Filep Erzsébet unokája segítségével ismertette a széki női viselet darabjait
Fotó: Bede Laura
A széki női öltözködés rendjébe, kulisszatitkaiba nyújtott betekintést Filep Erzsébet viseletkészítő az Erdélyi Hagyományok Háza szerdai nyílt napján. A széki születésű hímző az alapítvány kincses városi székházában mutatta be féltve őrzött darabjait, majd unokáját népviseletbe öltöztetve ismertette a mezőségi hagyományokat a Kolozsvári Magyar Napok közönségének.
2024. augusztus 22., 14:322024. augusztus 22., 14:32
A legdrágább, legelőkelőbb darabjait mutatta be Filep Erzsébet viseletkészítő a Melodyként emlegetett, gyönyörűen felújított egykori Központi Szálló épületében. Az Erdélyi Hagyományok Háza szerdai nyílt napján a magyarnapozók megtudhatták, hogy
Amíg kislányok, ruhájuk egy darabból áll, amelyet köntösnek neveznek, a konfirmációt követően pedig már édesanyjuk bármely darabját felvehetik, ugyanis a széki viselet anyáról lányra öröklődik.
A kislányok ruhája egy darabból áll
Fotó: Bede Laura
„Így lehetőségük van mindet bemutatni, mert minden vasárnap más-más ruhával mentek a templomba, még most is. És mindenki arra törekedett, hogy neki is olyan ruhája legyen, mint másnak” – magyarázta a széki születésű, Szamosújváron élő viseletkészítő, majd sorra bemutatta a kiállított darabokat, amelyek színe, anyaga az alkalomtól és a viselő életkorától függ. Kiemelte, hogy sokakban felmerül a kérdés, miért nem fehér a széki menyasszonyi ruha, a válasz erre:
Az eseményen ezt nem tekinthette meg a közönség, ugyanis épp a Magyar Nemzeti Múzeumban van kiállítva.
Balról jobbra konfirmált lányok, férjhez ment nők és középkorúak által viselt öltözetek
Fotó: Bede Laura
Ritkaságnak számított ugyanakkor az a több mint százéves kasmír fersing (szoknya), amelynek anyagját Indiából hozták zsidó kereskedők. Filep Erzsébet rámutatott, a ruha előkelőségét pont az anyag minősége adta, valamint az apró lerakásokhoz sokkal több anyagra volt szükség, így ez is a tájegység gazdagságáról árulkodott.
Az asszony- vagy menyecskeviselethez már társul egy jegykendő, amelyet az ara anyósától kap ajándékba, ez a szokás napjainkban is él.
idővel viszont már használhatták a véráldozatot szimbolizáló piros hímzést.
Fiatal lányok által, ünnepnapokon viselt darabok
Fotó: Bede Laura
A színhasználat a középkorúak viseleténél, körülbelül 40 éves kornál megint változik, sötétebb lesz, ugyanis ekkor konfirmál a lánygyermek, és az anyának tovább kell adnia ruháit. Az idősebbek öltözeténél pedig már teljesen sötét színeket használtak. „Azért volt érdekes régen a népviselet, mert ha valaki meglátott egy hölgyet az utcán, meg tudta mondani, hogy melyik faluból származik, milyen közösségből, mennyi idős, és milyen viselet van rajta, ünneplő vagy hétköznapi” – magyarázta Filep Erzsébet, aki Boglárka unokáján szemléltette az öltöztetés módját.
Az életkor előrehaladtával egyre sötétebb színeket használtak
Fotó: Bede Laura
A csizmával kapcsolatban érdekességként elárulta,
Mint kifejtette, a csizma felhúzásával kezdődik az öltözés, öltöztetés, utána jöhet az ing, majd a pendelynek nevezett alsószoknyák, a fersing, ruha (kötény), lájbi (mellény), pántlika, gyöngy és alkalomtól függően különböző kiegészítők.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
szóljon hozzá!