Fotó: Facebook/Visit Cluj
Világszintű eseménnyé nőtte ki magát a Nemzetközi Denevéréj elnevezésű rendezvénysorozat, amelynek kolozsvári kiadását szombaton tartották a helyi botanikus kertben.
2017. szeptember 17., 11:152017. szeptember 17., 11:15
2017. szeptember 17., 11:402017. szeptember 17., 11:40
Számos ismeretterjesztő és interaktív programmal várták az érdeklődőket a kolozsvári botanikus kertben szombaton tartott Nemzetközi Denevéréj rendezvényeire.
Bücs Szilárd Lehel, a főszervező Lilieci.ro denevérportál vezetője, a Natura Transilvaniei egyesület tagja a Krónika megkeresésére elmondta,
A látogatókat 14 órától tematikus fotókiállítással várta, a nap folyamán kétnyelvű (román és magyar) előadásokat tartottak az emlősállatokról, illetve számos, a denevérekkel kapcsolatos szórólapot osztottak.
Hozzátette, a japánkertben a résztvevők végigmehettek a Denevérek szárnyai elnevezésű audiovizuális tanösvényen, ahol számos információt tudhattak meg a fajról. Denevértornádó címmel levetítettek egy filmfelvételt, amelyen a barlangból való kirepülés látható, illetve mind a gyerekeknek, mind a felnőtteknek is szerveztek kérdezz-felelek programot, részletezte a főszervező.
Fotó: Facebook/Visit Cluj
Bücs Szilárd Lehel lapunknak arról is beszámolt, hogy sötétedéskor látni is denevéreket a növénykertben, mivel ez közkedvelt élőhelyük.
de lesz nálunk denevérdetektor, aminek a segítségével hallhatjuk őket” – fogalmazott a tematikus portál vezetője. A rendezvény napján a program résztvevői számára ingyenes volt a belépés a kolozsvári botanikus kertbe.
Romániában van az egyik legjelentősebb és legnagyobb európai denevérpopuláció, a nagy fajszámnak és a kolóniák méretének köszönhetően. Az országban még mindig léteznek természetes élőhelyek, tiszta vízű folyók, nagy kiterjedésű idős erdők, illetve védett barlangok – olvasható a Lilieci.ro denevérportálon.
Jelenleg Romániában 32 denevérfaj ismert. Összehasonlításképpen Nagy-Britanniában 17, Norvégiában pedig 10 denevérfaj fordul elő. Az országban egyáltalán nem nehéz olyan kolóniákat találni, melyek 500 vagy akár 1000 denevérből állnak. Ezen kolóniák barlangokban, hidak és épületek repedéseiben vagy üregeiben találhatók.
Európa legnagyobb kolóniái közül kettő nálunk található, egyedszámuk meghaladhatja a 100 ezer denevért. Az ország számos barlangjában több mint 20 denevérfajt azonosíthatunk. Az érintetlen és idős romániai erdőkben vadászik az óriás-koraidenevér, amely Európa legnagyobb denevérfaja.
Fotó: Facebook/Visit Cluj
A több mint 1500–2000 méter magasságban levő barlangokban talál otthont az északi denevér, melynek bundája tipikusan fekete és arany árnyalatú. A dél-romániai melegebb, szubmediterrán jellegű élőhelyek ideális környezetet teremtenek mind az 5 európai patkósdenevér-faj számára.
Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.
Új epizódokkal jelentkezett október végén a Lélekutakon című népszerű pszichológiai sorozat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta irányításával.
A Harry Potter-filmekkel világhírűvé vált viadukt felújításán dolgoznak Skóciában.
A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
A Szent Anna-tó vízhőmérséklete idén július 15-én kora délután fél méter mélységben elérte a 30,9 Celsius-fokot, mely érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan – adta hírül a Sapientia EMTE.
szóljon hozzá!