Fotó: Vári Attila/Facebook
Fáradtságot, alulteljesítést láttunk a férfiválogatott részéről a magyarországi rendezésű világbajnokságon, ezért döntöttünk a kapitányváltás mellett, ami a válogatott szerkezetét, lendületét egyaránt felfrissíti – nyilatkozta a Krónikának Vári Attila, a Magyar Vízilabda-szövetség (MVSZ) elnöke. Sydney és Athén olimpiai bajnoka úgy látja, nagyon sok kiváló tehetsége van a magyar pólónak, akik előtt a fiatalítás jegyében ott a lehetőség kibontakozni a nemzeti csapatban.
2022. július 26., 08:492022. július 26., 08:49
2022. július 26., 10:382022. július 26., 10:38
– Miután a magyarországi rendezésű világbajnokságon a férfi vízilabda-válogatott a 7. helyen végzett, az MVSZ elnöksége úgy döntött, hogy a jövőben nem Märcz Tamás irányítja a nemzeti csapatot, és a szövetségi kapitány távozott. Elengedhetetlennek látták a kapitányváltást a csalódást jelentő helyezés okán?
– Egy rosszabb eredmény esetében nem borítékolható százszázalékosan a kapitányváltás, viszont azt éreztük – és ez közös megegyezéssel történt, Märcz Tamás is így érezte –, lehet, hogy jobb lenne egy frissítés.
Ki szeretném hangsúlyozni, hogy nagyon sok gyönyörű éremre vezette a férficsapatot, ezek történelmi sikerek, amiket soha nem felejtünk el neki. Viszont ebben a pillanatban valószínűleg jót fog tenni egy pici frissítés.
– Märcz Tamás a vb után magára vállalta a felelősséget a szereplésért, viszont az is látszott, mintha a játékosok nem lettek volna kellően motiváltak, nem voltak eléggé élesek. Mi hiányzott Ön szerint ahhoz, hogy a mindenkori válogatottal szemben támasztott alap-, de nem maximális elvárást teljesítve bejussanak a négy közé?
– Azt éreztük, hogy kis harciasság kellett volna az olaszok elleni negyeddöntőben. Nem akarok szakmázni, mert ez a mindenkori szövetségi kapitányok feladata, de elmondható, hogy nagyon jól kezdtünk, de később már nem volt meg a lendület. Ezután pedig nagyon nehéz felállni a padlóról egy hazai rendezésű világbajnokságon, amelyre 8000 ember kilátogat, sajnos a fiúknak nem sikerült, fáradtságot, alulteljesítést láttunk. Nem is feltétlenül eredményességben, hanem elsősorban tűzben és harciasságban szerettünk volna többet látni, de sajnos ez így sikerült, ezért is vontuk le a következtetéseket.
Ezért is nagyon nehéz egy vízilabdázónak vízbe szállni a Margitszigeten, a vízilabda szentélyének számító Hajós Alfréd-uszodában, mert ott csakis a legjobb eredményt tudják elfogadni tőle. De azért vagyok boldog, mert ez azt jelenti, hogy jó úton haladunk, ott vagyunk a világ élvonalában, hiszen mindenki minket akar megverni, ezek szerint jók vagyunk.
– Märcz Tamás a vb után úgy nyilatkozott, ha a világbajnokságot nem Magyarországon, hanem az eredeti helyszínen, Fukuokában rendezik, akkor a keret összetételét illetően néhány, úgymond vagány húzásra már most sort kerít, „kicsit tét nélkül, és ha engedi az elnökség”. Ebből többen arra következtettek, hogy arra utalhatott, nem volt szabad keze a keret összeállításában. Ez félreértés volt?
– Abszolút. A mindenkori szövetségi kapitánynak a feladata az általa kiválasztott legjobb csapattal menni egy-egy világeseményre, és a Magyar Vízilabda-szövetség elnökségének minden lehetőséget, feltételt meg kell teremtenie ahhoz, hogy a legjobb körülmények között készüljenek fel, majd tudjanak játszani. Viszont nem tudok olyan javaslatról, amit egy szövetségi kapitány az elnökség elé terjesztett, és ne azt fogadtuk volna el, hiszen részünkről bármilyen személyi döntésnek már szakmai kimenetele van, ezért a javaslatokat elfogadjuk, és mindenben támogatjuk a kapitányt. Tehát a mindenkori kapitányok feladata meghatározni a csapat személyi összetételét.
Vári Attila, a Magyar Vízilabda-szövetség (MVSZ) elnöke a Tusványoson (jobbra)
Fotó: Pinti Attila
– Végül a múlt héten a bajnoki címvédő Ferencvárost is irányító Varga Zsoltot nevezték ki kapitánynak, a hírek szerint három jelölt közül rá esett a választás, de ő volt a nagy esélyes. Mi döntött az 50 éves szakember mellett, mennyit nyomott a latban például az erőteljes temperamentuma, hogy a Bajnokok Ligájában sokszor vert helyzetből hajtotta győzelemre az FTC-t?
– Nem voltunk egyszerű helyzetben, mert a 2022–2023-as sportév már elkezdődött, ugyan nem a játék, hanem a felkészülési szakasz, de ez azt jelenti, hogy minden csapat készen áll, megtörténtek az igazolások, a stábokat összerakták. Azért volt nehéz a kapitányválasztás, mert nem szerettünk volna belenyúlni működő rendszerekbe: a klubcsapatok, a BL rendszereibe, ami kihatna az utánpótlásra is. Megengedtük azt a kompromisszumot, hogy Varga Zsolt a következő idényben a Ferencvárosnál is dolgozhasson, de az évad lezárultával csakis a válogatottra kell koncentrálnia.
– No és miként látja a férfiválogatott jövőjét, az utánpótlás kínálatát a most megkezdett fiatalítás jegyében? Az új kapitány által a szeptemberi spliti Európa-bajnokságra meghirdetett bő keretben számos fiatal pólós helyet kapott, köztük a magyar vízilabda két kiemelkedő tehetségének tartott Vigvári fivérek.
– Bizakodóan tekintek előre. Nagyon büszke vagyok arra, hogy az energiánk nagy részét az utánpótlás-nevelésre, -képzésre fordítjuk, és a visszajelzések, az eredmények egyaránt azt mutatják, hogy jó irányba haladunk, hiszen folyamatosan szállítják az érmeket, a jó eredményeket. Ez azért fontos, mert a fiú és leány vonalon egyaránt ezek a fiatalok adják a felnőtt válogatott gerincét, és majd ők fognak odaérni – ki előbb, ki később – a 2024-es párizsi olimpiára, de ha távolabb nézünk, a következő ötkarikás játékokra is.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Most aztán megmutathatják, ha nemzeti mezt húznak, hogy, igenis, odaértek a válogatottba, és kívánom nekik, hogy minden olyan szép dolgot éljenek át, amit egy vízilabdázó átélhet az életben.
– Amilyeneket Ön is átélt játékosként, például a sydney-i olimpia döntőjében szerzett csavargólja közben. Csodaszámba menő találatát a Tusványoson rendezett panelbeszélgetésen is felemlegették, Önnek is beugrik néha?
– Néha be szokott, de mindig elmondom, anélkül nem lőhettem volna azt a gólt, hogy közösen ne jutottunk volna el az olimpiai döntőbe. Mert az csapatmunka volt, és nagyon örülök, hogy lehetőségem volt olyan gólt lőni, de ehhez egyedül kevés lettem volna. A vízilabdában rengeteg ember, játékos, edző, továbbá a stábok, klubok munkája kell ahhoz, hogy egy csapat jól szerepeljen, ezért is nagyon összetartó ez a közeg, akárcsak a vizes sportágaké, mert így segítjük egymást.
Kiterjesztenék a vízilabdaprogramot a határon túlra
A vízilabda, az úszás, a 32. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban is hangsúlyos szerepet kapott, a zárónapon rendezett panelbeszélgetésen Vári Attila mellett részt vett többek között Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke, Bíró Attila, a magyar női vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya, Darnyi Tamás négyszeres olimpiai bajnok úszó és Gór-Nagy Miklós világbajnok pólós. Vári Attila csodálatosnak nevezte a magyar női vízilabda-válogatott szereplését a budapesti vb-n, amelyen Keszthelyi-Nagy Ritáék ezüstérmet szereztek. Bíró Attila elmondta, óriási élmény volt a hazai közönség buzdítása mellett játszani, szerinte ugyanakkor alapvetően hozzájárult csapata teljesítményéhez a torna előtti csíkszeredai felkészülés.
„Nem vagyok babonás, de jövőre is ellátogatunk a Székelyföldre, mert óriási lelki feltöltődést is jelentett” – fogalmazott a Sportteraszon a női válogatott kapitánya. A tusványosi beszélgetésen elhangzott, más sportágak – labdarúgás, jégkorong, kézilabda, ökölvívás – mintájára az anyaországi vízilabdaprogramot is kiterjesztenék a határon túlra.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.
Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.
Kialakult az elődöntő mezőnye, miután szerdán az Internazionale és az Arsenal jutott négy közé a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntős párharcából.
Április 18-án, pénteken ünnepli megalapításának 80. évfordulóját Arad első számú labdarúgócsapata. Az UTA a Sepsi OSK-val játszik bajnoki mérkőzést az évfordulón, de azt megelőzően egész héten különböző programokra várják a szurkolókat.
A Gyergyói HK házigazdaként 3-2-re nyert a Csíkszeredai Sportklub ellen a jégkorong Erste Liga döntőjének keddi, ötödik mérkőzésén.
Magyarország férfi vízilabda-válogatottja 18-15-re legyőzte a világbajnok horvát csapatot a világkupa podgoricai szuperdöntőjének vasárnap esti kisdöntőjében, és megszerezte a torna bronzérmét.
A kötöttfogásúak 87 kilogrammos súlycsoportjában világbajnoki címvédő Losonczi Dávid szombaton hatalmas csatában legyőzte az olimpiai címvédő bolgár ellenfelét, ezzel aranyérmet nyert a somorjai birkózó Európa-bajnokságon. Vitek Dárius bronzérmet nyert.
szóljon hozzá!