Filep Erzsébet unokája segítségével ismertette a széki női viselet darabjait
Fotó: Bede Laura
A széki női öltözködés rendjébe, kulisszatitkaiba nyújtott betekintést Filep Erzsébet viseletkészítő az Erdélyi Hagyományok Háza szerdai nyílt napján. A széki születésű hímző az alapítvány kincses városi székházában mutatta be féltve őrzött darabjait, majd unokáját népviseletbe öltöztetve ismertette a mezőségi hagyományokat a Kolozsvári Magyar Napok közönségének.
2024. augusztus 22., 14:322024. augusztus 22., 14:32
A legdrágább, legelőkelőbb darabjait mutatta be Filep Erzsébet viseletkészítő a Melodyként emlegetett, gyönyörűen felújított egykori Központi Szálló épületében. Az Erdélyi Hagyományok Háza szerdai nyílt napján a magyarnapozók megtudhatták, hogy
Amíg kislányok, ruhájuk egy darabból áll, amelyet köntösnek neveznek, a konfirmációt követően pedig már édesanyjuk bármely darabját felvehetik, ugyanis a széki viselet anyáról lányra öröklődik.
A kislányok ruhája egy darabból áll
Fotó: Bede Laura
„Így lehetőségük van mindet bemutatni, mert minden vasárnap más-más ruhával mentek a templomba, még most is. És mindenki arra törekedett, hogy neki is olyan ruhája legyen, mint másnak” – magyarázta a széki születésű, Szamosújváron élő viseletkészítő, majd sorra bemutatta a kiállított darabokat, amelyek színe, anyaga az alkalomtól és a viselő életkorától függ. Kiemelte, hogy sokakban felmerül a kérdés, miért nem fehér a széki menyasszonyi ruha, a válasz erre:
Az eseményen ezt nem tekinthette meg a közönség, ugyanis épp a Magyar Nemzeti Múzeumban van kiállítva.
Balról jobbra konfirmált lányok, férjhez ment nők és középkorúak által viselt öltözetek
Fotó: Bede Laura
Ritkaságnak számított ugyanakkor az a több mint százéves kasmír fersing (szoknya), amelynek anyagját Indiából hozták zsidó kereskedők. Filep Erzsébet rámutatott, a ruha előkelőségét pont az anyag minősége adta, valamint az apró lerakásokhoz sokkal több anyagra volt szükség, így ez is a tájegység gazdagságáról árulkodott.
Az asszony- vagy menyecskeviselethez már társul egy jegykendő, amelyet az ara anyósától kap ajándékba, ez a szokás napjainkban is él.
idővel viszont már használhatták a véráldozatot szimbolizáló piros hímzést.
Fiatal lányok által, ünnepnapokon viselt darabok
Fotó: Bede Laura
A színhasználat a középkorúak viseleténél, körülbelül 40 éves kornál megint változik, sötétebb lesz, ugyanis ekkor konfirmál a lánygyermek, és az anyának tovább kell adnia ruháit. Az idősebbek öltözeténél pedig már teljesen sötét színeket használtak. „Azért volt érdekes régen a népviselet, mert ha valaki meglátott egy hölgyet az utcán, meg tudta mondani, hogy melyik faluból származik, milyen közösségből, mennyi idős, és milyen viselet van rajta, ünneplő vagy hétköznapi” – magyarázta Filep Erzsébet, aki Boglárka unokáján szemléltette az öltöztetés módját.
Az életkor előrehaladtával egyre sötétebb színeket használtak
Fotó: Bede Laura
A csizmával kapcsolatban érdekességként elárulta,
Mint kifejtette, a csizma felhúzásával kezdődik az öltözés, öltöztetés, utána jöhet az ing, majd a pendelynek nevezett alsószoknyák, a fersing, ruha (kötény), lájbi (mellény), pántlika, gyöngy és alkalomtól függően különböző kiegészítők.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!