Fotó: Fifa.com
A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) elnöke, Răzvan Burleanu szerint a Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) át szeretné venni a játékvezetés feletti ellenőrzést, hogy azt egyes klubok javára fordítsa, ezért amíg nem ismerik el a bírói testület hatáskörét, nem biztosítják a játékvezetők képzésének finanszírozását a VAR bevezetéséhez. Az LPF bizonyítékokat követel és a szövetség kiadásait firtatta.
2021. március 01., 17:362021. március 01., 17:36
Folytatódik a videóbíró-rendszer körüli csörte a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) és a Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) között. Előbbi szervezet elnöke,
„Az FRF évente mindössze 100 ezer eurót kap az Európai Labdarúgó-szövetségtől a hazai játékvezetésre, miközben a bírók képzése éves szinten meghaladja a 350 ezer eurót, tavaly óta pedig a teszteléseket is fizetni kell. A pénz nem hull az égből, az UEFA nem kínál olyan támogatást, amit mi elutasítanánk” – nyilatkozta a futballszövetség első embere, reagálva a LPF főtitkárának, Iustin Ștefannak azon vádjaira, mely szerint
Elmondása alapján az FRF indokolatlanul magas összeget állapított meg, szemben azzal, amit tavaly előjeleztek és a szövetség gátolja a technológia régóta ígért bevezetését a hazai élvonalbeli bajnokságba. Ezzel kapcsolatban Burleanu megjegyezte: vállalták a játékvezetők felkészítését, amelyre tavaly már több tízezer eurót költöttek, ugyanakkor elmondása szerint a LPF semmivel sem járul hozzá a VAR-befezetéséhez, hiszen a Liga 1 közvetítési jogait birtokló cég magára vállalta a technológia biztosítását.
„A tárgyalások félbeszakadtak, mert bár a bírók képzésének mintegy félmillió eurós kiadása fedezve van, a lepcses szájúak a LPF-től úgy akárják kisajátítani a projektet, illetve a VAR bevezetését, hogy arra egy lejt sem költenek. Másképp fogalmazva, az LPF az FRF pénzén akarja irányítani a romániai játékvezetést. Azt is gyanítom, hogy szeretnék ellenőrzésük alá vonni, hogy egyes klubok javára használják” – mondta sajtótájékoztatóján Burleanu.
Burleanu hozzátette: hajlandó átadni a VAR bevezetésének irányítását az LPF-nek, de akkor leállítja a játékvezetők annak használatára irányuló képzésének finanszírozását. „Ha nem fogadják el és nem ismerik el az országos játékvezetői testület hatáskörét a VAR fellett, akkor az FRF semmit sem fog a bevezetésére költeni. Tárgyaltam a klubok képviselőivel és a bírói testülettel, és kijelenhetem, hogy a szövetség kész kifizetni a technológia bevezetésének költségeit a Román Kupa számára.
– nyilatkozta Burleanu, hozzátéve, hogy ezáltal azt szeretnék elérni, hogy vagy csökkentsék a fizetéseket, vagy beszéd helyet dolgozzanak többet azon, hogy növeljék saját bevételeiket. Úgy fogalmazott, hogy ha az LPF-nek szüksége van az FRF támogatására a projekthez, akkor arról korrekt elvek mentén kell tárgyalniuk. Meglátása szerint gyanúra ad okot a LPF pénzügyi tevékenységének átláthatatlansága, de az is, hogy nem nyilvános a liga alapszabályzata.
„Az LPF vezetői érdek-összeférhetetlenségben vannak, mert szerződésben állnak Liga 1-es klubokkal is. Problémát jelent a doppingellenes harc is, a LPF-nek pénzügyileg fel kellene vállalnia ezt is. Tehát, ha az LPF azt akarja, hogy az FRF támogassa, akkor eleget tesz a kéréseinknek, máskülönben a VAR bevezetése kizárólag a Román Kupában lesz bevezetve” – szögezte le Burleanu.
Továbbra sincs megállapodás a hazai labdarúgóliga és a futballszövetség között a videóbíró-rendszer (VAR) régóta tervezett bevezetéséről. A liga szerint az FRF az ötszörösére növelte a játékvezetők képzésének költségét.
Justin Ștefan nem hagyta szó nélkül Burleanu vádjait, és Facebook-oldalán kérte az FRF-elnököt, hogy azokat bizonyítékokkal támassza alá. „És ha már átláthatóságról beszél, akkor várjuk, hogy
– írta Ștefan, aki néhány kérdést is intézett az FRF első emberéhez, azzal kapcsolatban, hogy mennyit költ évente az FRF fizetésekre, mekkora összegre rúgnak Burleanu kiszállási költségei 2014-től mostanáig, vagy hogy mennyit költöttek a kudarcba fulladt kiválósági központokra. „Burleanu vádjai nevetségesek. Mintha hét év elnöki tevékenységgel a háta mögött nem tudná, hogy az FRF égisze alatt működő bírótestület delegálja a bírókat és a megfigyelőket a mérkőzéseket, a bizottságok tagjait pedig az FRF ügyvezetőtanácsa nevezi ki. Kérdem én, nem éppen ők az elsők, akik ellenőrzés alá vonhatják?” – mondta az LPF illetékese.
Közölte azt is, hogy az idei szezonban a Liga 1-es klubok több mint 1,2 millió lejt költenek összesen a játékvezetésre, tavaly csak 268 mérkőzést játszottak le, ezért 1,02 millió euróba került a bíráskodás.
Épp ő kellene legyen az első, aki annak javítását kellene szorgalmazza a VAR bevezetésével, hiszen a játékvezetők az ő hatáskörébe tartoznak” – tette hozzá, utalva arra, hogy az elmúlt évek során rengeteg bírálat érte a játékvezetők munkáját, ezért is sürgetik a klubok a videóbíró-rendszer bevezetését.
Az LPF főtitkára emlékeztetett rá, hogy a megállapodásuk értelmében az LPF-nek kell biztosítania a technológiát – aminek már eleget is tett, hiszen van két VAR-autó, amit használhatnának –, az FRF-nek pedig a játékvezetők szakképesítését. Ez utóbbit a szabályzatok és a törvény értelmében az LPF nem vállalhatja magára.
Haladékot kapnak a futballklubok
A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) vezetőtanácsa a koronavírus-járvány okozta pénzügyi válság miatt változtatott licencszabályzatán, és haladékot ad a kluboknak arra, hogy adósságaikat törlesszék a hazai élvonalbeli és a másodosztályos bajnokságban való szerepléshez. A döntés érelmében azok a klubok, amelyek bizonyítani tudják, hogy 2020-ban legalább tizenöt százalékkal kevesebb volt a bevételük, mint egy évvel korábban, június 30-ig kapnak haladékot tavalyi tartozásaik kifizetésére. Ezt az enyhítést, csak idén alkalmazzák majd.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.
Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.
Kialakult az elődöntő mezőnye, miután szerdán az Internazionale és az Arsenal jutott négy közé a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntős párharcából.
Április 18-án, pénteken ünnepli megalapításának 80. évfordulóját Arad első számú labdarúgócsapata. Az UTA a Sepsi OSK-val játszik bajnoki mérkőzést az évfordulón, de azt megelőzően egész héten különböző programokra várják a szurkolókat.
szóljon hozzá!