Fotó: A szerző felvétele
2009. január 12., 10:292009. január 12., 10:29
A gyergyóalfalvi citerazenekar közel harmincéves fennállása óta a falu minden jelentősebb eseményén jelen volt, és fellépésével színesítette a programot. A hajdani Megéneklünk Románia fesztiválokon is jelen lévő zenekar 1989 után a Domokos Pál Péter Hagyományőrző Egyesület védőszárnyai alatt tevékenykedve többször is részt vett a magyarországi testvértelepülések rendezvényein, de sikerrel képviselték a magyarságot a romániai kisebbségek legnagyobb seregszemléjén, a Segesváron szervezett Pro Etnica Fesztiválon is. A zenekar tagjainak többsége immár túl van a hetvenen, az utánpótlás zenekart az unokákból verbuválják.
„Míg be nem töltöttük a hetvenet, azzal nyugtattuk az asszonyokat, hogy csak hetvenéves korunkig muzsikálunk. Most meg azt mondjuk, hogy a hátralévő kevés időre már kár lenne abbahagyni” – fejtegeti hamiskás mosollyal az arcán Nagy Imre, a citerazenekar létrehozója, arra is kitérve, hogy a feleségek nem minden esetben örültek férjeik szabadidős kedvtelésének. Aztán elmeséli, hogy 1979-ben egy rádióhír hallatán támadt az ötlete, hogy szülőfalujában is létrehozhatnának egy citerazenekart. „Pribojszki Mátyás magyarországi citeraművész erdélyi körútjáról szólt a hír” – magyarázta, majd mint mondja, azonnal kerékpárra pattant, és úgy járta körbe a falut, hogy felkeresse az egykori fonókban citerázó legénykori barátait.
Így sikerült megnyerni a nemes célnak a Lőrincz ikerpárt – Fülöpöt és Gyulát –, illetve Dobai Józsefet, az akkori néptanács alelnökét, Tóth Ferencet és Sándor nevű fiát. A zenekarhoz később csatlakozott, és bizonyos ideig Nagy Imrével együtt zenélt Márk Miklós, Lőrincz Imre, Nagy Dénes, Madarász Dénes, Vizoli Kálmán, Lőrincz Gergely és György Szabolcs. Miután öszszeállt a csapat, az első nehézséget az okozta, hogy nem voltak megfelelő hangszereik. „Megtudtuk, hogy a gyergyócsomafalvi citerazenekar vezetője, Csíki János készít citerákat is” – meséli Imre bácsi. Elmondja azt is, hogy a citerakészítő „jó minőségű, apró növésű fenyőből készült deszkát kért”, amit akkoriban eléggé nehéz volt beszerezni. Azonban Nagy Imrét nem olyan fából faragták, hogy egykönnyen feladta volna, felkereste az összes létező asztalos ismerősét, beszerezte a kért deszkát, így 1980 szilveszterén már az új citerákkal muzsikáltak a bálon.
Ezután húshagyati, húsvéti, szilveszteri bálok sorozata következett mind Gyergyóalfaluban, mind a környező falvakban. 1982-ben Gyergyószentmiklóson részt vettek a Csak tiszta forrásból című vetélkedőn, és 1983-ban Hargita megyében második helyezést értek el a Megéneklünk Románia fesztiválon. Közben a zenekar kibővült a muzsikusok fiaival, akik az édesapáiktól „lesték el” a citerázás fortélyait. Többségüknek már Nagy Imre készítette a citerát, aki időközben elsajátította a citerakészítés mesterségét Csíki Jánostól. Mellesleg az évek során Imre bácsi több száz citerát készített, hangszereit Magyarországra, Németországba, Ausztriába, Hollandiába, Csehországba és Szlovákiába is elvitték.
1989 után újabb bemutatkozási lehetőségek nyíltak meg az alfalvi citerások előtt: a helyi és környékbeli településeken való fellépések mellett a magyarországi Faddon, Türjén és Balatonszárszón is vendégszerepeltek. „Az összes vendégszereplés közül a legemlékezetesebb a Pro Etnica Fesztivál volt Segesváron” – emlékezik Imre bácsi. A romániai nemzeti kisebbségek seregszemléjén ugyanis két egymást követő évben – 2003-ban és 2004-ben – a magyarság képviseletében, a gyergyóalfalvi Domokos Pál Péter Hagyományőrző Egyesület gyerek- és ifjúsági tánccsoportjának húzták, illetve pengették a talpalávalót.
Azonban nemcsak színpadon arattak osztatlan sikert, hanem egyik este a résztvevők étkeztetését biztosító egyik vendéglőben is közel egyórás improvizatív fellépésükkel kápráztatták el a segesvári magyarságot, és az ott étkező vendégeket. „A vendéglő tulajdonosa magyar volt, ő kért meg, pengessünk egy kicsit” – emlékszik a soronkívüli fellépésre Imre bácsi, hozzáfűzve, hogy akkor lepődtek meg igazán, amikor megtudták: még az utcán, a vendéglő előtt is ropták a táncot az ő zenéjükre.
Idén fennállásának harmincadik évfordulóját ünnepli az alfalvi citerazenekar, a kerek évfordulóra nem vár különösebb elismerést a zenekar vezetője, csupán arra vágyik, hogy egészségéből és erejéből még teljen néhány újabb citera készítésére, és adhassa át a stafétabotot lelkes, citerázni szerető fiataloknak. „Az évek során sok fiatalt megtanítottam citerázni, de sajnos közülük kevesen maradtak a faluban” – bánkódik az idős citerás, de reményteli csillogás jelenik meg a szemében, amint a szó unokáira – Emőkére és Beátára – terelődik. „Ügyesen citerázik mindkettő, csak épp tartanának ki felnőttkorukban is a hangszer mellett” – reménykedik Imre bácsi, és hozzáteszi: a két unokán kívül Lőrincz Anita, Bartis András, Kiss Arnold és Nagy Emília képezik az utánpótlás-zenekart.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.