egyelőre csak bukaresti vendéglőket, üzleteket tartalmaz, de terjeszkedni fognak más romániai nagyvárosokban is.
„Nagy örömünkre szolgál, hogy a Munch koncepciót kifejleszthetjük egy olyan országban, amely ízletes ételeiről és vendégszeretetéről nevezetes” – nyilatkozta korábban a romániai terjeszkedésről Zwecker Bence alapító-vezérigazgató. A hivatalos rajtot rögzítő közleményben Kirill Perepelica társalapító úgy fogalmazott, romániai megjelenésük fontos lépés, amely jelentős hatást gyakorolhat a régióban. „Örülünk, hogy nyitottságra találtunk a helyi piacon és hogy hozzájárulhatunk az ételpazarlás visszaszorításához, miközben ízletes termékeket kínálunk elérhető áron ügyfeleinknek” – vázolta a terjeszkedésért felelős igazgató.
„A Munch közel áll a közösséghez, meggyőződésem, hogy sikertörténet vette kezdetét” – jelentette ki. A közleményben kitérnek az eredeti sikertörténet rajtjára is: 2020-ban négy egyetemista, akik egy budapesti garzonban laktak, kitalálta, hogy ki kellene fejleszteni egy ételpazarlást visszaszorítani kívánó mobilalkalmazást. Céljuk az volt, hogy megreformálják a magyarországi vendéglátást és egy új zöldkoncepciót hozzanak mind a cateringcégek, mind pedig az ügyfelek mindennapi életébe. Azóta nagy utat járt be a startup: több mint 1,5 millió letöltést ért meg az app és nemzetközi szinten mintegy 2,5 millió adag ételt „mentettek meg” rajta keresztül.
Jelenleg több mint 3500 partnercéggel dolgoznak együtt Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és immár Romániában is. 2022-ben a cég egyesült a cseh Nesnezeno nevű, hasonló profilú vállalkozással, mely jelentősen növelte a piaci részesedést. A Munch a tervek szerint Horvátországban, Szlovéniában, Görögországban, Bulgáriában és Szerbiában is megvetné a lábát.
Amint arról beszámoltunk, Romániában nem ez az első ételmentő mobilalkalmazás: tavaly novemberig már több mint 200 ezer rendelést adtak le Kolozsváron és Bukarestben egy, szintén az ételpazarlás csökkentése céljából létrehozott telefonos alkalmazáson keresztül. A Bonapp.eco nevű applikáció egy olyan startup, azaz innovatív induló vállalkozás, amelyet 2021 novemberében dobott piacra három külföldi ötletgazda Romániában. Az alapítók 1,4 millió eurós beruházás segítségével valósították meg az ötletet, idén pedig újabb jelentős befektetéssel fejlesztik startupjukat, hogy további romániai városokban, illetve a tervek szerint Magyarországon, Szerbiában, Bulgáriában, a Moldovai Köztársaságban és Görögországban is megvessék lábukat.
Már több mint 200 ezer rendelést adtak le Kolozsváron és Bukarestben egy, az ételpazarlás csökkentése céljából létrehozott telefonos alkalmazáson keresztül.
Csütörtök este Kelet-Közép-Európában is látható volt a sarki fény, egyáltalán nem számít ritkaságnak a térségünkben. Az viszont különlegesség, hogy az október 10-i aurora borealis negyedórán át szabad szemmel is látható volt.
Hat személy kórházba került Spanyolországban, miután az FC Barcelona új stadionja építésén dolgozó román és albán vendégmunkások összeverekedtek.
Véletlenül lelőtték és meghalt egy 53 éves férfi egy Iaşi megyében szervezett vadászaton.
Kényszerleszállást hajtott végre a Turkish Airlines török légitársaság egy járata szerdán New Yorkban, miután a pilóta eszméletét vesztette és meghalt a gép fedélzetén – közölte a légitársaság szóvivője.
Bár a hőmérők napközben 20 Celsius-fokot mutatnak Craiován, az olténiai nagyvárosban már szerelik a köztereken az idei karácsonyi díszkivilágítást. Lia Olguța Vasilescu polgármester olyan pompát ígér a téli vásárra, „amilyet még Európában sem látni”.
Mustillat és magyar népzene járja át november elején a kolozsvári Fogoly utcát, ahol vásárral egybekötött rendezvénysorozattal csempésznek be egy kis őszi hangulatot. Antal Géza szervező a Szüreti kavalkád céljáról, a bemutatkozó borászokról beszélt.
A repülő bicikli és más történetek címmel magyar és román nyelven jelent meg meséskönyve Laslavic Tímea temesvári hivatalos fordítónak, újságírónak.
Három ritka fajt is fogott a Milvus Csoport az ország egyik legnagyobb gyűrűzőtáborában, amelyet egyben az év ornitológiai „csúcspontjának” tekintenek.
Románia egyetlen állatkertjében csodálhatják meg a látogatók a kihalófélben lévő vörös pandát.
Egy fekete gólyát kapott lencsevégre halászás közben a Romsilva állami erdészet munkatársa a Bucegi Nemzeti Parkban.
szóljon hozzá!