Fotó: Facebook/Lutter Imre
Számos intézmény szervez online programot szombaton, a magyar költészet napján. A jeles napot 1964 óta április 11-én, József Attila (1905–1937) születésnapján ünneplik, akinek életműve megkerülhetetlen a költőutódok és a művészettel foglalkozók számára.
2020. április 11., 10:052020. április 11., 10:05
2020. április 11., 10:102020. április 11., 10:10
Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és -versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt. Idén a járványhelyzet miatt online elérhető költészetnapi programokat ajánlanak a nagyközönségnek. Egész napos online programot hirdetett meg a Magyar Versmondók Egyesülete szombaton mintegy száz külföldön élő magyar mond majd verset a Facebookon.
„Világméretű költészetnapi összefogást hirdetett Lutter Imre és a Magyar Versmondók Egyesülete április 11-ére, a költészet napjára” – olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében. Mint írják,
A világ különböző részein élő magyarok, a karantén miatt elzárva, saját otthoni környezetükben vállalták, hogy elmondanak egy általuk választott magyar verset. A klasszikus és a kortárs irodalom gyöngyszemeit hallhatják a nézők, akik bekapcsolódhatnak, és kommentelhetnek – olvasható a közleményben. Mint írják, bejelentkezik versmondó a Vajdaságból, Szerbiából, Szlovéniából, Erdélyből, Szlovákiából éppúgy, mint Angliából, Skóciából, Németországból, az Egyesült Államok és Kanada számos államából és Ausztráliából is.
A közvetítések szombaton délelőtt 10 órakor indulnak Lutter Imre Facebook-oldalán, ahol kétóránként következnek az újabb versblokkok, amelyekben versfilmek és a Nemzeti VERSeny versklipjei is helyet kapnak. Mint a szervezők írják, az online rendezvénynél százezres nagyságrendű látogatószámra számítanak.
Folyamatosan frissülnek a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) digitális tartalmai, számos újdonsággal készülnek a múzeum munkatársai áprilisban is, amikor a költészet napját ünneplik rendhagyó módon a múzeum különböző online csatornáin, a múzeum weboldalán, a Facebook-, Instagram-oldalán, YouTube-csatornáin – közölte az intézmény.
A PIM múzeumpedagógusai a ThingLink applikáció segítségével virtuális gyereksarkot hoztak létre (www.thinglink.com/video/PIM/Choli), amely a Choli Daróczi József emléke előtt tisztelgő, Az Isten homorú arcán című tárlathoz kapcsolódik. Az április 8-án, a cigányság világnapja alkalmából megjelent tartalom célja az egymásra figyelés, összefogás ösztönzése. A virtuális kiállításon olyan alkotások is helyet kaptak, melyeket az Igazgyöngy Alapítvány tanodáiban játszó, tanuló, biztonságot találó gyerekek alkottak.
A múzeum munkatársai áprilisban költészetnapi játékot indítottak a PIM Facebook-, illetve Instagram-oldalán. A játék keretében a szervezők mindennap közzétesznek két verset egy adott tematikához kapcsolódóan, amelyre várják az olvasók reakcióit.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
A Csík Zenekar egyik alapítója, névadója, Csík János úgy döntött, hogy 2025-től nem vesz részt a rendszerszintű együtt muzsikálásban – közölte az együttes.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház kilencedik alkalommal szervezi meg az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált; idén a rangos eseményre november 3-17. között kerül sor.
szóljon hozzá!