Az egyre gyakrabban rendezett hagyományos vásárok révén mintha a már régen halottnak hitt kézműves és kisiparos szakmák megújhodását vélnénk felfedezni, ám ez nem minden esetben van így.
2015. október 05., 13:122015. október 05., 13:12
2015. október 05., 15:072015. október 05., 15:07
Ezt igazolja Alexandru Rotar példája is, aki Maros megye egyetlen üvegművese, és aki mesterségének csínját-bínját szívesen átadná olyan fiataloknak, akiknek van türelme és kitartása ahhoz, hogy munkájuk gyümölcsét tíz év után élvezhessék.
Az országban egyébként legfeljebb öt üvegművesmester tevékenykedik napjainkban. A magyarul kiválóan beszélő, Marosvásárhelyen élő Alexandru Rotart gyakran látni az ország különböző pontjain szervezett kézműves vásárokon.
Többször is volt alkalmunk megbizonyosodni arról, hogy ha az ember beszédbe elegyedik vele, először a szakma Erdélyben való meghonosodásának történetét vázolja fel. Lelkesedéssel beszél az üvegművesség műhelyeiről, az úgynevezett üvegcsűrökről, és részletekbe menően értekezik arról, hogy hogyan is készül az üveg.
Az erdélyi arisztokrácia által Bohémiából (a történelmi Csehországból) és Velencéből hozatott művészek tanítványaikká fogadták a helyieket is, majd az ősi mesterség titkai apáról fiúra szálltak. Az üvegolvasztás helyszíneit, műhelyeit üvegcsűrnek hívták, és ezek működéséhez akár három-négy falu is hozzájárult: volt aki a homokot, mások az oltott meszet szállították, ismét mások az olvasztáshoz szükséges fát. Az idők során azonban az üvegcsűrök, szakemberek hiányában, megszűntek.
Őseitől örökölte a szakma szeretetét
A 44 éve a szakmában dolgozó kézműves dédnagyapja is üveges volt valamikor Görgényszentimrén, akinek a szerszámait és üvegtárgyait a padláson találta meg a dédunoka. Alexandru Rotar előbb Tordán végezte tanulmányait, majd az ottani üveggyárban dolgozott, később pedig többek között a marosvásárhelyi vegyipari kombinátban és a fotópapírgyárban készített laboratóriumi kellékeket, de keze alatt alakult számos utcai neonreklám is.
Rotar a Maros Megyei Képzőművészek Egyesületének tagja, a marosvásárhelyi Farkas Lovagrend nemese, aki azt állítja, az üveg megmunkálásának, nemesítésének nagyon sokféle módszere, technikája van. „Rengeteg időt felvesz, amíg az ember megtanul „beszélni az üveggel\", amíg megérti, hogyan működik, miként folyik, melyek a megmunkálás lépései. Kell tudni, hogy mit akarunk készíteni, mert ha nem, egy pillanat, és visszafordíthatatlanul elfolyt az üveg\" – magyarázta. Hozzátette: az üvegművesség enciklopédiányi tudást jelent, számos üvegmegmunkálási technikát, titkot kell birtokolnia egy valamire való mesternek. A vásárokon üvegcsövek lánggal történő hajlítását szokta bemutatni, azt mondja, ez a legkeresettebb a piacon, de többek között fest, díszít, gravíroz is üveget – hogy csak a legismertebb technikákat említsük.
Üvegfújás gyerekeknek
Egy, a megyei tanács által finanszírozott projekt keretében nemsokára Segesváron szerveznek gyerekek számára egy képzést, amelynek keretében karácsonyi gömböket fújhatnak és festhetnek majd Alexandru Rotar vezetésével. Az üvegműves ugyanakkor megjegyezte: a mesterséghez sok türelem és kitartás kell. Az elméletet meg lehet tanulni az iskolapadban, de a gyakorlati alapok elsajátításához legalább három év szükségeltetik, az üvegművesség minden csínjának-bínjának elsajátításához pedig legkevesebb tíz.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!