„Ismerem és felvállalom a hibáimat, de még ha 2008 után több időm is lett volna arra, hogy a klubbal foglalkozzak, a végeredmény akkor is ugyanez lenne” – fogalmazta meg Pászkány Árpád, az elmúlt évek legsúlyosabb anyagi bizonytalanságával küszködő Kolozsvári CFR élvonalbeli labdarúgóklubjának kiábrándult finanszírozója a csapatáról készült könyvek társszerzőjének, Kántor Zoltánnak, aki a teljes „vallomást” nyilvánosságra hozta szerdán a Știridesport.ro internetes sportújság közvetítésével.
2015. január 07., 18:532015. január 07., 18:53
A három napja jegyzett beszélgetésből kiderül, hogy az első gyengébb eredmények hatására – a klubhoz közelállók által – 2012-ben szárnyra keltett spekulációk csak még inkább megerősítették a tulajdonos azon meggyőződését, hogy már 2008-ban ki kellett volna szállnia a labdarúgóvilágból, legnagyobb hibájának pedig a stadionépítést tartja.
„Azt mondták, hogy a kluból a TV-csatornákhoz viszem át a pénzt, holott erre konkrét adatok cáfolnak rá. Amúgy a televízió jobb ötlet volt, mint befektetni a futballklubba. A tévét el tudtam adni, a klubot viszont még ingyen sem veszik majd át” – idézte fel. Romániában nem életképes befektetés a labdarúgás – véli Pászkány, aki szerint előbb-utóbb mindegyik magánklub pénz nélkül marad.
„Egy labdarúgóklub veszteséges befektetés. Az egyedüli kérdés, hogy mekkora ez a veszteség. A romániai futballból csak akkor lehet profitot kihozni, ha majdnem minden szezonban bejutsz a Bajnokok Ligája főtáblájára. Senki sem tud a végtelenségig pénzt pumpálni egy olyan tevékenységbe, amely nem hozza azt vissza” – mutatott rá Pászkány.
Az üzletember szerint előbb-utóbb akkor is elfogyott volna a pénz a CFR-nél, ha 2012-ben áttértek volna a Dinamo által alkalmazott stratégiára. Először rossz viccnek hitte a 11 millió eurós adóhátralékról szóló sajtóhíreket, csakhogy három nap múlva megkapta a fizetési felszólítást.
„Egy normális államban ilyesmi nem történhetne meg” – vallja Pászkány az egyik napról a másikra, visszamenőleg újraszámolt állami követelésről, emlékeztetve arra, hogy a Liga 1-es versenyengedély megszerzéséhez minden évben igazolniuk kellett, hogy nincs tartozásuk. A pénzügyi hatóság illetékese állítólag nem is vette figyelembe a sporttörvényt az újraszámláláskor. „Várhatóan a klub megnyeri majd a pert. A probléma viszont, hogy addig a számlák zárolva vannak” – mutatott rá.
Bevallása szerint a szabályok öntörvényes interpretációja és a sajtóban napvilágot látott hírek bátortalanították el a potenciális befektetőket a CFR megvásárlásától. Addig három komoly ajánlata is volt: az egyik az olasz Barit megvásároló társulástól, a másik pedig egy dél-amerikai ügyvédi irodától, amely több futballista európai átigazolását intézte, a harmadik pedig egy egyesült arab emirátusokbeli futballklub-tulajdonos. „Sajnos ez már mind a múlté” – közölte Pászkány.
Elismerte, hogy számtalan balul elsült leigazolás is megterhelte a CFR költségvetését. Amikor portugál ügynökökre hagyatkoztak, átverték őket. „Így került hozzánk Frangipane, Amoreirinha egymillió euróért és sokan mások.
Következett a megaveszteséggel járó Fabbiani, Hirschfeld, Dorsin, Sandberg, Yssouf Kone, Ogbonna. Egytől egyig ingyen távoztak, miközben szerződtetésük 15-17 millió eurónkba került. A hidegzuhanyt Mandorlini jelentette, szakmai stábjával nagyon nagy kiadást okozott” – sorolta a befektető, aki szerint kizárólag Răzvan Zamfir érkezésével normalizálódott a helyzet, mi több, már a nyereség felé kacsintgattak az átigazolások terén.
Rámutatott, hogy Gadola István és az Energobit vállalat sokat segített az elmúlt években, a folytatás azonban bizonytalan. Valószínűnek tartja, hogy az elkövetkező 5-7 évben a CFR nem fog Európában pályára lépni, mi több, akár még a hazai élvonalból is kieshet. „Meghalni viszont nem fog” – szögezte le.
Problémának tartja ugyanakkor, hogy az erdélyi szurkolókban nincs kellő szolidaritás, de az is igazságtalan szerinte, hogy a Liga 1 mezőnyének kétharmadát közpénzekből tartják életben, miközben a magánbefektetőket hátrányos megkülönböztetés éri.
„A CFR által nyert összes trófea a romániai labdarúgás elmúlt 25 éve legnagyobb befektetésének eredménye. Nyilván voltak anyagi veszteségek, de nem bánom. Jó volt, szép volt, megható volt” – közölte Pászkány Árpád, aki nem vár elismerést befektetéséért – a CFR által szerzett örömök miatt „megérte az áldozat”.
Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke szerint Magyarországnak 2036-ban lehet a legnagyobb esélye a nyári játékok megrendezésére, azt követően viszont már nagyobb lesz az európai konkurencia.
Közlekedési balesetben elhunyt a portugál válogatott Diogo Jota, a Szoboszlai Dominikot, Kerkez Milost és Pécsi Ármint foglalkoztató Liverpool labdarúgócsapatának játékosa.
Az UEFA 55 000 eurós bírságot rótt ki a Román Labdarúgó-szövetségre (FRF) a 2024. november 14-én Bukarestben a Nemzetek Ligájában lejátszott Románia–Ciprus mérkőzésen a szurkolók által okozott botr
Elhunyt 81 éves korában Szatmári Lajos, a román labdarúgó-válogatott korábbi tagja – közölte hétfőn a román szakszövetség (FRF) a hivatalos honlapján.
A 23 éves Kishane Thompson berobbant a világ élvonalába: 100 méteres síkfutásban 9,75 másodperces egyéni csúccsal nyerte meg a döntőt a jamaicai országos atlétikai bajnokságon.
Tematikus mesekeret köré épülő, fejlesztő falmászóprogram indul ősszel a kincses városban a Hópárduc Alapítvány és a kolozsvári Telemark Sportegyesület együttműködése révén. Décsei Levente, a sportegyesület vezetője a Hópárduc-foglalkozásokról beszélt.
Az angol bajnok FC Liverpoolban folytatja pályafutását Kerkez Milos.
A román élvonalba feljutott FK Csíkszereda labdarúgócsapata közösségi oldalán jelentette be, hogy leigazolta Szabó Bálintot. A 24 éves támadó Székesfehérvárról érkezve csatlakozott a székelyföldi csapathoz az ausztriai edzőtáborban.
A sörárusítást és -fogyasztást is lehetővé tenné a romániai stadionokban az a törvénymódosító tervezet, mely a futballszurkolókra vonatkozó szabályokon változtatna.
Címét megvédve aranyérmet nyert a magyar férfi kardválogatott kedden a genovai vívó Európa-bajnokságon.
szóljon hozzá!