A Kárpát-medencei borok sajátos ízvilágával ismerkedhetnek meg a Károlyi-kastélyba látogatók
Fotó: Pál Árpád
A Kárpát-medencei borvidékeken termesztett szőlőből készült borok színe-javát ismerhetik meg azok, akik hétvégén ellátogatnak a nagykárolyi kastély parkjába, az első ízben megszervezett Kincses Pince borászati rendezvényre. A Partiumi Falugazdász Hálózat eseménye azt a sokszínűséget kívánja megmutatni, amit a Kárpát-medence borai nyújthatnak, köszönhetően a különböző mikroklímáknak, termőtalajoknak, valamint a helyi borászathoz köthető szokásoknak, hagyományoknak.
2022. augusztus 05., 14:142022. augusztus 05., 14:14
Kincses Pince elnevezéssel az év legszínesebb borászati rendezvényét tartják augusztus 6–7. között a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezésében Nagykárolyban. A magyar Agrárminisztérium támogatásával létrehozott rendezvényt az Augustfesttel párhuzamosan tartják, az eseményre a legjobb boraikkal érkeznek Nagykárolyba a Kárpát-medence meghatározó magyar pincészetei. Szombaton és vasárnap a Károlyi-kastély parkjában tartott eseményen jelen lesznek felvidéki, muravidéki, vajdasági, magyarországi, erdélyi, partiumi, valamint a Baranya háromszögben tevékenykedő borászatok is.
A szervezők a minőségi borok kóstolása mellett fontosnak tartják közösségformálást és hagyományteremtést, lehetőséget nyújtva a részt vevő borászoknak és látogatóknak a kapcsolatteremtésre, tapasztalatcserére is.
„A Kincses Pince rendezvény gyakorlatilag egy sorozat része, melynek előző eseményét Csíkszeredában rendezték meg Borszereda elnevezéssel. A szatmári régióban viszont még nem volt ilyen formában, ekkora jelentőségű és rangú boros tematikájú rendezvény, ennyi borvidék, ennyi különleges szőlőfajta nem képviseltette magát egyszerre egy helyen ezt megelőzően a Partiumban sem” – mondta Kovács Szabolcs, a rendezvény főszervezője, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője.
A rendezvény mindkét napján előadásokat hallhatnak az érdeklődők a helyi szőlőtermesztésről és borászatról, ezenkívül borkóstolót és -vásárt is tartanak. Avas-vidéki és partiumi borok mellett Erdélyből jelen lesznek még a lekencei, nagyenyedi, ménesi, Arad-hegyaljai, szilágysági borászok is, bemutatkozik többek között a dicsőszentmártoni Szent Márton borrend, vagy a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség Nyugati-Kárpátok alatt található szőlőhegyeinek nemes ízű, évszázados érseki borpincékben előállított miseborait is megkóstolhatják az érdeklődők.
itt lesz a Csentei Szőlőtermelők Egyesülete a szlovéniai Muravidéken termesztetett szőlőből készült boraival, de a Vajdaság gazdag és hosszú múltra visszatekintő borászati tradícióit is megismerhetik azok, akik megkóstolják a Szerémségi-, Szabadka-Horgosi-homokpuszta, a Telecskai-dombok, tiszamelléki, bánáti és bácskai borokat, melyek sajátos ízvilágát a szőlőhegyek fekvése, talajösszetétele és mikroklímája adja. Nem hiányozhatnak a partiumi rendezvényről a világhírű tokaji borok sem, arról a vidékről itt lesz többek között a Babits család nemzetközi versenyeken is díjazott boraival.
Az érdeklődők a Babits pincészet történetével is megismerkedhetnek, megtudhatják többek között, hogy a Babits család hagyományos módon kezdi a szüretet október második felében 30 hektárnyi szőlőültetvényén, amikor a szőlő már túlérett állapotba kerül, és a szőlő cukortartalma eléri a 22–24 fokot. Az egyes dűlők szőlőtermését külön kezelik a szürettől a palackozásig, és a préselést igen kíméletesen végzik. A tokaji borok jellegzetes karakterének kialakulásában meghatározó szerepe van a pincének, a pincefalakat borító nemes penésznek (cenospodium cellare) és a nagy tradíciókra visszavezethető tölgyfahordókban való érlelésnek. A riolittufába vájt, több száz éves pince hőmérséklete állandó, 10–12 Celsius-fok.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!