Fotó: Farkas László
Közel nyolcvan négyzetméteren mutatja be a költő nagyváradi, 1900 és 1903 közötti korszakának eseményeit a megújult és a hétvégén újra megnyitott Ady Endre Emlékmúzeum. Többek közt kéziratok, könyvek, Ady feltételezett íróasztala látható a tárlaton, amelyen fontos szerepet kap az interaktivitás is: két érintőképernyőn a költő életének 25 fontos helyszíne látható, versei színművészek előadásában magyarul és románul is meghallgathatók.
2020. március 01., 17:012020. március 01., 17:01
Hivatalosan is újranyílt a hét végén a nagyváradi Ady Endre Emlékmúzeum a Bihar Megyei Tanács, a nagyváradi Körösvidéki Múzeum, a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum és a Magyar Irodalmi Emlékházak Egyesülete együttműködésének köszönhetően. Miután január 27-én, a magyar kultúra ünnepe rendezvénysorozat keretében már bemutatták az érdeklődőknek a teljesen felújított, újra berendezett intézményt, a hét végén romániai és magyarországi hivatalosságok, egyházi és közéleti személyiségek, valamint az új kiállítás megálmodóinak és megvalósítóinak jelenlétében újranyitották az emlékmúzeumot – írta a Denagy.hu.
Fotó: Farkas László
A már látható tárgyak – például kéziratok, könyvek, Ady feltételezett íróasztala – mellett fontos szerepet kap az interaktivitás. Két érintőképernyőn a költő életének 25 fontos helyszíne látható, versei színművészek előadásában magyarul és románul is meghallgathatók, s szintén kétnyelvű a „versfal”, az az alkalmazás, amelynek segítségével versszakokból hiányzó szavakat illeszthetnek helyükre a látogatók.
Az Ady Múzeum épületét a Bihar Megyei Tanács teljesen felújíttatta, és a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársainak közreműködésével újrarendezte a városhoz ezer szállal kötődő költő életét és munkásságát bemutató tárlatot. A felújításra azért kerülhetett sor, mert a Bihar Megyei Tanács RMDSZ-es vezetőségének sikerült tíz évvel meghosszabbítania az épület bérleti szerződését az épület tulajdonosával, a nagyváradi ortodox püspökséggel.
Fotó: Farkas László
„2014 óta követem figyelemmel kollégáim munkáját, ahogyan az itt lévő anyag rendezését, muzeológiai formába hozását végezték nyaranta.
És mindig, amikor beszámoltak arról, meddig jutottak, arra gondoltunk, lehet-e lesz-e ebből valaha kiállítás? Most azt gondolom, ez a helyszín, és ez a tárlat bárhol Európában megállhatná a helyét” – mondta köszöntőjében Kalla Zsuzsa, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgató helyettese.
A megnyitón közreműködött Meleg Vilmos színművész és Huzella Péter zeneszerző, gitáros-énekes, aki megzenésített Ady verseket adott elő.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!