Fotó: TIFF/Facebook
Javában dübörög Kolozsvár egyik legfontosabb kulturális eseménye, a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál, mely évről évre több ezer embert vonz a mozikba, vetítőtermekbe. Az idei, huszonkettedik kiadás – többek között – az északi filmművészet, Jean-Luc Godard és Oliver Stone előtt tiszteleg, aminek eredményeként a program filmjeinek jó részében fanyar vagy feketehumor és mély érzelmek elegyednek.
2023. június 14., 21:132023. június 14., 21:13
2023. június 14., 21:252023. június 14., 21:25
Bár a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) félidejéhez érkezve elmondhatjuk, hogy szerencsére az esti főtéri vetítéseket (eddig) nem mosta el az eső, az időjárás nem feltétlenül kedves a fesztivállal. A záporokkal, esőkkel tarkított napokon az ember ugyanis nem könnyen veszi rá magát, hogy kimozduljon a lakásból – és megnézzen, mondjuk egy finn-ír-belga filmet, amelyben még zordabb az időjárás, mint mifelénk.
Fotó: TIFF/Facebook
Persze az időjárás ellenére a szervezőknek az idén sem lehet panaszuk a közönségre, hiszen gyakori a teltház a programokon, illetve már néhány olyan vetítés is volt, amelyre valamennyi jegy elfogyott egy-két nappal az időpontja előtt.
Fotó: TIFF/Facebook
A tolongás sem meglepő, hiszen a legtöbb filmet egyszer-kétszer vetítik csupán – talán kevesebb az ismétlés, mint az előző években –, illetve az is gyakori, hogy a második vetítés valamelyik, a belvárostól igen távol eső helyszínen van – például Szászfenesen.
Hiszen például a Blokád című – a magyarországi közönséget igencsak megosztó – film szerdai vetítése a Monostor negyedi moziba, míg az Erős Zsolt hegymászó özvegyéről szóló Magasságok és mélységek – amely Suhajda Szilárd tragédiája kapcsán újra a reflextorok kereszttüzébe került – című filmdráma a Mărăști negyedi moziba „szorult ki”.
A magyar filmtermés legújabb, nemzetközi fesztiválokon is díjazott darabjait sorakoztatja fel a június 18-ig tartó Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) Magyar Napja szerdán Kolozsváron.
amelyek hangulata igencsak nagy hatással tud lenni a befogadóra. A szekcióban olyan filmek kaptak helyet, mint például Ruben Östlund Arany Pálma-díjas szatírája, A szomorúság háromszöge (Triangle of Sadness), amely egy luxushajó, illetve a modellek különös világába enged betekintést.
Fotó: TIFF/Facebook
Az északi filmek abszurdabb és mellbevágóbb csoportjához tartozik Kristoffer Borgli Rosszul vagyok magamtól (Sick of Myself) című alkotása, melynek főhőse betegesen vágyik a figyelemre, mindent képes megtenni az elismerésért, míg például Rakkaani Merikapteeni My Sailor, My Love című alkotása azok közé, melyek a zord idő és táj ellenére is szívet melengetők. Érdemes kiemelni az Edvard Munch norvég expresszionista festő életét, világát bemutató Munch című filmet is, mely filmes alkotásként hagy némi kívánnivalót maga után, de hangulata, már-már idegesítő töredezettsége, illetve feszültsége tökéletesen összhangban van A sikoly című festmény alkotójának művészetével.
Carolina Markowicz: Carvão című brazil-argentin alkotása (mely egyébként versenyben van a fesztivál fődíjáért) különösen ötvözi a (fekete) humort és a mélyszegénység bemutatását, egy koránt sem szokványos történettel köti a nézőt a moziszékbe. Ugyanígy egy „alapfilm” az idei felhozatalból a 2022-ben bemutatott Tár című amerikai filmdráma Cate Blanchett főszereplésével, mely egy szexuális zaklatással vádolt karmester figuráját állítja a középpontba.
Fotó: Rostás Szabolcs
A filmrajongóknak egyébként jó hír, hogy ha nincs idejük, kedvük az esős vagy esőre álló időben rohangálni a város különböző pontjain található vetítési helyszínek között, a versenyfilmek online is megtekinthetők a fesztivál saját, TIFF Unlimited nevet viselő streaming-rendszerében (kissé olcsóbban, mint amennyi egy helyszíni jegy ára).
Elrajtolt pénteken este Kolozsváron a 22. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), amelyen életműdíjat nyújtottak át Timothy Spall angol színésznek. A seregszemle meghívott vendégei között szerepel Geoffrey Rush és Oliver Stone is.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!