Kísérlet. Az Elon Musk tulajdonában levő Starlink szeretné enyhíteni az új generációs műholdakra vonatkozó korlátozásokat
Fotó: Elon Musk/Facebook
Romániában folytat kísérleteket Elon Musk műholdas cége, a Starlink, hogy bebizonyítsák: egy, az 1990-es évekből származó globális szabály, amely technikailag korlátozza az új generációs, nem geostacionárius műholdakat, enyhíthető anélkül, hogy a hagyományos, geostacionárius műholdak működését befolyásolná.
2024. október 02., 21:362024. október 02., 21:36
2024. október 02., 21:372024. október 02., 21:37
A kísérletek a Nemzeti Hírközlési Hatóság (ANCOM) beleegyezésével és támogatásával zajlanak – számolt be a Profit.ro gazdasági portál.
Az Elon Musk által kifogásolt szabványt a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU), az ENSZ IT&C szakosított ügynöksége dolgozta ki és vezette be világszerte.
ez a mutató az úgynevezett egyenértékű teljesítményáram-sűrűség (EPFD).
Kísérlet. Az Elon Musk tulajdonában levő Starlink szeretné enyhíteni az új generációs műholdakra vonatkozó korlátozásokat
Fotó: Elon Musk/Facebook
A korlátozás hatására a műholdas internetszolgáltatások – például a Starlink – által szavatolható sebesség és lefedettség korlátozódik. A cél a geostacionárius műholdak védelme a működésüket zavaró interferenciától.
A cég nemrégiben arra kérte az amerikai távközlési szabályozó hatóságot, a Szövetségi Hírközlési Bizottságot (FCC), hogy ne várjon tovább arra, hogy az ITU megváltoztassa a nemzetközi szabályokat, hanem lazítson a szabályon az Egyesült Államokban.
Ugyanakkor Románia lett az első olyan ország a világon, ahol tanulmányt készítenek annak bizonyítására, hogy az EPFD határértékét a jelenleg előírt szinthez képest jelentős mértékben, zavarok nélkül lehet emelni – közölték a Profit.ro forrásai.
A teszt keretében az ANCOM felügyelete alatt a Starlink engedélyt kapott arra, hogy túllépje a jelenlegi globális EPFD-küszöbértéket, és az ANCOM-mal egyeztetett bizonyos működési paraméterekkel összhangban, korlátozott területen és kizárólag a teszt időtartama alatt működjön.
Az ANCOM szándéka, hogy a tanulmány eredményeit az ITU e témával foglalkozó ülésein ismertesse. Elon Musk be akarja bizonyítani, hogy a Starlink műholdak a jelenlegi ITU EPFD-határérték akár nyolcszorosán is képesek működni, miközben a geostacionárius műholdakat továbbra is kímélik.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
szóljon hozzá!