Fülöp Antal Andor: Iréne magnóliával, 1943, olaj, vászon, 45 x 50,5 cm
Fotó: Erdélyi Művészeti Központ
Synopsis 2 címmel ünnepi tárlat nyílik a megalakulásának 10. évfordulóját ünneplő sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban.
2024. december 10., 20:222024. december 10., 20:22
„Tíz év, több mint 140 kiállítás, 90 albumigényű katalógus, művészetet népszerűsítő rendezvények és két összesen hozzávetőleg 1200 műtárgyból álló gyűjtemény” – így jellemzi működését a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ, amely ünnepi tárlatot nyit. A Synopsis 2 című kiállítás 2024. december 13. és 2025. február 14. közt várja a látogatókat.
„Most már kijelenthetjük, hogy sikerült egy komoly szakmai presztízst elérnie egy viszonylag kis munkatársi létszám mellett. Fennállásunk 10. évfordulójának alkalmából, ünnepi tárlatként és a 2019 végén rendezett Synopsis című gyűjteményes kiállítás folytatásaként, Synopsis 2 címmel egy rangos válogatást mutatunk be a 2020 óta az Erdélyi Művészeti Központ által kezelt gyűjteményekbe (az Erdélyi Művészeti Központ Egyesület, valamint a Sapientia Alapítvány képzőművészeti gyűjteménye) bekerült alkotásokból” – szerepel az intézmény közleményében. .
A Synopsis 2 című tárlat megnyitóját december 13-án, pénteken 18 órától tartják az Erdélyi Művészeti Központban. A vendégeket köszönti Sztakics Éva, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, a kiállítást megnyitja dr. Bordás Beáta, az Erdélyi Művészeti Központ vezetője és a tárlat kurátora.
„Ugyanakkor arra is törekszünk, hogy a látogatók, illetve a jövő művészetkedvelő közönsége, a gyerekek és diákok számára felvillantsuk a kulturális örökségünket képező emblematikus műalkotásokat. A válogatás kiemeli a két gyűjtemény főbb csomópontjait és az utóbbi négy évben leltárba került legértékesebb műveit. A tárlat régiók, korszakok és témák szerint csoportosítva mutatja be a 20–21. századi romániai magyar képzőművészet főbb szakaszait, a nagybányai festőiskolától kezdődően az 1960-as – 1980-as évek újító törekvésein keresztül a kortárs művészetig” – olvasható a közleményben.
Sipos László: Mágus 1, 1967-1969, olaj, vászon, 156 x 118 cm
Fotó: Erdélyi Művészeti Központ
A kiállítás kurátora 13 olyan munkát is beválasztott a Székelyföldi Grafikai Biennálé 2020-as és 2022-es kiadásának anyagából, amelyek hagyományos sokszorosító grafikai technikákkal készültek és témájuk (azaz az emberi test, urbánus vagy képzeletbeli terek ábrázolása) révén lazán kapcsolódnak egymáshoz.
A kiállított műalkotásokról egy részéről készült reprodukciók mellett a katalógus közli az Erdélyi Művészeti Központ Egyesület, valamint a Sapientia Alapítvány gyűjteményébe tartozó műalkotások teljes listáját is.
Az Erdélyi Művészeti Központban rendezett tárlat 2025. február 14-ig lesz látogatható, keddtől péntekig 9 és 17 óra között, illetve szombaton 10 és 14 óra között.
Legkevesebb két évbe telik egy olyan épület megtervezése, mint amilyen a Sepsiszentgyörgy központjába tervezett új Erdélyi Művészeti Központ – tudtuk meg Antal Árpád polgármestertől csütörtöki sajtótájékoztatóján. Jelenleg az első lépésnél tartanak.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!