A Bányavakság középpontjában egy képzeletbeli település polgármesteri címéért vívott harc jellegzetes szereplői állnak
Fotó: szigligeti színház
A Szigligeti Színház minden szempontból méltó választással, Székely Csaba Bányavakság című tragikomédiájának színrevitelével ünnepelte a hétvégén a magyar dráma napját.
2018. szeptember 24., 10:122018. szeptember 24., 10:12
Madách Imre világirodalmi szintű műve, Az ember tragédiája 1883-as bemutatójának emlékére szeptember 21. a magyar dráma napja, amit a nagyváradi Szigligeti Színház minden szempontból méltó választással ünnepelt a hétvégén:
A helyszín a Bányavirágból is ismert környezet, amit a sok reménnyel várt és fogadott „új világnak” sikerült nagyon gyorsan tönkretennie, a bánya bezárása tetszhalálba süllyesztette az ott élő közösséget, melynek tagjai a régóta bevált módszert élezik ki a valamiféle boldogulást várva: egymást teszik tönkre, emésztik fel. Tragikus alaphelyzet, ám a sajátos humor kínálta helyzet- és jellemkomikum pontos ötvözetének sikerül már-már az abszurd felé oldania a hangulatot.
Hunyadi István rendezése, a Bányavirág után ismét egyértelműen bizonyítja, mennyire tökéletesen érti és megérteti Székely Csaba világát. Nem vagyok híve az üres dicsérgetéseknek, de ezúttal olyan tökéletesen egyenrangú teljesítményt kapott a stúdiótermet zsúfolásig megtöltő közönség, ami ritka a váradi színpadon: mindegyik alakításról csak szuperlatívuszban szólhatok. Igazi, tanítható csapatmunka, ezért ajánlom, hogy a jelképes koszorút vagy szigorúan egyforma darabokra ossza egymás közt rendező és a hat szereplő, vagy a hét egy-egy napján viselje mindenik, mi, nézők, lelki szemeinkkel úgyis meglátjuk fejükön a jól megérdemelt babérkoszorút.
Remekbe szabott figura ifj. Kovács Levente megformálásában Ince, a polgármester, akinek hatalma már csak papíron létezik, hiszen regnálása alatt „elfogyott” keze közül, lába alól a község, az elvándorlás miatt faluvá minősítették vissza. Nem tett, mert nem is tehetett semmit ellene, hiszen neki is bányász volt az eredeti mestersége, de a bánya megszűnt. Családfenntartó szerepének továbbvitelére lesz polgármester, ám felesége és egyik gyereke balesetben meghal, imádott lánya pedig már jó sok éve kolozsvári egyetemista. Minden pénzét neki küldi, remélve, hogy lánya talál valamilyen méltó elfoglaltságot az életben. A választások előtt tudja meg, hogy a különböző korrupciós ügyekből meggazdagodott, demagóg, mélymagyarkodó Izsák (Kiss Csaba) az ő székére pályázik, ezért feljelenti és kivizsgálást kér ellene. Emiatt érkezik a román komisszár, Florin (Szotyori József) és tulajdonképpen ez tölti fel új tartalommal Ince és Izsák személyes ellentétét.
A másik két Bánya-darab szereplői közül ezúttal csak Féleszű Sánta Ferivel (Kocsis Gyula), a Bányavidék vitathatatlan rezonőrjével találkozunk újra, ezzel a mindenütt jelen lévő, mindenre figyelő, de csak ritkán szóló, akkor viszont telibe találó szerencsétlen alakkal, akit féleszűnek tart a falu, pedig mindenkinél élesebben lát és ítél.
A férfiak félig komoly, félig viccelődő villongásaiban a két női figura sem a pálya széléről vesz részt. Iringóról, az Ince özvegyen maradt húgáról (Tasnádi-Sáhy Noémi) már a darab elején kiderül: az ő vállain nyugszik állandóan részeg testvérének keservével együtt a tisztességes élet látszatának a fenntartása is. Izabella, Ince váratlanul hazaérkező lánya (Tőtszegi Zsuzsa egyetemi hallgató) elárulja, hogy az egyetemről már évek óta a társadalom peremére sodródott és sürgősen pénzre volna szüksége. A rendőri vizsgálódás során kiderül, hogy a feljelentő Ince a feljelentett Izsáknál jóval korruptabb ügyleteket bonyolít, csak hogy elég pénzt tudjon juttatni a lányának, Iringó is elmondja, hogyan végzett az őt részegen állandóan bántalmazó férjével, majd dobta be a kútba. A mindenki bűnös és mindenki áldozat helyzetre a koronát a rendőr meggyilkolása teszi fel, illetve a nyomok közös eltakarítása után Ince és Izsák megbékélése. Izabella Olaszországba megy dolgozni és odavárja nagynénjét, Iringót is.
A befejezés napjaink valóságának tökéletesen megfelelő, ami viszont a dráma törvényei szerint nem jelent föltétlenül megnyugtatást is. Ezt a rendező remek trouvaille-ja adja, elkerülve bármiféle szájbarágást vagy álszent szemforgatást: Féleszű Sánta Feri Adyt idézve mondja „Mikor fogunk már összefogni? / Mikor mondunk már egy nagyot / Mi, elnyomottak, összetörtek, / Magyarok és nem magyarok?” , majd pedig a kísérőzenét is megnevezi: Bartók Román táncok. Az előadás végi szűnni nem akaró vastaps minden egyéb értékelést felülírt.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!