Felszabadító sport. A pandémia után jelentősen nőtt a sporteseményekre látogatók száma
Fotó: Páva Adorján
Több mint két évet kellett várni arra, hogy a romániai társadalom és gazdaság ugyanolyan intenzitással „pezsegjen”, mint a világjárvány előtt. Azonban a pandémia így is rányomja bélyegét a mai „normalitásra”: miközben egyes területek túlteljesítenek a 2020 februárját megelőző adatokhoz képest, más ágazatok még mindig nem tértek magukhoz – derül ki a Babeș–Bolyai Tudományegyetem kutatócsoportjának jelentéséből.
2022. június 22., 08:402022. június 22., 08:40
A romániai társadalmi-gazdasági aktivitás intenzitása 2022 májusában érte el először a járvány előtti szintet, az új normalitás azonban különbözik a járvány előttitől – állapította meg a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának (KGTK) kutatócsoportja. Az adatokból az derül ki, hogy a sporteseményeken való részvétel és a közúti közlekedés mértéke jelentősen meghaladja a járvány előtti szintet, viszont az irodaházak kihasználtsági rátája, a tömegközlekedés, valamint a mozik látogatottsága továbbra is jóval a járvány előtti szint alatt található.
Szász Levente közgazdász, a gazdasági kutatólaboratórium vezetője lapunknak elmondta, az elmúlt időszak válságai: a világjárvány, illetve a háború számos radikális változást eredményeztek a társadalomban és a gazdaságban, ezekhez pedig az emberek szándékosan vagy akaratlanul, de gyorsan alkalmazkodtak.
A kérdés viszont az, hogy miként fog kinézni ez az új normalitás, a társadalmi-gazdasági élet a világban és Romániában. Érdemes megvizsgálni, milyen új szokások alakultak ki az elmúlt évek során, mi az, ami megmarad, és mi az, ami eltűnik, mert az emberek úgy döntenek, hogy visszatérnek a pandémia előtti viselkedési mintáikhoz. A kérdések ugyan még nyitottak, ám a szakemberek intenzíven keresik a válaszokat, hogy meghatározzák, milyen hatással lesznek az elmúlt több mint két esztendő történései a jövő gazdaságára – részletezte a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának (KGTK) dékánhelyettese.
A kutatócsoport a The Economist brit szaklap által közölt adatokat elemezte, mely szerint a romániai társadalmi-gazdasági tevékenység intenzitása első alkalommal 2022 májusában tért vissza a járvány előtti, vagyis a 2020 februárjában mért szintre. Az „új normalitás” azt jelenti, hogy néhány ágazat teljesen magához tért, sőt meg is haladta a pandémia előtt megszokott szintet. Ennek messze a sporteseményeken való részvétel a nyertese – ez ugyan egy szezonális tevékenység, de jelenleg 148,6 százalékon áll, összehasonlítva a világjárvány előtt mért utolsó adattal. Szintén meghaladja a járvány előtti szintet a közúti és a légúti közlekedés mértéke.
A légi közlekedés is erőteljesen kapaszkodik felfele: a belföldi és a külföldi légi járatok száma a járvány kitörése óta első alkalommal közelíti meg a korábbi szintet, elérve a 97,9 százalékot. Meghaladta a pandémia előtti szintet az az időmennyiség is, amit az emberek a lakásukon kívül, a szabadban töltenek: ez most 101,6 százalékon áll; ez a mutató már az elmúlt év eleje óta erőteljesen növekszik.
Szász Levente hangsúlyozta, mindez jó hír a szolgáltatóknak, azoknak, amelyek szabadidős tevékenységeket biztosítanak, vagy éppen a nyári kertek, teraszok működtetőinek, akik számíthatnak arra, hogy a piaci kereslet dinamikusan növekszik. Hasonló trend észlelhető a kiskereskedelemben is, bár ezt némileg befolyásolja a szezonális jellege, de ez az ágazat is közelíti 95,9 százalékkal a járvány előtti szintet.
Szomorú velejáró. Visszaszorult a tömegközlekedés, jelentősen nőtt a forgalom a pandémia előtti időszakhoz képest
Fotó: Jakab Mónika
A kutatók ugyanakkor több területet beazonosítottak, melyek esetében nem mutatkoznak a helyreállás jelei, ezek mutatói nem tértek vissza a járvány kitörése előtti, vagyis a 2020 eleji szintre. A romániai nagyvárosokban a tömegközlekedés kihasználtsága jóval elmarad a 2020-as szinttől: jelenleg 78,5 százalékon áll, holott már nincsen semmilyen korlátozás erre vonatkozóan.
Ez azt jelzi, hogy a munkahelyek már nem lesznek olyanok, mint két-három évvel ezelőtt – a munka rugalmassága, a távmunka, az otthoni munkavégzés az új normalitás részévé vált, mutatott rá Szász Levente. Sajátosan alakul a lakosság jelenléte a filmszínházakban: a mozik látogatottsága nem tud visszakapaszkodni a pandémia előtti szintre, az utolsó egy hónapban mindössze 33,1 százalékot ért el 2020 februárjához képest.
Következtetésképpen vannak területek, melyek sikeresen alkalmazkodtak az új helyzethez. Sajnos ezek között van a városi közúti forgalom zsúfoltsága is, miközben más területek egyértelműen teret veszítettek az elmúlt időszakban – értékelt Szász Levente.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
szóljon hozzá!