EGoli, vagyis az arany helye – így is ismerik a kontinens gazdasági fellegvárát. Története az 1800-as évek végén kirobbant aranylázzal kezdődött, és a pénz utáni hajsza meghatározta sorsát.
2010. június 11., 10:092010. június 11., 10:09
Afrika egyetlen, hivatalosan is elismert metropolisában 3,9 millióan laknak, de az elővárosokkal együtt a lakosság száma meghaladja a 10 milliót. Guateng tartomány fővárosa 1753 méterrel a tengerszint felett, az ország északkeleti részében fekszik. Az óceáni éghajlatnak köszönhetően a június–július időszakban beköszöntő tél enyhe lefolyású, de így is előfordulhat az a paradoxon, hogy a futball-vb-k történetének leghidegebb mérkőzéseit éppen Afrikában rendezik. Ebben az időszakban ugyanis napközben 16 Celsius-fok körül alakul a hőmérséklet, éjszakára azonban 4 fokra is lehűlhet a levegő, ráadásul ritkán, de havazás is előfordulhat – legutoljára 2007 júniusában volt erre példa.
A település már a 13. századtól lakott volt, és a régészeti leletek arra utalnak, hogy a vidék ásványi kincseit már a fehér ember megjelenése előtt is próbálták kitermelni. A britek által a déli kolóniákból kiszorított búr telepesek a 19. század elején érkeztek meg erre a területre, amelyet a Matebele-királyságtól foglaltak el. Az itteniek néhány évtizeddel később a britektől független Transvaalhoz csatlakoztak, majd amikor 1886-ban felfedezték a közelben lévő Witwatersrand aranylelőhelyet, beindult az aranyláz. Johannesburg ekkor csak egy poros kisváros volt 55 kilométerre Transvaal Köztársaság fővárosától, Pretoriától, ám hamarosan még Amerikából és Európából is rengeteg ember érkezett ide a meggazdagodás reményében. Ma is itt található a nemzeti bank, a bányavállalatok központjai és az arany-, illetve platinamágnások főhadiszállásai.
A britek a második búr háború során 1900-ban foglalták el a várost, amely 1910-ben a Dél-afrikai Unió része lett. A feketék számára létrehozott Soweto nevű elővárosban található Nelson Mandela első lakhelye, és ebben a negyedben történt az apartheid rendszer egyik legvéresebb eseménye: 1976. június 16-án a rendőrség belelőtt az afrikans nyelv kötelező iskolai oktatása ellen tüntető, főleg gyerekekből álló tömegbe. Az 566 halálos áldozatot követelő akció után az egész országra kiterjedő tiltakozó mozgalom indult meg, amely végül is a rendszer bukásához vezetett. A szegregációs törvények megszűnését követően, a kilencvenes évek elején megindult a város lakosságának ma 73 százalékát kitevő feketék beáramlása az addig számukra tiltott övezetnek számító belvárosba. A megnövekedett bűnözés miatt Johannesburg ma a világ egyik legveszélyesebb városa, miközben a két stadion összesen 15 mérkőzésnek ad otthont.
A korábban FNB-stadionként is ismert Soccer City-stadion Johannesburg egykori feketenegyedéhez, Sowetóhoz közel található, és 94 700 férőhelyével Afrika legnagyobb stadionjának számít. A világbajnokság központi létesítménye a nyitómérkőzés és a finálé mellett négy csoportmérkőzésnek, egy nyolcaddöntőnek és egy negyeddöntőnek is otthont ad. A stadion politikailag is kultikus helynek számít, hiszen 1990-ben itt tartotta szabadulása utáni első beszédét Nelson Mandela, majd 1993-ban itt rendezték a szélsőjobb által meggyilkolt Chris Hani emberjogi harcos temetését. A Soccer City (Futballváros) joggal nevezhető a dél-afrikai labdarúgás bölcsőjének, hiszen az 1980-as évek közepén klubvezetők társultak, hogy felépítsék az ország első futballstadionját, amely akkor 80 ezer férőhelyes volt. A kezdeményezés 1996-ban érett be, amikor az Afrika Kupa döntőjében a hazai csapat itt győzte le 2-0-ra Tunéziát. A vb-re 190 millió dolláros beruházással újították fel a létesítményt, amely révén a modern stadion külső része egy afrikai fazékhoz hasonlítható.
A város kisebbik és régebbi arénája, a Coca-Cola (Ellis) Park-stadion Johannesburg központjában található, és 1928-ban rögbiarénának épült. Nevét a területen a stadionépítést engedélyező J. D. Ellis városi tanácsosról kapta, de a vb főszponzora miatt Coca-Cola Parkként is ismert. 1979-ben lerombolták, majd 1982-re teljesen újjáépítették. Ebben az arénában született meg Dél-Afrika eddigi legnagyobb sportsikere: a nemzetközi bojkott feloldása után, 1995-ben rendezett Rögbi Világkupa döntőjében itt győzték le Új-Zélandot.
Az ország legnagyobb sporttragédiája is az Ellis Parkban játszódott le: helyszíni jelentések szerint 2001. április 11-én mintegy 120 ezer szurkoló zsúfolódott be az akkor 57 ezres stadionba, további 30 ezer pedig kint rekedve próbálta követni az Orlando Pirates és a Kaizer Chiefs rangadóját. A Pirates egyenlítő gólját követően azonban a kinti tömeg is be akart törni az arénába, a tömeghisztériában pedig 43 embert tapostak halálra. A vb-re jelentősen felújították, jelenleg 62 567 férőhelyes. A stadion már a 2009-es Konföderációs Kupán készen állt, és itt rendezték a 3-2-es dél-amerikai sikert hozott Brazília–
Egyesült Államok döntőt is. A 2010-es vb-n öt csoportmérkőzést, illetve egy-egy nyolcaddöntős és negyeddöntős találkozónak ad otthont.
Mpumalanga tartomány mintegy 221 ezer lakosú fővárosát tavaly októberben keresztelték át hivatalosan Nelspruitról Mbombelának, de a dél-afrikai köznyelv egyelőre még mindig a régi búr nevén ismeri. Míg Mbombela szvázi nyelven azt jelenti, „sok ember kis helyen”, az első nevét az alapítókról kapta a város. Nelspruit tulajdonképpen egy vasútállomásból nőtte ki magát, amelyet a búr telepes Nel család farmján létesítettek, akik a téli hónapok alatt a várost ma átszelő Krokodil folyó partján legeltették a marháikat. A brit–búr háborúk alatt Nelspruit rövid ideig a holland telepesek független állama, a Dél-afrikai Köztársaság kormányának székhelyeként is szolgált. A köztársaság elnöke Paul Kruger volt, akiről a legnagyobb dél-afrikai természetvédelmi területet, a közel 19 négyzetkilométeres Kruger Nemzeti Parkot is elnevezték.
A Dél-Afrika északkeleti részén fekvő Nelspruit az ország fő gyümölcstermesztő központja. A termékeny talajok és a szubtrópusi éghajlat tökéletes feltételeket nyújt a citrusfélék és a trópusi gyümölcsök, főleg a mangó, a banán, az avokádó és a macadamia dió termesztéséhez. Klímájának köszönhetően a vb helyszínek közül Durban mellett Nelspruitban a legmagasabb a téli átlaghőmérséklet: június és július folyamán átlagosan 6–23 fokot mérnek itt.
A Mbombela-stadion egyike a futball-vb-re épített öt új stadionnak. Játékterét Desso GrassMaster technológiával kezelt fűvel látták el. Az Arsenal, a Liverpool, a Tottenham, a Manchester City, illetve néhány amerikaifutball-csapat által is használt megoldás lényege, hogy a természetes fűfelszínbe mesterséges gyeprostot ültetnek be. A természetes fű gyökerei összefonódnak a mesterséges szálakkal, ez pedig az időjárási körülményektől függetlenül ideális játékteret biztosít. A 140 millió dolláros beruházással elkészült, 43 589 férőhelyes létesítmény a vb legkompaktabb stadionja, amelynek teteje a székek 94 százalékát fedi le. A zebracsíkokat mintázó ülésfestés mellett a tetőszerkezetet tartó, zsiráfnyakakra emlékeztető 18 oszlop is a közeli Kruger-parkra utal. A futball-vb idején négy csoportmeccset rendeznek itt.
Limpopo tartomány mintegy félmillió lakosú fővárosa a labdarúgó-világbajnokság legészakibb helyszíne. A korábbi Pietersburg 2005 februárjában kapott új hivatalos elnevezést, amelynek jelentése: a biztonság helye. Eredeti nevét az ide vándorló búr telepesek egyik vezéréről, Petrus Jacobus Joubertről kapta, amikor azok 1886-ban megalapították a települést. A város fontos szerepet töltött be a britek és a búrok háborúskodása idején, az angolok itt is koncentrációs tábort létesítettek, ahol mintegy 4000 búr asszonyt és gyermeket tartottak fogva, hogy ezzel is sakkban tartsák az ellenfél fegyvereseit. Bár Polokwane a Baktérítőn fekszik, a helyi klímát mérsékli, hogy a település 1230 méteres tengerszint feletti magasságban található: a június–júliusi tél folyamán napközben 20, éjszaka 4-5 Celsius-fok körül alakul a hőmérséklet. A közelben számos jelentős vadvédelmi rezervátum és természetvédelmi terület található.
A város jogvédő szülöttjéről, az Afrikai Nemzeti Kongresszus Ifjúsági Ligájának egykori vezetőjéről elnevezett Peter Mokaba-stadiont kifejezetten a világbajnokságra építették, és idén készült el. A 150 millió dolláros beruházással felhúzott aréna 45 264 férőhelyes, és a vb idején négy csoportmérkőzésnek ad majd otthont. A környék egyik jelképének számító baobabfát mintázó design mellett egy másik jellegzetesség, hogy a Peter Mokaba-stadion egyike annak a két vb-arénának, ahol a játékfelület kialakításánál a Desso GrassMaster- technológiát használták.
Az ország déli részén, az Algoa-öbölben fekvő, 1,25 millió lakosú kikötőváros leginkább strandjairól, a szomszédos Ado Nemzeti Park elefántjairól és szecessziós épületeiről híres. Az első európaiak, akik erre jártak, portugál felfedezők voltak – Bartomoleu Diaz 1488-ban, illetve Vasco da Gama 1497-ben –, de Fokvároshoz hasonlóan itt is a hollandok vetették meg a lábukat a 17. század közepén. A terület a fokföldi kolónia részét képezte, majd 1799-ben, a brit terjeszkedést követően, erődítmény épült itt – a napóleoni francia flotta esetleges támadása ellen létrehozott Fort Frederick ma is áll. Az erődítményből vigyázták a területet, amelyre 1820-ban mintegy 4000 brit telepes érkezett, mivel a kormány így akarta megerősíteni a kolónia és kosza törzs közti határt. A kikötővárost ebben az időben alapította Sir Rufane Shaw Donkin, a fokföldi kolónia akkori kormányzója, aki Indiában elhunyt feleségéről nevezte el a települést.
A Port Elizabethből a belső területekre tartó vasúthálózat kiépítése számos bevándorlót vonzott ide, majd a második búr háború idején (1899–1902) számos menekült érkezett a harci cselekményektől távol eső városba. A britek Port Elizabethben építették ki azon koncentrációs táborok egyikét, amelyekben összesen mintegy 26 ezer búr asszony és gyerek esett a betegségek vagy az éheztetés áldozatául. A megkülönböztetés később, az apartheid rendszerben már a feketék rovására történt, és Port Elizabethet sem kerülték el a politikai gyilkosságok.
A kifejezetten a labdarúgó-világbajnokságra épített Nelson Mandela Bay-stadion nagy űrt tölt be a régió sportéletében, hiszen ez Kelet-Fokföld tartomány első nemzetközi színvonalú stadionja. A 270 millió dolláros beruházással létesített, 46 082 férőhelyes arénában öt csoportmérkőzés, egy nyolcaddöntő és egy negyeddöntő mellett július 10-én itt rendezik majd a bronzmérkőzést is. A 40 méter magas épület látványos tetőszerkezete egy virágra emlékeztet, a város lakossága ezért adta a stadionnak a Napraforgó becenevet. Az egyedi tetőszerkezet mellett egy másik jellegzetesség, hogy a székek különböző színűek: a világos narancssárgától a mélyvörösig tartó árnyalatok találomra váltják egymást, ami kevesebb néző esetén is a telt ház képzetét kelti.
Dél-Afrika adminisztratív fővárosát a lila, illatos virágú jacarandafák tavaszi virágzása miatt Jacaranda-városként is emlegetik. A 2,4 millió lakosú város 12 másik településsel együtt 2000 decembere óta a Tshwane metropolis-municípium része. Az ország északkeleti részén, Johannesburgtól 50 km-re, 1214 méteres tengerszint feletti magasságban fekvő Pretoria a trópusi szavannák és a Highveld néven ismert felföld közötti átmeneti zónában terül el. Télen (június–júliusban) napközben 20, éjszaka pedig 5 fok az átlaghőmérséklet, így a futball-vb esti mérkőzéseit itt is már meglehetősen hűvös időben játsszák majd.
A 17. század elejétől a ndebele népcsoport által lakott folyóvölgyben Marthinus Pretorius, az észak felé vándorló búr telepesek egyik vezére alapított várost 1855-ben, amelyet apjáról, a búrok által nemzeti hősként tisztelt Andries Pretoriusról nevezett el. Az általa vezetett 470 telepes 1838 decemberében sikeresen verte vissza mintegy 10 ezer zulu harcos támadását a véres folyó csatájaként ismert ütközetben. Pretoria 1860 május elsején hivatalosan is a búrok által létrehozott Dél-afrikai Köztársaság fővárosa lett, és ezzel a lépéssel tulajdonképpen lezárult a holland telepesek Nagy Trek néven ismert vándorlása.
Pretoria már a brit és búr kolóniák összevonásával 1910-ben létrehozott Dél-afrikai Unióban is adminisztratív főváros volt, ezt a státusát pedig Dél-Afrika 1961-ben kikiáltott függetlenségét követően is megtartotta. 1956-ban mintegy 20 ezer nő vonult fel a kormányépületek elé, hogy tiltakozzon az apartheid szellemében kormányzó vezetőség törvényei ellen. Az akkor megfogalmazott tiltakozó levél szavait később felfestették a dél-afrikai kormányszékház és elnöki palota, a Union Building lépcsőire – 1994-ben Nelson Mandela ezeken a lépcsőkön állva tette le az elnöki esküjét.
Dél-Afrika egyik legrégebbi arénája, a Loftus Versfeld-stadion a pretoriai szervezett sport megalapítójáról, Robert Owen Loftus Versfeldről kapta nevét. Az arénát tulajdonképpen már 1903 óta használják sportesemények lebonyolítására, de a pálya körüli első betonépítmény, amely 2000 nézőnek adott helyet, 1923-ban épült. A dél-afrikai válogatott 1999-ben a Loftus Versfeld-stadionban győzte le Svédországot, története első sikerét aratva egy európai csapat felett. A patinás stadion jelenleg 49 365 néző befogadására alkalmas. A 2010-es labdarúgó-világbajnokságon öt csoportmérkőzésnek és egy nyolcaddöntős találkozónak ad otthont.
A Dél-Afrika legjobban fejlődő városaként számon tartott Rustenburg jelentése afrikaans nyelven: a nyugalom városa. A ma közel 400 ezer lakosú települést 1851-ben alapították a környékbeli tanyák adminisztratív központjaként. Ezeken citrusféléket, dohányt, földimogyorót, napraforgómagot, kukoricát és búzát termesztettek, valamint szarvasmarhát tartottak, ma azonban inkább bányaipari központnak számít, hiszen más ásványkincsforrások mellett itt található a Föld jelenlegi két legnagyobb platina-termelőhelye, amelyek a világtermelés 70 százalékát adják.
Rustenburg különleges szerepet tölt be a dél-afrikai történelemben, hiszen 1863-ban itt vásárolt farmot Paul Kruger, a búrok által kikiáltott Dél-afrikai Köztársaság későbbi elnöke. Rustenburgi rezidenciája ma múzeum, de a környéken megtalálhatók a brit–búr háború idején zajlott véres harcok emlékei is. Az ország északi részén, a Magaliesberg-hegység lábánál, a szavannán fekvő Rustenburg 1500 méteres tengerszint feletti magasságban terül el, de a szubtrópusi klímának köszönhetően napközben télen is 16 Celsius-fok az átlaghőmérséklet.
A Phokeng elővárosban lévő Royal Bafokeng-stadion a bafokeng (krokodil nép) nevű dél-afrikai törzs tulajdonában van, akiknek befektetési vállalata jelentősen részesedik a területükön található bányák nyeréségéből. A vb egyetlen arénája, amelyen a játékteret atlétikapálya öleli körül. Az öt csoportmeccsnek és egy nyolcaddöntős találkozónak otthont adó létesítmény férőhelyeinek számát 38 000-ről 44 530-ra növelték. A tetőszerkezet megújítását is magába foglaló, 43 millió dolláros beruházás 2009 márciusára zárult le.
A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.
Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.
A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.
A Paris Saint-Germain hazai pályán 2-1-re legyőzte az Arsenalt a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntős párharcának szerdai visszavágóján, így május 31-én a kedden fináléba jutott Internazionaléval csap majd össze a trófeáért a müncheni Allianz Arénában.
A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.
A 15 székely jégkorongossal felálló Románia válogatottja búcsúzott a divízió I/A-osztálytól, ahova pénteken a litvánok kerültek fel.
Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.
Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.
A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.
Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.