Fotó: Farkas László
Közel nyolcvan négyzetméteren mutatja be a költő nagyváradi, 1900 és 1903 közötti korszakának eseményeit a megújult és a hétvégén újra megnyitott Ady Endre Emlékmúzeum. Többek közt kéziratok, könyvek, Ady feltételezett íróasztala látható a tárlaton, amelyen fontos szerepet kap az interaktivitás is: két érintőképernyőn a költő életének 25 fontos helyszíne látható, versei színművészek előadásában magyarul és románul is meghallgathatók.
2020. március 01., 17:012020. március 01., 17:01
Hivatalosan is újranyílt a hét végén a nagyváradi Ady Endre Emlékmúzeum a Bihar Megyei Tanács, a nagyváradi Körösvidéki Múzeum, a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum és a Magyar Irodalmi Emlékházak Egyesülete együttműködésének köszönhetően. Miután január 27-én, a magyar kultúra ünnepe rendezvénysorozat keretében már bemutatták az érdeklődőknek a teljesen felújított, újra berendezett intézményt, a hét végén romániai és magyarországi hivatalosságok, egyházi és közéleti személyiségek, valamint az új kiállítás megálmodóinak és megvalósítóinak jelenlétében újranyitották az emlékmúzeumot – írta a Denagy.hu.
Fotó: Farkas László
A már látható tárgyak – például kéziratok, könyvek, Ady feltételezett íróasztala – mellett fontos szerepet kap az interaktivitás. Két érintőképernyőn a költő életének 25 fontos helyszíne látható, versei színművészek előadásában magyarul és románul is meghallgathatók, s szintén kétnyelvű a „versfal”, az az alkalmazás, amelynek segítségével versszakokból hiányzó szavakat illeszthetnek helyükre a látogatók.
Az Ady Múzeum épületét a Bihar Megyei Tanács teljesen felújíttatta, és a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársainak közreműködésével újrarendezte a városhoz ezer szállal kötődő költő életét és munkásságát bemutató tárlatot. A felújításra azért kerülhetett sor, mert a Bihar Megyei Tanács RMDSZ-es vezetőségének sikerült tíz évvel meghosszabbítania az épület bérleti szerződését az épület tulajdonosával, a nagyváradi ortodox püspökséggel.
Fotó: Farkas László
„2014 óta követem figyelemmel kollégáim munkáját, ahogyan az itt lévő anyag rendezését, muzeológiai formába hozását végezték nyaranta.
És mindig, amikor beszámoltak arról, meddig jutottak, arra gondoltunk, lehet-e lesz-e ebből valaha kiállítás? Most azt gondolom, ez a helyszín, és ez a tárlat bárhol Európában megállhatná a helyét” – mondta köszöntőjében Kalla Zsuzsa, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgató helyettese.
A megnyitón közreműködött Meleg Vilmos színművész és Huzella Péter zeneszerző, gitáros-énekes, aki megzenésített Ady verseket adott elő.
A gróf Bánffy Katalinról szóló, Erdélytől Marokkóig című portréfilmet vetítik a kincses városbeli Művész moziban – közölte Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A marosvásárhelyi Látó szépirodalmi folyóirat szerkesztősége kedden jelentette be, kik kapják az általuk odaítélt nívódíjakat idén.
Páskándi Géza Pornokrácia című, 1990-írt drámájából készülő ősbemutatóra készül a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
A Tamási Áron Színház társulata ismét műsorára tűzi a tavalyi évadban készült, szilveszteri produkcióként bemutatott Chicago című musical-előadását, melyet márciusban láthatott utoljára a sepsiszentgyörgyi közönség.
Hogyan lesz valakiből kalligráfus? Hol lehet megtanulni az írás művészetét? A kolozsvári Csűrös Réka egy nagyon kevesek által ismert hobbi, egy sajátos világ rejtelmeibe vezetett be.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata a közelgő ünnepkör alkalmából Először a színházban címmel indít kampányt mindazok számára, akik eddig a Tompa Miklós Társulat egyetlen előadására sem jutottak el.
Bukarestben nyílik kiállítás a 100 évvel ezelőtt született Kövi Pál gasztronómus, az Erdélyi lakoma című könyv szerzője emlékére.
November 28-án lenne 91 éves az operatőr, fotográfus Sára Sándor. A modern magyar filmművészet kiemelkedő alakjára, vizuális nyelvének egyik megújítójára emlékezik e napon a közmédia több csatornája páratlan munkássága egy-egy darabjával.
Csak néhány előadást láthattunk a Szatmárnémetiben szervezett Interetnikai Színházi Fesztivál (Ifeszt) gazdag kínálatából: akadt köztük nagyszerű, magával ragadó produkció, de olyan is, ami kevesebb vagy több kívánnivalót hagyott maga után.
Életének 88. évében elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű, évtizedekig Németországban élő, majd Szentendrén megtelepedett festő- és grafikusművész, díszlettervező – közölte pénteken Szatmárnémeti polgármesteri hivatala.
szóljon hozzá!