Visszatértünk a járvány előtti normalitáshoz, de néhány ágazat még mindig nem tért magához

Felszabadító sport. A pandémia után jelentősen nőtt a sporteseményekre látogatók száma •  Fotó: Páva Adorján

Felszabadító sport. A pandémia után jelentősen nőtt a sporteseményekre látogatók száma

Fotó: Páva Adorján

Több mint két évet kellett várni arra, hogy a romániai társadalom és gazdaság ugyanolyan intenzitással „pezsegjen”, mint a világjárvány előtt. Azonban a pandémia így is rányomja bélyegét a mai „normalitásra”: miközben egyes területek túlteljesítenek a 2020 februárját megelőző adatokhoz képest, más ágazatok még mindig nem tértek magukhoz – derül ki a Babeș–Bolyai Tudományegyetem kutatócsoportjának jelentéséből.

Bíró Blanka

2022. június 22., 08:402022. június 22., 08:40

A romániai társadalmi-gazdasági aktivitás intenzitása 2022 májusában érte el először a járvány előtti szintet, az új normalitás azonban különbözik a járvány előttitől – állapította meg a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának (KGTK) kutatócsoportja. Az adatokból az derül ki, hogy a sporteseményeken való részvétel és a közúti közlekedés mértéke jelentősen meghaladja a járvány előtti szintet, viszont az irodaházak kihasználtsági rátája, a tömegközlekedés, valamint a mozik látogatottsága továbbra is jóval a járvány előtti szint alatt található.

Szász Levente közgazdász, a gazdasági kutatólaboratórium vezetője lapunknak elmondta, az elmúlt időszak válságai: a világjárvány, illetve a háború számos radikális változást eredményeztek a társadalomban és a gazdaságban, ezekhez pedig az emberek szándékosan vagy akaratlanul, de gyorsan alkalmazkodtak.

Ezen jelentős változások miatt került be a közbeszédbe is az „új normalitás” fogalma.

A kérdés viszont az, hogy miként fog kinézni ez az új normalitás, a társadalmi-gazdasági élet a világban és Romániában. Érdemes megvizsgálni, milyen új szokások alakultak ki az elmúlt évek során, mi az, ami megmarad, és mi az, ami eltűnik, mert az emberek úgy döntenek, hogy visszatérnek a pandémia előtti viselkedési mintáikhoz. A kérdések ugyan még nyitottak, ám a szakemberek intenzíven keresik a válaszokat, hogy meghatározzák, milyen hatással lesznek az elmúlt több mint két esztendő történései a jövő gazdaságára – részletezte a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának (KGTK) dékánhelyettese.

Több téren kimagasló az aktivitás

A kutatócsoport a The Economist brit szaklap által közölt adatokat elemezte, mely szerint a romániai társadalmi-gazdasági tevékenység intenzitása első alkalommal 2022 májusában tért vissza a járvány előtti, vagyis a 2020 februárjában mért szintre. Az „új normalitás” azt jelenti, hogy néhány ágazat teljesen magához tért, sőt meg is haladta a pandémia előtt megszokott szintet. Ennek messze a sporteseményeken való részvétel a nyertese – ez ugyan egy szezonális tevékenység, de jelenleg 148,6 százalékon áll, összehasonlítva a világjárvány előtt mért utolsó adattal. Szintén meghaladja a járvány előtti szintet a közúti és a légúti közlekedés mértéke.

A városi közúti közlekedés már egy éve emelkedő trendet mutat, a legutolsó adatok szerint 105 százalékon teljesít.

A légi közlekedés is erőteljesen kapaszkodik felfele: a belföldi és a külföldi légi járatok száma a járvány kitörése óta első alkalommal közelíti meg a korábbi szintet, elérve a 97,9 százalékot. Meghaladta a pandémia előtti szintet az az időmennyiség is, amit az emberek a lakásukon kívül, a szabadban  töltenek: ez most 101,6 százalékon áll; ez a mutató már az elmúlt év eleje óta erőteljesen növekszik.

Szász Levente hangsúlyozta, mindez jó hír a szolgáltatóknak, azoknak, amelyek szabadidős tevékenységeket biztosítanak, vagy éppen a nyári kertek, teraszok működtetőinek, akik számíthatnak arra, hogy a piaci kereslet dinamikusan növekszik. Hasonló trend észlelhető a kiskereskedelemben is, bár ezt némileg befolyásolja a szezonális jellege, de ez az ágazat is közelíti 95,9 százalékkal a járvány előtti szintet.

Szomorú velejáró. Visszaszorult a tömegközlekedés, jelentősen nőtt a forgalom a pandémia előtti időszakhoz képest •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Szomorú velejáró. Visszaszorult a tömegközlekedés, jelentősen nőtt a forgalom a pandémia előtti időszakhoz képest

Fotó: Jakab Mónika

Nem minden tért magához

A kutatók ugyanakkor több területet beazonosítottak, melyek esetében nem mutatkoznak a helyreállás jelei, ezek mutatói nem tértek vissza a járvány kitörése előtti, vagyis a 2020 eleji szintre. A romániai nagyvárosokban a tömegközlekedés kihasználtsága jóval elmarad a 2020-as szinttől: jelenleg 78,5 százalékon áll, holott már nincsen semmilyen korlátozás erre vonatkozóan.

Az irodák kihasználtsága folyamatosan a járvány előtti szint alatt marad, a legutolsó adatok 84,9 százalékos átlagos telítettséget mutatnak.

Ez azt jelzi, hogy a munkahelyek már nem lesznek olyanok, mint két-három évvel ezelőtt – a munka rugalmassága, a távmunka, az otthoni munkavégzés az új normalitás részévé vált, mutatott rá Szász Levente. Sajátosan alakul a lakosság jelenléte a filmszínházakban: a mozik látogatottsága nem tud visszakapaszkodni a pandémia előtti szintre, az utolsó egy hónapban mindössze 33,1 százalékot ért el 2020 februárjához képest.

Következtetésképpen vannak területek, melyek sikeresen alkalmazkodtak az új helyzethez. Sajnos ezek között van a városi közúti forgalom zsúfoltsága is, miközben más területek egyértelműen teret veszítettek az elmúlt időszakban – értékelt Szász Levente.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 02., szombat

Észrevétlen fejlődés: a picik számára édesanyjuk, édesapjuk ölében kerekedik ki a világ

Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.

Észrevétlen fejlődés: a picik számára édesanyjuk, édesapjuk ölében kerekedik ki a világ
2024. november 02., szombat

Visszatért a Lélekutakon-videósorozat Bagdy Emőkével

Új epizódokkal jelentkezett október végén a Lélekutakon című népszerű pszichológiai sorozat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta irányításával.

Visszatért a Lélekutakon-videósorozat Bagdy Emőkével
2024. november 02., szombat

Felújítják a Harry Potter-filmekből ismert híres viaduktot (VIDEÓ)

A Harry Potter-filmekkel világhírűvé vált viadukt felújításán dolgoznak Skóciában.

Felújítják a Harry Potter-filmekből ismert híres viaduktot (VIDEÓ)
2024. november 01., péntek

Őrizetbe vették a tízéves gyorshajtó apját: közel 160-nal száguldott a gyerek

A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.

Őrizetbe vették a tízéves gyorshajtó apját: közel 160-nal száguldott a gyerek
2024. október 31., csütörtök

Mint a filmekben: bérgyilkossal akarta megbosszultatni fia halálát

Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.

Mint a filmekben: bérgyilkossal akarta megbosszultatni fia halálát
2024. október 31., csütörtök

Közönségszavazáson derült ki, melyik lett az év magyarnótája abszolút kedvencként (VIDEÓ)

A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.

Közönségszavazáson derült ki, melyik lett az év magyarnótája abszolút kedvencként (VIDEÓ)
2024. október 30., szerda

Szakértői jóslat 2025-re a mesterséges intelligenciáról

Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.

Szakértői jóslat 2025-re a mesterséges intelligenciáról
2024. október 30., szerda

Új világrekordot állított fel Thurzó Zoltán zongoraművész, övé a leggyorsabb billentyűjáték fél perc alatt

Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.

Új világrekordot állított fel Thurzó Zoltán zongoraművész, övé a leggyorsabb billentyűjáték fél perc alatt
2024. október 29., kedd

Világsztár magyar zenekar ikonikus lemeze jelent meg újrakiadásban

Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.

Világsztár magyar zenekar ikonikus lemeze jelent meg újrakiadásban
2024. október 29., kedd

Évszázadok óta nem tapasztalt értékeket mértek a Szent Anna-tó vizében

A Szent Anna-tó vízhőmérséklete idén július 15-én kora délután fél méter mélységben elérte a 30,9 Celsius-fokot, mely érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan – adta hírül a Sapientia EMTE.

Évszázadok óta nem tapasztalt értékeket mértek a Szent Anna-tó vizében