A Kossuth-díjas Csík Zenekar is fellép az augusztus elején szervezendő Méra világzenei csűrfesztiválon
Fotó: Kristó Róbert
Bejelentette első fellépőit, újdonságait a Méra világzenei csűrfesztivál, amelyet negyedik alkalommal szerveznek augusztus 1–4. között a Kolozs megyei településen.
2019. június 14., 18:432019. június 14., 18:43
2019. június 14., 18:452019. június 14., 18:45
Erdély világzenei csűrfesztiválja augusztus 1–4. között negyedik alkalommal változtatja a Kolozs megyei Mérát a „világ közepévé”. A rendezvény idén sem a nagy tömegeket célozza meg koncertkínálatával, hanem több kontinensről összeválogatott zenei egzotikumokkal csalogatja Kalotaszeg hagyományőrző falvába ínyenc közönségét – közölték szerkesztőségünkkel a szervezők. Mint kifejtették,
Ezért a helyek száma korlátozott: összesen napi 1000 jegyet értékesítenek a szervezők. Az eddigi jegyeladás alapján várhatóan az összes fesztiválbérlet elfogy már elővételben.
A szervezők kevesebb mint két hónappal a fesztivál előtt bejelentették az első fellépőket. A mérai Szarka-telek csűrjében koncertet ad a magyar világzene legnagyobbja, a Csík Zenekar, fellépnek az Aferim című, Ezüst Medve díjas román film zenéjének szerzői és előadói – a bukaresti Trei Parale az ottomán hódoltság alatti Havasalföld udvari zenéit rekonstruálják.
A joika az észak-amerikai indiánok kántáló énekéhez hasonló, sámánisztikus énekforma, amely nem valakiről vagy valamiről szól, hanem az énekes megidézi és előhívja az illető személyt, helyet, állatot. A legenda szerint a számikat az északi tündérek, a tündék tanították meg a joikára.
A csűrfesztiválon a Near East Collective kis-ázsiai dallamokat hoz az ottomán birodalom napjainkban török- és göröglakta területeiről. Ez a koncert egyben az első ázsiai kitekintője a mérai csűrfesztiválnak, és a török hódoltság óta talán az első alkalom, hogy Kalotaszegen ismét isztambuli hangulatot idéző élő zene szól.
A világhírű magyarországi Romano Drom, a „Cigányok Útja” ősi oláh cigány nyelven szólal meg modern felhangokkal. A zenekar bejárta a világot Kairótól New Yorkig, Dél-Koreától Londonig, Pekingtől Oszlóig. Turnéztak Közel-Keleten és Távol-Keleten, számos sikeres tengerentúli koncertsorozat van a hátuk mögött, s játszottak Európa szinte összes országában.
Tavaly óta a Fonó Budai Zeneház jóvoltából a falu központjában található református templom a visszafogott népzenei és világzenei produkciók helyszínévé vált. A két templomi koncert egyikét Kubinyi Júlia és Szokolay Dongó Balázs szolgáltatja. Miután a fesztivál főszervezői, a Kalotaszeg Legénytársulat tagjai „Páva-győztesek” lettek 2017-ben, nem meglepő, hogy
Szintén a jó hangulatért felelnek a hazai fellépők, a kalotaszegi zenészek, akik egyben a fesztivál legfontosabb előadói is. Ők képviselik azt a gazdag kalotaszegi népzenei hagyományt, ami miatt Mérában, Kalotaszegen jöhetett létre Erdély első világzenei csűrfesztiválja. A kalotaszegi csárdás, legényes, szapora és a lassú tempójú hajnalik, illetve román forgatósok ismét az esti táncházak nélkülözhetetlen részeivé válnak.
A fesztivál szervezői ugyanakkor emlékeztetik a közönséget a csűr melletti fantasztikus interkontinentális, fúziós jam sessionökre, ahol idén is egymásba kapaszkodnak a balkáni ritmusok és a dél-amerikai dallamok. A rendezvény idén is csűrfiával és játszóházzal várja a családosokat, tematikus filmekkel és beszélgetésekkel az örök kíváncsiakat, gasztroudvarral az ínyenceket és függőágyakkal a megfáradtakat.
Szombaton pedig a táncházasok által kultikusnak tekintett 1969-es türei gyűjtésnek állít emléket a TÜRE 50 jubileumi kalotaszegi legényesverseny.
Az éjszakába nyúló zene és tánc után Mérában is meg lehet pihenni.
A helyi lakosok házaiban puha ágyak, udvaraikon sátorhelyek és szénapadlások várják a megfáradt fesztiválozókat. A foglalásokat itt regisztrálják: camping@meraworldmusic.com.
A négynapos bérletek kedvezményes áron, 129 lejért megvásárolhatók a rendezvény honlapján. A 14 évnél fiatalabbak ingyen vehetnek részt a fesztiválon egy 10 lej értékű utalvány megváltásával, amelyet a fesztivál területén szabadon lefogyaszthatnak.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!