Fotó: Boda L. Gergely
Sok érdekességgel várja a látogatókat a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium épületében, az egykori nyomda termeiben működő iskolamúzeum.
2015. augusztus 25., 16:262015. augusztus 25., 16:26
Gyűjteménye az alma mater történetével ismerteti meg a diákokat, illetve azokat, akik kíváncsiak a Bolyaiak korára, az iskola jeles tanulóira és tanáraira.
Az ebédlőhöz vezető kapun áthaladva, rögtön balra lehet belépni az iskolamúzeumba, amelyet Buksa Éva nyugalmazott magyar nyelv és irodalom szakos tanárnő igazgat és mutat be a látogatóknak. A két teremben működött a 19. században a Református Kollégium nyomdája. Kibédi Mátyus István (1725-1802) orvos-doktor, marosszéki tiszti főorvos a református kollégiumra hagyta ugyanis a saját nyomdáját, amelyet száz évig használt a kollégium.
Itt jelentek meg többek közt Bolyai Farkas és Bolyai János művei is. Az egykori nyomda betűi megmaradtak, jelenleg a kiállítás részét képezik. Az érdekességek között látható két korabeli lámpatest, az elektromos világítás előttről, amikor a konviktus folyosóit még ezekkel és hasonló égőkkel világították meg.
Nagyon értékes okiratra hívja fel a figyelmet Buksa Éva: Csíki Károly oskolai bizonyítványára 1851-ből, Bolyai Farkas aláírásával. Az irat nem csak azért különleges, mert a jeles matematikus kézjegyét őrzi, hanem mert azt az időszakot örökíti meg, amikor Bolyai elvállalta az iskolai igazgatói tisztséget, amelyet csupán egy évig volt hajlandó betölteni.
A másik különlegessége a bizonyítványnak az, hogy a tanárok aláírásai között találjuk a Török Jánosét is, a majdani székely vértanúét, akit Marosvásárhelyen a Makk-féle összeesküvésben való részvételéért végeztek ki a Postaréten. Az okiratot néhai Keresztes Gyula, Marosvásárhely egykori főépítésze, az iskola volt diákja adományozta a múzeumnak.
Az iskolamúzeum 2014. június 16. óta működik, célja, a mindenkori tanuló ifjúság szolgálata, a múlt ismereteinek a bővítése, a nemzeti öntudat erősítése, a Bolyaiak szellemiségének őrzése és továbbvitele – mondta Buksa tanárnő. A falakon a tanintézet nagyjai előtti tisztelgésként például Aranka György, Borsos Tamás, Bolyai Farkas, Koncz József, Antalffy Endre, Gulyás Károly, Kiss Elemér, Kelemen Lajos, Mentovich Ferenc, Keresztes Gyula, Papp-Kincses Emese, vagy a ’89-es forradalomban mártírhalált halt Hegyi Lajos portréja látható, rövid leírással. Megtudható, hogy az illető mikor volt az iskola diákja vagy tanára, mit alkotott, hagyott az utókorra.
Találkozási szerződéseket is őriz a múzeum: az 1897-ben végzettek kötelezik magukat és aláírásukkal megerősítik, hogy tíz év múlva, 1907-ben ismét összegyűlnek az iskolában. Hasonló szerződést 1909-ben fogalmaztak meg, az áll benne, hogy a végzősök 1919-ben találkoznak újra. Hogy megvalósult-e a tíz év múlva esedékes találkozó, arról nem maradt fenn dokumentum.
Mint ahogy arról sem, hogy mi történt azokkal az egyenruhás végzősökkel, akiknek portréját az 1914–1915-ös tabló örökítette meg, és akik az érettségi vizsgákról egyenesen a harctérre mentek. A tárlókban kiadványok, könyvek, értesítők, irodalmi és tudományos munkák, beszámolók tanúskodnak a Bolyai és a Református Kollégium diákjainak és tanárainak érdemeiről, eredményeiről. Még sok más érdekes és értékes irat, fénykép, okiratmásolat, emléktárgy várja a látogatókat, az iskola diákjait, oktatóit, és azokat is, akiket érdekel a múltnak ez a szelete.
Romániai szórványból, a bánsági Végvárról vándorolt ki 30 évvel ezelőtt Ausztráliába Bartha Gyöngyi, aki a melbourne-i magyar közösség szervezője. Az óceániai országban élő óvónő a Krónikának arról mesélt, hogyan élik meg magyarságukat a diaszpórában.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
szóljon hozzá!