Fotó: Facebook/Lutter Imre
Számos intézmény szervez online programot szombaton, a magyar költészet napján. A jeles napot 1964 óta április 11-én, József Attila (1905–1937) születésnapján ünneplik, akinek életműve megkerülhetetlen a költőutódok és a művészettel foglalkozók számára.
2020. április 11., 10:052020. április 11., 10:05
2020. április 11., 10:102020. április 11., 10:10
Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és -versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt. Idén a járványhelyzet miatt online elérhető költészetnapi programokat ajánlanak a nagyközönségnek. Egész napos online programot hirdetett meg a Magyar Versmondók Egyesülete szombaton mintegy száz külföldön élő magyar mond majd verset a Facebookon.
„Világméretű költészetnapi összefogást hirdetett Lutter Imre és a Magyar Versmondók Egyesülete április 11-ére, a költészet napjára” – olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében. Mint írják,
A világ különböző részein élő magyarok, a karantén miatt elzárva, saját otthoni környezetükben vállalták, hogy elmondanak egy általuk választott magyar verset. A klasszikus és a kortárs irodalom gyöngyszemeit hallhatják a nézők, akik bekapcsolódhatnak, és kommentelhetnek – olvasható a közleményben. Mint írják, bejelentkezik versmondó a Vajdaságból, Szerbiából, Szlovéniából, Erdélyből, Szlovákiából éppúgy, mint Angliából, Skóciából, Németországból, az Egyesült Államok és Kanada számos államából és Ausztráliából is.
A közvetítések szombaton délelőtt 10 órakor indulnak Lutter Imre Facebook-oldalán, ahol kétóránként következnek az újabb versblokkok, amelyekben versfilmek és a Nemzeti VERSeny versklipjei is helyet kapnak. Mint a szervezők írják, az online rendezvénynél százezres nagyságrendű látogatószámra számítanak.
Folyamatosan frissülnek a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) digitális tartalmai, számos újdonsággal készülnek a múzeum munkatársai áprilisban is, amikor a költészet napját ünneplik rendhagyó módon a múzeum különböző online csatornáin, a múzeum weboldalán, a Facebook-, Instagram-oldalán, YouTube-csatornáin – közölte az intézmény.
A PIM múzeumpedagógusai a ThingLink applikáció segítségével virtuális gyereksarkot hoztak létre (www.thinglink.com/video/PIM/Choli), amely a Choli Daróczi József emléke előtt tisztelgő, Az Isten homorú arcán című tárlathoz kapcsolódik. Az április 8-án, a cigányság világnapja alkalmából megjelent tartalom célja az egymásra figyelés, összefogás ösztönzése. A virtuális kiállításon olyan alkotások is helyet kaptak, melyeket az Igazgyöngy Alapítvány tanodáiban játszó, tanuló, biztonságot találó gyerekek alkottak.
A múzeum munkatársai áprilisban költészetnapi játékot indítottak a PIM Facebook-, illetve Instagram-oldalán. A játék keretében a szervezők mindennap közzétesznek két verset egy adott tematikához kapcsolódóan, amelyre várják az olvasók reakcióit.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!