Legénykör. A györgyfalvi népttánctábor résztvevői közönség előtt is bemutathatják a tanultakat
Fotó: Facebook/Falu Kútja Egyesület
Marosszéki, szászcsávási, mezőségi, györgyfalvi táncokkal is megismerkedhetnek az érdeklődők a július–augusztusban szervezendő táborokban, ahol neves oktatók adják át tudásukat.
2019. július 13., 08:142019. július 13., 08:14
A népzene és néptánc kedvelőinek számos lehetőségük nyílik a tanulásra és gyakorlásra a következő hetekben szervezendő táborokban. Július 14–21. között családias hangulat, falusi környezet várja az érdeklődőket a 21. marosszéki népzene- és néptánctáborban Jobbágytelkén.
A marosszéki tánchagyományokra, népzenére, népszokásokra, kézműves örökségre épülő rendezvényen a vidék hagyományos szellemi és tárgyi kultúrájával ismerkedhetnek meg a résztvevők.
A programban szerepel fotókiállítás, néprajzi filmek vetítése, falumúzeum-látogatás, kirándulás az esztenára, találkozás pásztorokkal, tábortűz, valamint a résztvevők folkkocsmában hajnalig rophatják a táncot élő muzsika mellett.
Szászcsávási magyar és cigány táncokat tanulhatnak a résztvevők kezdő és haladó szinten a július 14-ig tartó szászcsávási tánctáborban. A Maros megyei faluban négy-négy óra tánc-, illetve zeneoktatás szerepel a programban. Táncot Kis István és Kis-Demeter Erika tanít, zenét pedig Csányi Sándor és Mezei Sándor. A táborozók esténként táncházban gyakorolhatják a tanultakat.
A rendkívül színes és gazdag, élő mezőségi tánchagyomány részleteibe vezeti be a résztvevőket a július 22–28. közötti visai tánctábor. A Kolozs megyei településen második alkalommal szervezett eseményre
A györgyfalvi néptáncok, népdalok iránt érdeklődők számára nyújt tanulási lehetőséget július 14–21. között szervezendő 9. györgyfalvi népzene- és néptánctábor. A résztvevők napi két alkalommal részesülnek képzésben, az oktatás három, korosztály szerinti csoportban zajlik (gyerekek, ifjak, felnőttek). A tábori képzés hitelességét a szakképzett és elismert oktatókon kívül az is kiegészíti, hogy az esti táncházakban a táborozók együtt mulathatnak a falubeliekkel. Táncoktatók: a felnőtt csoport oktatói Gyémánt Ádám, a népművészet ifjú mestere, aranysarkantyús táncos, néptáncpedagógus és Farkas Fanni, a népművészet ifjú mestere, kétszeres aranygyöngyös táncos, a Magyar Állami Népi Együttes táncosa, az ifjúsági csoportot pedig Király Sándor és Pap Johanna oktatja.
Szintén neves oktatók lesznek jelen a július 14–21. közötti 22. magyarlapádi népzene- és néptánctáborban. A Fehér megyei rendezvényen a Fölszállott a páva műsorból ismert Komáromi Kristóf, illetve Kádár Kata tanítja a résztvevőket.
A táborban különböző vidékek táncait, népdalokat lehet tanulni, és hangszeres zeneoktatás is lesz, esténként pedig táncházat tartanak.
Inaktelki, szucsági és györgyfalvi táncokat oktatnak a 8. zabolai népzene- és néptánctáborban augusztus 5–11. között. A Kovászna megyei rendezvényen a hangszeres oktatásról az Üsztürü zenekar gondoskodik.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
szóljon hozzá!