A kenyai Rusinga-sziget lakosainak életét dokumentálja Roseti Bruno csíki fotós Matumaini elnevezésű képsorozata, amelyet kedden mutattak be a kincses városban.
2017. február 22., 23:252017. február 22., 23:25
2017. február 23., 13:392017. február 23., 13:39
Bemutatták a csíkszeredai Roseti Bruno (képünkön középen) Matumaini elnevezésű, Afrikában készített szociodokumentarista fotósorozatát kedden Kolozsváron. Az Életképek Afrikából előadás keretében levetítették Józsa Levente Will Fred című, a kenyai életet szemléltető dokumentumfilmjét is. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem film- és fotóművészet szakos diákjai a Van egy téglám Kenyában (I Have a Brick in Kenya) projekt keretében utaztak Rusinga szigetére, az ott töltött időszakot álló- és mozgóképeken örökítették meg.
„A Matumaini olyan fotósorozat, amelynek révén az érdeklődők betekintést nyerhetnek a luó törzs életébe, megismerhetik történetüket és a problémákat, amelyekkel nap mint nap szembesülnek. A véget nem érő gondok arra késztetik a helyieket, hogy a mának éljenek egy olyan világban, ahol az Isten neve: remény” – ismertette munkáját Roseti Bruno.
A csíki fotós a Krónikának elmondta, a szigeten töltött 19 nap alatt idegenvezetője segítségével felkereste a helyi családokat, majd megpróbálta elnyerni a bizalmukat, megismerni őket. Az évek során rájött arra, hogy az a legjobb szociofotó, amelynek létrehozásában a kép alanya is részt vesz, és ha megismerik egymást, még jobban sikerül az alkotás. A fekete-fehér és színes képekből álló sorozat elnevezésével kapcsolatban az alkotó elmondta, Afrikában az egyik legnagyobb probléma a szárazság, így amikor egyik délután elkezdett esni az eső, egy nő a mezőn félbehagyta a kapálást, az ég felé nézett, és mondatát a matumaini szóval kezdte. A fotós hazatérése után tudta meg, hogy a szó reményt jelent.
A képek főként gyerekeket, dolgozó embereket, szerelmespárokat ábrázolnak, de tájkép is található a gyűjteményben. A szomorúság és boldogság, szegénység és öröm egyaránt felfedezhető az alkotásokban. Roseti Bruno teljes fotósorozatát csütörtökön állítják ki a kolozsvári K+ közösségi térben, ahol az érdeklődők egy hónapon keresztül tekinthetik meg. A csíkszeredai fotós eddigi pályafutása alatt már számtalan nemzetközi kiállításon vett részt munkáival. Két fotóját a National Geographic internetes változata közölte, a Vogue Italia online magazinban is publikált.
A Van egy téglám Kenyában program 2010 óta működik. Alapítása a marosvásárhelyi származású Halmen Balázs nevéhez fűződik, aki visszatérve első Rusinga-szigeti útjáról, ismerőseivel együtt létrehozta a programot. Azóta évente egyszer erdélyi önkéntes csoportok látogatnak a szigetre. A legelső munkatábor lakói az iskolaépítésben segítettek, pénzbeli támogatást is vittek. Egy másik önkéntes táborban napelemeket szereltek fel a lakóházukra, és jótékonysági turizmusprogramot is szerveztek a tehetősebbeknek: a kenyai szafari jótékonysági beugrója 500 euró volt.
Halmen Balázs korábban a Krónikának elmondta, a Rusinga-szigeten körülbelül 30 ezren élnek, a lakosság 40 százaléka HIV-fertőzött. Sok az árva, a szegénység miatt óriási méreteket ölt a prostitúció, s ez elősegíti a vírus terjedését. „Ez ördögi kör, amely ugyan javulni látszik, de még mindig nagyok a gondok” – magyarázta. A szigeten az emberek mezőgazdasággal és halászattal foglalkoznak. A betegségek miatt csak az önkéntes munkát vállaló turisták látogatják a helyet, de Halmen szerint ez 20–30 év múlva változni fog, mert gyönyörű a sziget.
Erdély-szerte több városban lekapcsolják a világítást a március 22-én, szombat este fél 9 és fél 10 között. A korábbi évkehez hasonlóan idén is csatlakozik a Föld órája környezetvédelmi akcióhoz Marosvásárhely és Brassó is.
Több mint 170 ezren keresték fel az elmúlt két évben a kolozsvári Tűzoltótoronyot. A népszerű turisztikai látványosságot két éve, 2023 márciusában nyitották meg a látogatók előtt.
Amikor a japán gasztronómiára gondolunk, elsőként kétségtelenül a szusi jut mindenki eszébe. Ezúttal a felkelő nap országának nemzeti ételét készítjük el.
A következő héten debütál az EU-ban a Meta mesterséges intelligencia (AI/MI) chatbot szolgáltatása – jelentette be csütörtökön honlapján a Meta, a Facebook anyavállalata.
Erdélyi turnéra indulnak március 21–23. között a Stand-up Budapest fellépői, akik Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Székelyudvarhelyen nevettetik meg a közönséget.
Védőfaktor lehet a kiégés ellen, ha az ember azt érzi, van értelme annak, amit csinál – véli Szabó Krisztina Gabriella kolozsvári pszichoterapeuta, aki arról beszélt a Krónikának, mi válthat ki hosszan tartó elégedetlenséget, majd kiégést.
A tavaszi kertimunkálatok fontos része a gyümölcsfák metszése, hiszen az időzítés és az alkalmazott technikák meghatározhatják az évi termést. A különböző formák kialakításáról, a metszési időszakról Szabó Gergely-Loránd szakmérnök beszélt a Krónikának.
Az ember és természet kapcsolatáról vetítenek filmeket Kolozsváron a Művész moziban március 22–23. között. A másodízben megrendezendő Zöld Filmnapok vetítéssorozat célja, hogy párbeszédet indítson a globális környezetvédelmi témákról.
Születésnapi klubturnéja keretében két erdélyi városban, Vásárhelyen és Kolozsváron koncertezik a 30Y zenekar. A pécsi alternatív rockzenekar március 28-án Marosvásárhelyen, a Jazz&Blues Klubban, 29-én pedig Kolozsváron, a Flying Circusban lép színpadra.
A Bilea-tónál felépített jéghotelt egy hónappal hamarabb be kellett zárni idén a Fogarasi-havasokban is tapasztalható rendkívül magas hőmérsékleti értékek miatt.
szóljon hozzá!