Fotó: Rostás Szabolcs
Kicsi és nagy számára egyaránt páratlan irodalmi és történelmi élményt nyújt felújítása és bővítése után a nagyszalontai Arany János-emlékmúzeum, és a kiállításnak otthont adó Csonkatorony.
2018. június 09., 11:142018. június 09., 11:14
2018. június 09., 11:512018. június 09., 11:51
Egymásnak adják a kilincset a látogatók a nagyszalontai Arany János-emlékmúzeumban a hajdúváros legnevesebb szülöttének életét és költészetét bemutató kiállítás, valamint az annak otthont adó Csonkatorony felújítása óta.
Darvasi Zoltán, az intézmény igazgatója, tárlatvezetője számára elsősorban a diákcsoportok körbevezetése jelenti a fő feladatot, a többnyire az anyaországból érkező vendégeknek a hajdúváros gazdag történelmi múltjába is betekintést nyújt. Van is mibe, hiszen Szalonta első írásos említése (1214) óta több mint 800 év telt el (erre a múzeumudvaron vésett kövön emlékeztet az önkormányzat), és annak is 412 éve már, hogy Bocskai István erdélyi fejedelem a köleséri hajdúknak adományozta a települést.
„Akkora szép szál legény volt a fejedelem által ide telepített, Szalonta városát megalapító háromszáz hajdú mindegyike, mint ez a fiatalember” – választ ki a csoportból a múzeumigazgató osztálytársai derültségére egy magas diákot a történelemóra élethűbb ábrázolására. Nem véletlen, hogy az idén márciusban felavatott, kívül-belül felújított, a 17. században épült Csonkatorony – amely a hajdúváros egykori várának őrtornya volt – földszinti termében többek között Éder Gyula Bocskait ábrázoló monumentális festménye fogadja a betérőt.
A torony öt szintje öt különböző szempontból közelít Aranyhoz. A mintegy félszáz szakember által restaurált megannyi kézirat, kordokumentum és relikvia nemcsak a falakon és az ízléses tárlókban csodálható meg, ez utóbbiakban fiókokba rejtve rengeteg meglepetés lapul, amelyeknek köszönhetően többet és többet tudhatunk meg a városról, Aranyról, a költő műveiről.
Fotó: Rostás Szabolcs
haláláig használt íróasztalából, ágyából, könyves- és ruhásszekrényéből (ezek egyébként még a költő fia, Arany László végakaratából kerültek a szülővárosba). Külön állították ki azt a barna mintás, ripszbevonatú karosszéket, amelyben Arany elhunyt, ugyanakkor felújítva bocsátották közszemlére a költő Zircen Jánostól kapott virágmintás, lantlábú asztalát, a Kányádi Sándor által is megénekelt kalapját, valamint a Petőfi Sándortól kapott kávéfőzőjét. Páratlan látványt nyújt az epikus költőről készült portrékat felsorakoztató tárlat is, élen Barabás Miklós 1856-ban festett alkotása, amely a 2017-es Arany-emlékévben szintén megújult.
Méltán lehet telitalálatnak nevezni a közgyűjtemény legfelső szintjét, és nemcsak az egész városra kilátást nyújtó panoráma miatt.
Fotó: Rostás Szabolcs
így szórakozva ismerkednek Arany műveivel és korával. Apropó, interaktivitás. Egyáltalán nem véletlen, hogy nemrég nemzetközi díjat nyert a szalontai múzeum és a benne működő kiállítás megújítását elvégző budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) által kifejezetten a nagyszalontai közgyűjtemény számára kifejlesztett applikációja.
Végeztek a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) szakemberei a nagyszalontai Csonkatoronyban működő Arany János Emlékmúzeum Budapestre szállított kiállítási tárgyainak restaurálásával.
A nemzetközi múzeumi szervezet (ICOM) Audiovizuális, Új Média Technológiák és Közösségi Média Nemzetközi Tanácsa által értékelt alkalmazás ismeretterjesztő játékokat ajánl az író szókincsének és utazásainak megismerésére. Emellett videós tartalmaiban magyar közéleti és irodalmi személyiségek beszélnek Arany munkásságáról, színművészek adják elő az író verseit.
Fotó: Rostás Szabolcs
A Csonkatorony valamennyi szintjén az ahhoz a témához kapcsolódó extra tartalmakhoz lehet hozzáférni. Mivel más információra van szüksége a költőt jól ismerő, a szülővárosba utazó vagy ott élő magyar anyanyelvű látogatónak, egy itt élő román érdeklődőnek vagy egy távolabbról érkező külföldinek, az applikáció tartalma is nyelvenként változik. Például a PIM munkatársai számára a román és az angol változatban Arany pályájának aprólékos tárgyalása helyett a költő jelentőségének bemutatása volt a fontos, az angol nyelvű látogatóknak pedig hosszabban, részletesebben mutatják be a hajdúváros, a térség történetét. Olyan „Arany-rajongók” is jól használhatják az alkalmazást, akik többletinformációkra kíváncsiak.
Teljes körű felújításnak vetik alá a nagyszalontai Arany János Emlékmúzeumnak otthont adó Csonkatornyot az Arany János-emlékév keretében.
Kipróbáltuk, és állítjuk, kicsi és nagy számára egyaránt élménydús képi, írott és hanganyagot rejt az applikáció, amelynek révén azt is kideríthetjük, mennyire ismerjük a leggazdagabb szókincsű magyar költőként ismert Arany János nyelvét, aki alkotásaiban több mint 280 ezer szót írt le.
Fotó: Rostás Szabolcs
Egyetérthetünk Prőhle Gergellyel, a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatójával abban, miszerint a szülőváros felújított és újjávarázsolt emlékmúzeumában fellelhető kiállítás, a többnyelvű tartalmak által a nem magyar látogatók számára is világossá válhat: Arany János közép-európai jelentőségű gondolkodó és költő volt.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!