A zene felszabadító, gyógyító erejű – többek közt ez az üzenete a Mozart-operának, amelyet szombaton mutattak be Kolozsváron
Fotó: Szabadi Péter/ Kolozsvári Magyar Opera
Hosszasan ünnepelte a közönség a Kolozsvári Magyar Operában az évad első premierjét, amely a járvány kitörése óta az első beltéri előadás volt a színházteremben. Mozart A varázsfuvola című műve Tompa Gábor rendezésében, Selmeczi György vezényletével arra világít rá, bizonytalan időkben, a valós értékek válsága közepette mégiscsak van remény az őszinte emberi kapcsolatok megőrzésére.
2020. október 04., 14:122020. október 04., 14:12
Fergeteges, hosszan tartó tapssal jutalmazta a közönség az évad első beltéri előadását és premierjét a Kolozsvári Magyar Operában szombat este. Mozart utolsó nagy szerzeményét, A varázsfuvolát Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar színház igazgató-rendezője állította színpadra, a karmester Selmeczi György. A járványügyi előírásoknak megfelelően félházzal tartották az előadást, de a lehetőségekhez képest a maximális megengedett nézőszámmal:
A korunk nagy kérdéseinek útvesztői, túlmediatizált, profit uralta világunk elé tükröt tartó előadás nem szokványos módon kezdődött: a nyitány alatt a világjárvány különféle, sokkoló következményei, valamint az Amerikában zajló Black Lives Matter (a fekete életek számítanak) elnevezésű mozgalom, a szobordöntögetés, a kulturális emlékezet kitörlését célzó törekvések villantak fel moziszerű képsorokon. Mozart operája, amely a veszélybe sodródó szerelmespár meseszerű, lebilincselő története, arra is felhívja a figyelmet – és ez hangsúlyosan megjelenik a kolozsvári előadásban – hogy a bizonytalan időkben, a valós értékek válsága közepette mégiscsak van remény az őszinte emberi kapcsolatok megőrzésére, hogy a zene felszabadító, gyógyító erejű.
Az előadást kettős szereposztásban játsszák, a premieren a főbb szerepekben fiatal művészek léptek fel: Paminát Gebe-Fügi Renáta, Taminót Erdős Róbert, Papagenőt Sándor Csaba alakította, de a társulat idősebb, ismertebb tagjait is láthatta, hallhatta a közönség: Sarastro szerepében Köpeczi Sándort, az Éj királynője szerepében Vigh Ibolyát. Az előadásban közreműködik az opera ének-, zene- és balettkara, valamint a Kolozsvári Magyar Gyermekkórus.
Amint Tompa Gábor fogalmazott, annak ellenére, hogy az operaházakban gyakran nincs meg az az ideális helyzet, hogy sok húszéves énekes álljon rendelkezésre, mert a hangképzés evolúciója korhoz is kötött, szeretné, ha fiatalokat fedeznének fel a színpadon.
– fogalmazott Tompa Gábor. Az előadás karmestere, Selmeczi György nem először vezényli a Kolozsvári Magyar Operában A varázsfuvolát: húsz évvel ezelőtt is ő állt a karmesteri pulpituson. „Próbálom láttatni a szépség, a jóság zenei képét. 2020-ban, járvány idején” – fogalmaz Selmeczi.
Korunk nagy kérdéseinek útvesztői, túlmediatizált, profit uralta világunk elé tart tükröt a Kolozsvári Magyar Opera szombaton bemutatandó előadása, amelyet Mozart utolsó szerzeménye, A varázsfuvola alapján visz színre Tompa Gábor. Az előadás, amelynek karmestere Selmeczi György, arra is felhívja a figyelmet: a bizonytalan időkben, a valós értéke
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
szóljon hozzá!