A szászrégeni énekes a Csináljuk a fesztivált! elődöntőjében adta elő a Kell még egy szó című dalt
Fotó: Facebook/Szabó Előd
Szinte maximális ponttal, megosztott első helyen jutott tovább a Duna Televízióban sugárzott Csináljuk a fesztivált! döntőjébe a tavalyi dalgyőztes Titán zenekar frontembere, Szabó Előd. A szászrégeni énekes a zenés show-műsorban előadott zenemű mondanivalójáról, a tavalyi évben elnyert elismerésekről, az együttes idei turnéjáról beszélt a Krónikának.
2024. január 20., 15:012024. január 20., 15:01
2024. január 20., 17:302024. január 20., 17:30
– A Kossuth-díjas Demjén Ferenc előadásában vált óriási sikerré Koltay Gergely 1996-os ikonikus szerzeménye, a Kell még egy szó. Milyen érzés volt elénekelni ezt a nagy múltú és egyben nehéz dalt a Csináljuk a fesztivált! színpadán?
– Úgy érzem, olyan feladatot kaptam, amire titkon mindig is vágytam, ugyanis Demjén Ferenc azon művészek közé tartozik, akik meghatározták a pályakezdésemet úgy éneklésben, mint szövegírásban és dalszerzésben.
Úgy érzem a rengeteg visszajelzés alapján, hogy mindez nálam adott. Hatalmas megtiszteltetés volt ott lenni a Csináljuk a fesztivált! színpadán.
– A január 20-i adásban a harmadik, és egyben utolsó elődöntővel folytatódik a Duna Televízió korszakokon átívelő zenés show-műsora. Ezt követően mikor adja elő újra a versenydalt? Ugyanakkor tervez bármilyen változtatást eszközölni a produkción?
– Ugye három elődöntő után a várva várt döntő következik január 27-én este. Nagyon meg kell gondolnom, hogy ez a dal elvár-e bármilyen változtatást, kell-e valami újat behozni. Ez azért is nehéz, mert A Dal nemzeti dalversenyhez képest, ahol minden alkalommal más hangszerelésben csendült fel ugyanaz a szerzemény, itt ugyanabban a hangszerelésben hangzik el ugyanaz a dal. Viszont jobban belegondolva, olyan mély mondanivalója van ennek a zeneműnek, amit nem lehet eleget hangsúlyozni.
Summa summárum, azt hiszem, a szív és a dal elég, nem kell ezen változtatni!
" width="560" height="314" allowfullscreen="allowfullscreen">
– Közösségi oldalán úgy fogalmazott: „Sikerült eljutni a döntőig, most már bármi történjen, úgy érzem, teljesítettem a feladatot!”
– Igen! Abszolút bármi történik, emelt fővel térek haza! Teljesítettem a feladatot, és bízom benne, hogy az erdélyi közönségem is így gondolja. Nagyon nehéz feladata lesz a zsűrinek, hiszen 10 olyan dal lesz terítéken, amelyből nagyon nehéz válogatni, mind hatalmas slágerek, amelyekből nem is igazán lehetne toplistát készíteni, ugyanis mindegyik első helyezett volt anno. Úgyhogy semmilyen elvárásom nincs, történjen minden úgy, ahogyan annak lennie kell!
Szabó Előd: abszolút bármi történik, emelt fővel térek haza
Fotó: Szabó Előd
– Tavaly tavasszal Titán zenekara megnyerte a közmédia könnyűzenei dalversenyét az Éjféli járat című szerzeménnyel. Hogyan befolyásolta Az Év Dala 2023 cím, a Petőfi Zenei Díj Év dala 2023 elismerés, valamint a tízmillió forintos nyeremény az együttes zenei karrierjét?
– Visszatekintve az elmúlt 20 évre, bátran mondhatom, hogy a 2023-as volt a legjobb. 2003 májusában alakultunk, és azóta rengeteg kellemes és kellemetlen pillanatot éltünk meg a zenekarral. Sokszor gondolkodom el azon, hogyha most kezdenénk az egészet és ezeket az impulzusokat kapnánk, megtudnánk-e maradni 20 évet, és sokszor bizony arra jövök rá, hogy nem biztos… Viszont így, hogy már mögöttünk van 20 év siker, kudarc, öröm, csalódás, nagyon úgy néz ki, hogy ha Isten is akarja, megünnepeljük a 40. jubileumot is. A Dal győzelem, az Év Magyar Slágere, a Petőfi Zenei Díj ezek mind-mind az elmúlt 20 év gyümölcse.
Eufória költözött a zenekarba, és még nem hagyott el… Nem is engedjük. Öröm és hála!
Az Év Dala 2023, valamint a Petőfi Zenei Díj Év dala 2023 elismerést elnyerő Titán együttes
Fotó: Máthé Zoltán/MTI
– Szintén tavaly jelent meg a magyar zene nagyjai előtt tisztelgő A szavakon túl című stúdiólemez, amelyet a húszéves jubileumot ünnepelve mutattak be adventkor a nagyközönségnek. Idén az albummal készülnek turnézni, hol lesznek az állomások?
– Mindig arra törekszünk, hogy minél több helyen minél több embernek tudjunk örömet szerezni dalainkkal, és így természetesen az új lemez szerzeményeivel is. Alakulnak a helyszínek, folyamatos tárgyalások folynak, most még túl korai lenne konkrét turné helyszíneket megnevezni, de biztos, hogy Budapesttől Kézdivásárhelyig sok helyen megfordulunk idén a zenekarral, és visszük A szavakon túl dalait, üzenetét!
Nagyívű tervei vannak az első hellyel együtt járó tízmillió forintos pénzjutalommal az anyaországi dalválasztó show-t megnyerő erdélyi zenekarnak, a Titánnak.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!