December 9-én helyezik örök nyugalomra Puskás Ferencet.
Méltóságteljes megemlékezések sora övezi minden idők legnagyobb magyar labdarúgója, Puskás Ferenc december 9-i temetését, a Nemzet Búcsúját. A magyar válogatott és a Real Madrid néhai klasszisának földi maradványait holnap ravatalozzák fel a Szent István-bazilikában, ahol aznap bárki fejet hajthat a 79 éves korában elhunyt futballcsillag előtt.
Az utolsó út
A nemzeti gyásznappá nyilvánított szombati napon romániai idő szerint 10 órakor ünnepélyes keretek között felvonják, majd félárbocra eresztik a Magyar Köztársaság lobogóját a Kossuth téren. A megemlékezések a Puskás Ferenc-stadionban folytatódnak, ahol 17 órától a szurkolók, illetve a hazai és a nemzetközi labdarúgás kiemelkedő alakjai közösen vesznek búcsút a „száguldó őrnagytól”. Az arénában – ahová ágyútalpon szállítják át Puskás Ferenc koporsóját, és a pálya kezdőkörében helyezik el – gyászbeszédet mond Ramón Calderón, a Real Madrid elnöke, Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Buzánszky Jenő, az egykori játékostárs, valamint a Magyar Labdarúgó Szövetség képviseletében Szepesi György sportújságíró is.
Innen a Hősök terére vándorol a gyászmenet, ahol katonai díszszemlével emlékeznek a posztumusz dandártábornokká előléptetett Puskás Ferencre. A Hősök teréről a Szent István-bazilikába vezet a futball-legenda utolsó útja, ahol magyar és külföldi korábbi világklasszis labdarúgók állnak majd díszsorfalat a bejáratnál – többek között Gento, Kopa, Michel Platini, Franz Beckenbauer és Bobby Charlton –, valamint Joseph Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség elnöke.
A Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök – a katolikus válogatott játékosa – által celebrálandó római-katolikus gyászmise után Sólyom László köztársasági elnök, valamint a kormány képviseletében Lamperth Mónika sportért is felelős önkormányzati és területfejlesztési miniszter mond gyászbeszédet, továbbá a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nevében Juan Antonio Samaranch tiszteletbeli elnök búcsúzik Puskás Ferenctől. Az eseményekről a Magyar Televízió mindkét csatornája és a Duna Televízió is élő közvetítést ad.
Harmadnyi kormányvállalás
A temetés várható költségeit 180 millió forintra taksálta Schmitt Pál, aki a kegyeleti bizottság elnökeként a megemlékezések főszervezője. „Diszkréten és nagyon takarékosan kívántam kezelni a búcsúztatást. Sajnálom, hogy az anyagi kérdések ennyire előtérbe kerültek” – utalt Schmitt Pál a magyarországi sajtóban megjelent hírekre, amelyek félmilliárdos költségeket emlegettek. A sportvezető hozzátette, a bazilika környékét jelenleg felújítják, de ígéretet kapott, hogy szombatig befejeződnek a munkálatok.
A magyar kormány a reális kiadások harmadát, 60 millió forintot állja. A költségtételek között szerepel, hogy a búcsúztatás eseményeinek rendőri és mentőszolgálati biztosítása az államot terheli. Rendelkezésre bocsátják a Puskás-stadiont a gyászünnepségre, katonai tiszteletadást biztosít a Hősök terén, megváltja a Bazilikában a díszsírhelyet, s vállalja a temetéssel kapcsolatos közvetlen feladatokat”.
Gyurcsány: persona non grata?
Elbert Gábor, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium sportért felelős szakállamtitkára cáfolta azt a hírt, miszerint a gyászoló család részéről olyan jelzés érkezett volna, hogy nem szeretnék a temetésen látni Gyurcsány Ferenc miniszerelnököt. Elbert szerint a családtagok csak azt szerették volna, ha a sportért felelős miniszter szólal fel a megemlékezésen, ennek eredményeként Lamperth Mónika búcsúzik a kormány nevében a nemzet halottjától.
Rogán Antal V. kerületi polgármester bejelentette: múzeumot szeretne Puskás Ferencnek Belváros-Lipótvárosban. „A családdal csak a temetés után veszem fel a kapcsolatot. Az önkormányzat minden segítséget megadna a múzeum létrehozására, több olyan ingatlan is van a kerületben, amely méltó hely lenne erre a célra. A szándéknyilatkozatot december 14-én terjesztem az önkormányzat elé„ – mondta Rogán Antal.