Filep Erzsébet unokája segítségével ismertette a széki női viselet darabjait
Fotó: Bede Laura
A széki női öltözködés rendjébe, kulisszatitkaiba nyújtott betekintést Filep Erzsébet viseletkészítő az Erdélyi Hagyományok Háza szerdai nyílt napján. A széki születésű hímző az alapítvány kincses városi székházában mutatta be féltve őrzött darabjait, majd unokáját népviseletbe öltöztetve ismertette a mezőségi hagyományokat a Kolozsvári Magyar Napok közönségének.
2024. augusztus 22., 14:322024. augusztus 22., 14:32
A legdrágább, legelőkelőbb darabjait mutatta be Filep Erzsébet viseletkészítő a Melodyként emlegetett, gyönyörűen felújított egykori Központi Szálló épületében. Az Erdélyi Hagyományok Háza szerdai nyílt napján a magyarnapozók megtudhatták, hogy
Amíg kislányok, ruhájuk egy darabból áll, amelyet köntösnek neveznek, a konfirmációt követően pedig már édesanyjuk bármely darabját felvehetik, ugyanis a széki viselet anyáról lányra öröklődik.
A kislányok ruhája egy darabból áll
Fotó: Bede Laura
„Így lehetőségük van mindet bemutatni, mert minden vasárnap más-más ruhával mentek a templomba, még most is. És mindenki arra törekedett, hogy neki is olyan ruhája legyen, mint másnak” – magyarázta a széki születésű, Szamosújváron élő viseletkészítő, majd sorra bemutatta a kiállított darabokat, amelyek színe, anyaga az alkalomtól és a viselő életkorától függ. Kiemelte, hogy sokakban felmerül a kérdés, miért nem fehér a széki menyasszonyi ruha, a válasz erre:
Az eseményen ezt nem tekinthette meg a közönség, ugyanis épp a Magyar Nemzeti Múzeumban van kiállítva.
Balról jobbra konfirmált lányok, férjhez ment nők és középkorúak által viselt öltözetek
Fotó: Bede Laura
Ritkaságnak számított ugyanakkor az a több mint százéves kasmír fersing (szoknya), amelynek anyagját Indiából hozták zsidó kereskedők. Filep Erzsébet rámutatott, a ruha előkelőségét pont az anyag minősége adta, valamint az apró lerakásokhoz sokkal több anyagra volt szükség, így ez is a tájegység gazdagságáról árulkodott.
Az asszony- vagy menyecskeviselethez már társul egy jegykendő, amelyet az ara anyósától kap ajándékba, ez a szokás napjainkban is él.
idővel viszont már használhatták a véráldozatot szimbolizáló piros hímzést.
Fiatal lányok által, ünnepnapokon viselt darabok
Fotó: Bede Laura
A színhasználat a középkorúak viseleténél, körülbelül 40 éves kornál megint változik, sötétebb lesz, ugyanis ekkor konfirmál a lánygyermek, és az anyának tovább kell adnia ruháit. Az idősebbek öltözeténél pedig már teljesen sötét színeket használtak. „Azért volt érdekes régen a népviselet, mert ha valaki meglátott egy hölgyet az utcán, meg tudta mondani, hogy melyik faluból származik, milyen közösségből, mennyi idős, és milyen viselet van rajta, ünneplő vagy hétköznapi” – magyarázta Filep Erzsébet, aki Boglárka unokáján szemléltette az öltöztetés módját.
Az életkor előrehaladtával egyre sötétebb színeket használtak
Fotó: Bede Laura
A csizmával kapcsolatban érdekességként elárulta,
Mint kifejtette, a csizma felhúzásával kezdődik az öltözés, öltöztetés, utána jöhet az ing, majd a pendelynek nevezett alsószoknyák, a fersing, ruha (kötény), lájbi (mellény), pántlika, gyöngy és alkalomtól függően különböző kiegészítők.
Nyílt napot tartanak a kolozsvári botanikus kertben annak apropóján, hogy egy évszázada nyitotta meg kapuit a kincses városi arborétum a látogatók előtt.
A Föld második legmagasabb hegycsúcsára, a 8611 méter magas K2-re indul június 23-án Varga Csaba nagyváradi hegymászó, hogy pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók igénybevétele nélkül megmássza a Pakisztán és Tibet határán található hegycsúcsot.
Az újraélesztés fontosságára hívja fel a figyelmet új videóklipjével a Magyar Készenléti Rendőrség Kerepesi úti központi objektuma, a kisfilmben a Pittyes 2-es Gyufa háromszéki humorista trió szerepel.
Harmincadik alkalommal elevenedik meg a középkor Segesvár utcáin: látványos felvonulások, harci bemutatók, zenés-táncos programok várják az érdeklődőket július 25–27. között a Maros megyei kisváros középkori fesztiválján.
A versengés helyett az alkotásra, zenei önmegvalósításra és kibontakozásra összpontosít a nemrég elindult, A dal összeköt című valóságműsor. Erdély első zenés valóságshow-járól Dobai Csaba ötletgazda, hangmérnök beszélt a Krónikának.
Aszpirin, orrcsepp, allergia elleni tabletták, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, hasmenés elleni készítmény – csak néhány azon gyógyszerek közül, amelyek nagyon kevés csomagból hiányoznak, ha nyaralni indul a család. De nem árt résen lenni.
A Romsilva erdőgazdálkodási vállalat lenyűgöző felfedezésről számolt be a napokban: egy Észak-Amerikában őshonos mamutfenyő (Sequoia) nőtt és fejlődött ki teljesen egyedül, természetes környezetben a Szemenik–Krassói-szurdok Nemzeti Park területén.
A Tisztelgés – Illés 60 című est lesz a gyergyószentmiklósi Egyfeszt Összművészeti Fesztivál idei kiadásának egyik kiemelkedő produkciója, amely a szervezők szerint kultúrtörténeti jelentőséggel bír.
Zenei különlegességek és változatos borkínálat várja a szatmáriakat és mindazokat, akik ellátogatnak a hétvégén a Samfest Jazz&Wine rendezvényre.
Látogatást tett a Vatikánban Al Pacino hollywoodi színész, akit XIV. Leó pápa fogadott.
szóljon hozzá!