Fotó: A szerző felvétele
2012. június 18., 08:482012. június 18., 08:48
A kiállítók külön hangsúlyt fektettek a távközlés helyi vonatkozásaira, például az egykori falusi és városi vezetékes rádiók bemutatásával a sepsiszentgyörgyi vezetékes rádió történetét, a kábeltelevízió, a rádióamatörizmus és más Kovászna megyei vonatkozású technikatörténeti eseményt idéztek meg. A kiállítással a helyi Puskás Tivadar Szakközépiskola tanulói és tanárai a zseniális névadó emlékének adóznak, bemutatva életútját, szerepét a tömegtájékoztatás, valamint a távközlés fejlődésében és elterjedésében.
Pénteken este a kiállításmegnyitóval egy időben bemutatták a Puskás Tivadarról szóló könyvet is, amelyet Rajnai Zoltán budapesti mérnök-ezredes, Csáky Ernő sepsiszentgyörgyi tanár-gyűjtő és Puskás Attila, a feltaláló Sepsiszentgyörgyön élő utóda állított össze. Péter Sándor tanár – aki Csáky Ernő gyűjtőmunkáját segítette – a megnyitón elmondta, Puskás Tivadar Edisonhoz hasonló méretű személyiség volt, ötleteivel, találmányaival az egyetemes tudományosságot vitte előre.
A kiállításon bemutatott gramofonok, patefonok többsége ma is működik, holott a legnagyobbra például úgy találtak rá, hogy egy lakodalomban a bort töltötték a tölcsérén keresztül – emlékezett vissza Péter Sándor. Rajnai Zoltán felidézte Puskás Tivadar életét, elmondta, a kora géniusza volt, 1879-ben ő mutatta be az első telefonbeszélgetést Pesten, részvényeseket keresett, hogy beindítsa az első telefonközpontot, amikor nem talált támogatókat, egyedül szerezte meg az engedélyt, 1880-ban saját lakásában telepítette a Bell cégtől vásárolt központot, s 25 előfizetővel beindította a telefonszolgáltatást.
A kiállításon több száz berendezést, készüléket tekinthetnek meg és próbálhatnak ki az érdeklődök, többek között meghallgathatják Puskás telefonhírmondóját, és megtekinthetik telefonközpontját is működés közben.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.