A Kárpát-medencei borok sajátos ízvilágával ismerkedhetnek meg a Károlyi-kastélyba látogatók
Fotó: Pál Árpád
A Kárpát-medencei borvidékeken termesztett szőlőből készült borok színe-javát ismerhetik meg azok, akik hétvégén ellátogatnak a nagykárolyi kastély parkjába, az első ízben megszervezett Kincses Pince borászati rendezvényre. A Partiumi Falugazdász Hálózat eseménye azt a sokszínűséget kívánja megmutatni, amit a Kárpát-medence borai nyújthatnak, köszönhetően a különböző mikroklímáknak, termőtalajoknak, valamint a helyi borászathoz köthető szokásoknak, hagyományoknak.
2022. augusztus 05., 14:142022. augusztus 05., 14:14
Kincses Pince elnevezéssel az év legszínesebb borászati rendezvényét tartják augusztus 6–7. között a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezésében Nagykárolyban. A magyar Agrárminisztérium támogatásával létrehozott rendezvényt az Augustfesttel párhuzamosan tartják, az eseményre a legjobb boraikkal érkeznek Nagykárolyba a Kárpát-medence meghatározó magyar pincészetei. Szombaton és vasárnap a Károlyi-kastély parkjában tartott eseményen jelen lesznek felvidéki, muravidéki, vajdasági, magyarországi, erdélyi, partiumi, valamint a Baranya háromszögben tevékenykedő borászatok is.
A szervezők a minőségi borok kóstolása mellett fontosnak tartják közösségformálást és hagyományteremtést, lehetőséget nyújtva a részt vevő borászoknak és látogatóknak a kapcsolatteremtésre, tapasztalatcserére is.
„A Kincses Pince rendezvény gyakorlatilag egy sorozat része, melynek előző eseményét Csíkszeredában rendezték meg Borszereda elnevezéssel. A szatmári régióban viszont még nem volt ilyen formában, ekkora jelentőségű és rangú boros tematikájú rendezvény, ennyi borvidék, ennyi különleges szőlőfajta nem képviseltette magát egyszerre egy helyen ezt megelőzően a Partiumban sem” – mondta Kovács Szabolcs, a rendezvény főszervezője, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője.
A rendezvény mindkét napján előadásokat hallhatnak az érdeklődők a helyi szőlőtermesztésről és borászatról, ezenkívül borkóstolót és -vásárt is tartanak. Avas-vidéki és partiumi borok mellett Erdélyből jelen lesznek még a lekencei, nagyenyedi, ménesi, Arad-hegyaljai, szilágysági borászok is, bemutatkozik többek között a dicsőszentmártoni Szent Márton borrend, vagy a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség Nyugati-Kárpátok alatt található szőlőhegyeinek nemes ízű, évszázados érseki borpincékben előállított miseborait is megkóstolhatják az érdeklődők.
itt lesz a Csentei Szőlőtermelők Egyesülete a szlovéniai Muravidéken termesztetett szőlőből készült boraival, de a Vajdaság gazdag és hosszú múltra visszatekintő borászati tradícióit is megismerhetik azok, akik megkóstolják a Szerémségi-, Szabadka-Horgosi-homokpuszta, a Telecskai-dombok, tiszamelléki, bánáti és bácskai borokat, melyek sajátos ízvilágát a szőlőhegyek fekvése, talajösszetétele és mikroklímája adja. Nem hiányozhatnak a partiumi rendezvényről a világhírű tokaji borok sem, arról a vidékről itt lesz többek között a Babits család nemzetközi versenyeken is díjazott boraival.
Az érdeklődők a Babits pincészet történetével is megismerkedhetnek, megtudhatják többek között, hogy a Babits család hagyományos módon kezdi a szüretet október második felében 30 hektárnyi szőlőültetvényén, amikor a szőlő már túlérett állapotba kerül, és a szőlő cukortartalma eléri a 22–24 fokot. Az egyes dűlők szőlőtermését külön kezelik a szürettől a palackozásig, és a préselést igen kíméletesen végzik. A tokaji borok jellegzetes karakterének kialakulásában meghatározó szerepe van a pincének, a pincefalakat borító nemes penésznek (cenospodium cellare) és a nagy tradíciókra visszavezethető tölgyfahordókban való érlelésnek. A riolittufába vájt, több száz éves pince hőmérséklete állandó, 10–12 Celsius-fok.
A városi kertészkedést népszerűsítő oktatási és szemléletformáló programot indított a szegedi Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület a temesvári Szórvány Alapítvánnyal együttműködve, uniós támogatással.
Hagyományteremtő szándékkal szervezi meg idén júniusban az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHH) és a Mikházi Csűrszínházi Egyesület a Galambos–Józsa Hagyományőrző és Ifjúsági Folklórfesztivált.
Feloszlik a Margaret Island, az elmúlt tíz év egyik legnépszerűbb magyar zenekara. A csapat közösségi oldalán jelentette be, hogy október 2-án a Budapest Parkban tartja búcsúkoncertjét.
A Maros megyei Sáromberkén 2020-ban gyűrűzött gólya költözött szerdán a Kolozs megyei Magyarfenes gólyafészkébe. A költözés azért számít rendkívülinek, mert Sáromberke és Magyarfenes az erdélyi gólyamegfigyelés emblematikus helyszínének számít.
Az idei Eurovíziós Dalfesztivál győztese azt követelte, hogy jövő évben zárják ki a versenyből Izraelt a gázai háború miatt.
Ínycsiklandozó vegán finomság Egyiptom – és úgy általában a közel-keleti országok – nemzeti étele, a csicseriborsóból készült falafel.
Nyolc év után visszatér Budapestre a Metallica. A világhírű amerikai metálcsapat jövőre folytatja M72 elnevezésű világkörüli turnéját, amelynek keretében 2026. június 11-én és 13-án is fellép a Puskás Arénában, ugyanakkor Bukarestben is koncertezik.
A Sorbonne Egyetem, valamint az Amerikai Matematikai Társaság (AMS) is gratulált Nicușor Dan államfőnek, aki Párizsban szerzett doktori fokozatot matematikából.
A januárban debütált Bennem él című dal után most egy újabb szerzeménnyel rukkolt elő a NÉKED zenekar, mely az Új vágy címet viseli.
A romániai lakosság csaknem fele nem mer munkahelyén a többséggel, vagy a főnökével ellentétes véleményének hangot adni – állapította meg az Open Minds Egyesület legújabb felmérése.
szóljon hozzá!